Bosou nohou za zdravším telom

Chôdza naboso zažíva svoj obrovský rozmach. Možno aj Ty si už na svojich sociálnych sieťach alebo aj vo svojom okolí zaznamenala nadšencov, ktorí chodia v zvláštnych širokých topánkach, či dokonca len v akýchsi ponožkách. V čom je ale filozofia barefoot a na čo si dať pozor pri prechode na takúto obuv?

Zástancovia bosej chôdze hovoria najmä o jej benefitoch. Spomínajú lepšiu stabilitu, zlepšenie termoregulácie a prekrvenia nôh, iní tvrdia, že im barefoot pomohol s bolesťou chrbta či dokonca s posilnením imunity. Na druhú stranu, objavujú sa aj názory, že takáto chôdza napácha viac škody ako úžitku. Najčastejšími obavami sú padnutie klenby, či zlý vplyv na členky či kolená. Týchto problémov sa tak obávajú mnohí ľudia, bez ohľadu na veľkosť ich tela.

Iný krok aj topánka

Chôdza na boso je jedným z najprirodzenejším pohybov pre naše telo. A preto je základom barefoot filozofie čo najviac sa priblížiť tejto chôdzi. Súčasná doba nám žiaľ nedovoľuje chodiť bosky počas nášho každodenného života, keďže na nás na zemi číhajú rôzne nebezpečenstvá a nohu, je nutné pred nimi chrániť. To nám však nebráni chodiť naboso doma alebo po záhrade či dokonca po lúke alebo v lese. Záleží len na tom, čo Tvoje nohy zvládnu.

Rozdiel medzi barefoot topánkami a obyčajnými topánkami je viditeľný už na prvý pohľad. Prvým pravidlom je, že päta a špička sú v rovnakej výške, čiže topánka nemá žiadny opätok. Taktiež je celá podrážka veľmi tenká. Takúto topánku by mali byť možné ohnúť dovnútra, dovonku aj v torzií. Ďalším rozdielom je široká špička, ktorá zabezpečí dostatočný priestor pre všetky prsty. Niektorí zástancovia barefoot dokonca používajú expandéry, ktoré majú za úlohu prsty roztiahnuť. Tie totiž zabezpečujú stabilitu a podporujú správnu chôdzu. Zásadou je, že palec by nemal byť vykrivený smerom k ostatným palcom, ale, rovnako na dlani, by mal byť od nich oddelený.

Prvým rozdielom medzi klasickou chôdzou v obyčajnej topánke a bosou chôdzou je dĺžka kroku. Bosý krok je kratší, pomalší a tichší. Tenšia podrážka Ťa núti pokladať nohu pomalšie a dávať si pozor na to, aby si chodidlo nepoložila na zem príliš prudko. Taktiež po určitom čase nosenia týchto topánok prestaneš našľapovať cez pätu a v podstate pokladáš chodidlo celé.

Bosá noha verzus nadváha

Ako som už vyššie spomínala, s bosou chôdzou sú spojené mnohé otázniky, ktoré odrádzajú možno aj Teba. Na kontraindikácie a riziká spojené s barefoot som sa pýtala fyzioterapeutky Mgr. Radoslavy Šefferovej.

„Nadváha mení postavenie tela, mení sa statika, človek sa dostáva vplyvom ochabnutého svalstva do predného chybného postavenia, vypuklé brucho predsunie držanie hlavy dopredu, skrátia sa svaly na hrudníku, oslabia svaly na chrbte, panva sa posunie smerom dopredu, nastáva útlak na bedrové kĺby, kolenné kĺby, členkové kĺby a celé telo sa naváži na prednú časť chodidla. Postupne vzniká bolesť jednotlivých častí tela.“

„Všetko s mierou a treba začať postupne. V prvom rade sa treba vyzuť. Bosá noha je základ, bosá noha pripraví celé telo na postupnú regeneráciu. Bosé chodidlo aktivuje prsty, zacentruje nohu späť do päty, uvoľní preťažené svaly, posilní oslabené svaly, správne rozloží váhu celého tela. Odporúčam začať s chodením na boso, aby sa celé telo cez aktívnu nohu opäť naučilo prispôsobiť akémukoľvek terénu.“

„S bosou chôdzou je vhodné začať kedykoľvek, má to vplyv aj na samotnú redukciu váhy, kedy sa telo cez bosé chodidlo stimuláciou reflexných bodov, nervových zakončení, tzv. proprioreceptorov, na chodidle dostáva do rovnováhy. Dochádza k prekrveniu, nabudí sa lymfatický systém, krvný systém, zaktivuje sa látková výmena.“

Ako vybrať správnu obuv?

Informácií o barefoot obuvi je na internete veľa. O tom, ako vybrať tú správnu ak človek trpí nadváhou sa však človek dozvie len málo. Väčšina rád sa týka topánok pre deti, keďže sa predpokladá, že dospelý človek výber topánky zvládne. A práve preto sa stáva, že topánka na nohe nesedí tak, ako má, z čoho vyplývajú zdravotné riziká. Radoslava upozorňuje najmä na problém vpadnutých členkov.

„Ľudia s nadváhou, rovnako ako ľudia s hypermobilitou (väčšie rozvoľnenie kĺbnych spojení) budú mať plochonožie. Okrem spomínanej bosej chôdze, ktorá správne stimuluje nielen chodidlo, ale cez chodidlo celé telo, si treba dávať pozor na výber vhodnej obuvi. Tu je vhodné voliť skôr alternatívu barefoot, kde topánka spĺňa všetky atribúty voľnej prispôsobivej topánky, ale oblasť členka je jemne fixovaná (pozor, nie pevná, neohybná). Jemne fixovaný členok nám chodidlo správne zacentruje a rozloží váhu na oblasť celej päty.“

Moja cesta k bosej chôdzi

Rada Ti prinášam témy, na ktoré som si urobila vlatný názor na náklade mojej reálnej skúsenosti. A inak tomu nie je ani pri barefoot.

V období puberty som mala veľký problém s plochou nohou a tak som prakticky skoro pätnásť rokov chodila v topánkach s ortopedickými stielkami, hrubou odpruženou podrážkou a pevne fixovaným členkom. Raz na mňa na Instagrame vybehla reklama na ponožko-topánky. Popravde, pozerala som sa na to s veľkou nedôverou. Asi po mesiaci, počas ktorého som si o bosej chôdzi preštudovala snáď všetky dostupné informácie som sa odhodlala urobiť objednávku.

Nebudem klamať, prvé dni boli boj. Cítila som bolesť svalov, o ktorých som nevedela, že sa na mojich nohách nachádzajú. Mám zvyk ísť do všetkého na 120% a tak som za prvé tri dni prešla asi 60 kilometov. Nevyhla som sa otlakom ani svalovici. Bolesť ale prešla, nová obuv sa prispôsobila mojim nohám a ja som prepadla barefoot naplno.

Momentálne nosím už tretí mesiac len topánky, ktoré vyhovujú všekým štandardom bosej chôdze. Už po pár týždňoch som začala viac dôverovať svojim nohám, prestala som mať problém so stabilitou, začala som si veriť aj v zložitom teréne. Po mnohých rokoch boja s nedostatočnou termoreguláciu a neprekrvením končatím môžem zasa spávať bez hrubých ponožiek a nemrznú mi chodidlá. Prešla bolesť chrbta aj krku. Po asi mesiaci som sa na pár minút obula do mojich obľúbených topánok. Prečo na pár minút? Po niekoľkých metroch som sa radšej vyzula a išla na boso.

Palec sa mi začína pomaly vyrovnávať a oddeľovať od ostatných prstov. Celkovo v prstoch cítim väčšiu hybnosť a chodidlá sú stabilnejšie. Chôdza aj beh ma menej vyčerpáva a vydržím kráčať dlhšie. A ešte jedna vec. Kupujem si o číslo menšie nohavice. :)

Ak ťa bosá chôdza láka, ale stále váhaš, choď do toho! Za vyskúšanie nič nedáš. Nie každému barefoot vyhovuje, ale na druhej strane je množstvo ľudí, ktorí na bosú chôdzu nedajú dopustiť. Stačí sa len vyzuť!

Tvoja Mary

Ahoj VITAJ v XelleLife – priestore nie len pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na Tvojej ceste k sebavedomiu.
Volám sa Mary a ako redaktorka XelleLife Ti prinášam články (nie len) o úspešných plus size ženách, ale aj zaujímavosti z XXL sveta a inšpiratívne témy búrajúce mýty a stereotypy. Milujem spoznávanie nových vecí, no najlepšie mi je doma pod dekou s knihou v ruke. Celý náš život je hľadaním rovnováhy, tak verím, že aj moje články Ti v tom pomáhajú. Veľa pozitívnej energie!

Komentáře