3 knihy o plus size móde a typológii, ktoré stoja za to

Keď som sa v minulosti pohrávala s myšlienkou, že začnem písať blog o plus size móde, informácií o nej bolo presne nula. Vlastne áno – nejaké zahraničné online servery existovali, v tej dobe som začala vnímať Taneshu, avšak na Slovensku toho veľa nebolo. A v Čechách myslím tiež nie.

V podstate sme spolu s mojou vtedajšou „učiteľkou“ Kajou stáli pred neľahkou úlohou – naozaj edukovať plus size ženy nielen o móde, ale aj o sebeláske a prístupe k životu. A ja sa rada okrem vzdelaných a inšpiratívnych ľudí obklopujem aj knihami.

Vtedy bolo ťažké na trhu nájsť dobrý titul. Nebolo ich veľa. A tie, ktoré už boli vonku, boli len ťažko dostupné. Ja som ale objavila tri, ktoré ti môžem odporučiť, najmä ak chceš mať naozajstný prehľad.

Farebná typológia v kocke

Začnem azda tou najčerstvejšou. Dostala som ju na Vianoce 2019, hoci dátum jej vydania je rok 2018. Je to kniha Odhaľte svoje farby – Farebná typológia v praxi. Jej autorkou je Slovenka Beátka Oravcová, ktorej prácu môžeš sledovať na stránke Super vizáž. Venuje sa najmä farebnej typológii, ktorá je pre mňa fascinujúca a preto som si ju vypýtala jako darček.

Prekvapila ma jej veľkosť, nečakaj útlu knižočku, ktorú budeš nosiť v taške ako diár (alebo fľašu Perwolu). V podstate o to ani nejde. Ak ťa farebná typológia zaujíma, dozvieš sa v nej všetko podstatné – prečo je dobré poznať farby, ktoré ti pristanú, ako sa otestovať, pomocou popisu farebných typov sa môžeš pri domáckom testovaní viac priblížiť skutočnosti (aj keď z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie, ak vám farebný typ určí profík).

Za obrovské plus považujem to, že sa Beátka pozrela aj na to, ktoré farby ťa zoštíhľujú, chyby, ktorým sa treba vyvarovať, prečo je dôležité aplikovať vhodné farby aj na tón farby vlasov atď. Proste je to za mňa komplexná kniha vo vysokej farebnosti s krásnymi ukážkami toho, kde všade dané farby môžete nosiť. Ak ťa farebná typológia zaujíma, mrkni na to, čo dala mne. A prečo ju odporúčam.

Chceš vedieť, čo ma naučila farebná typológia? Mrkni sem :)

Podobná kniha no z roku 1992 sa volá Farby pre krásu – Farby, ktoré vám skutočne pristanú. Rok vydania napovedá veľa – farby a ilustrácia už nie sú tak „premakané“ ako je to v knihe spomínanej vyššie, ale poslúži. Plusom oproti Beátkinej knihe je, že obsahu „vzorkovník“ – teda škálu farieb, ktoré pristanú danému typu a tak ich môžete mať vždy pri sebe (aj keď to teda práve nie je malý vzorkovník – a asi aj preto som tú moju už stratila). V podstate tam ale nájdeš to, čo by si potrebovala – popis jednotlivých typov, aké farby mu pristanú, aké líčenie sa jednotlivým typom hodia, aké šperky či rám okuliarov. Ak sa ti teda chce hľadať, určite ju niekde v antikvariáte nájdeš a poslúži rovnako dobre, ako akákoľvek kniha o farebnej typológii.

Kniha nielen o plus size móde

Problém, ktorý väčšinou s knihami o plus size móde mám je, že buď nie sú písané pre mladé ženy (čím naozaj nechcem povedať, že staršie ženy by nemali byť vyobrazené a neradia sa medzi plus size ženy), avšak to, že vo svete plus size žien (najmä v našich končinách) ešte stále prevláda názor, že máme nosiť vrecia a neforemné veci, ktoré nás viac zakrývajú, ako ukazujú naše prednosti. Z toho dôvodu nemám rada jednu knihu, ktorej názov asi spomínať nechcem, pretože nie je dôležitý.

Zdroj: Knihcentrum.cz

Druhá vec, na ktorú často narážam, je rôzne názvoslovie. Typov postáv je niekoľko a každý ich volá inak. Ak sa v tom názvosloví raz nevyzná, iba ťažko sa budeš orientovať v tom, čo Ti chce knižka povedať. Niekedy je to zúfalé, ale netreba vešať hlavu. Ako zvyknem hovoriť – výsledný efekt aj tak vždy uvidíš na sebe a ty sa musíš v danom oblečení či líčení cítiť dobre.

Správny strih a správna farba je základ šatník. V mojom minulom článku sa dozvieš niečo málo o minimalizme. Tak mrkni :)

Knihu o plus size móde, po ktorej siaham asi najčastejšie, je Aká barva mi ubere kila? Z edície Colourmebeautiful. Je z roku 2011, je pekne ilustrovaná, nájdeš v nej kopec rád, odporúčaní na farby, ktoré ti pristanú (akosi kniha predpokladá, že vieš, ktorý typ si), zaoberá sa aj tým, aké plavky zvoliť, ako kombinovať doplnky a akú obuv si zaobstarať. Za mňa je to skvelý sprievodca pre ženy (aspoň ten pre začiatočníčky), ktoré sa chcú vyznať v tom, čo im pristane, ako to nosiť a prečo nosiť to a nie ono.

PS: Knihu možno zohnať na bazároch a v antikvariároch, chce to len chvíľku hľadania.

Komplexný sprievodca od youtuberky

Z čias, keď boli niektorí youtuberi na vrchole a vydavateľstvá im ponúkli vydanie vlastnej knižky, po svojej šanci skočila aj youtuberka Lucka, ktorú poznáš ako Svět podle Lu. Vo svojich začiatkoch som ju sledovala tiež – bola to naozaj youtuberka, ktorá sa nebála rozprávať o svojej postave, váhe, o svojom živote. Jej prístup mi bol sympatický. No a v tomto období sa zrodila kniha Pruvodce krásou každé bohyne bez ohledu na váhu a věk.

Booktook.cz

Je to presne tá knižka, ktorú chceš nosiť v kabelke. Nie v tom zmysle, že je ľahká a tenká, ale že je to sprievodca krásou od A po Z. Od základov – ako sa starať o pleť, ako sa líčiť, aké produkty Lu odporúča, po módu, ktorá ti pristane (opäť typy postáv a všetko s nimi spojené). Nájdeš tam aj osobnejšie texty, celé sa to nesie v duchu – buď bohyňa, čo mne sice veľmi nešmakuje, ale budiš. Ono si to po tejto stránke nájde svoje čitateľky.

A čo ty a knihy o móde? Daj mi vedieť, budem rada.

Tvoja La Perita.

Komentáře