Čo si obliecť na pohovor?

Ak by som bola HR vo firme a spýtali by sa ma, čo je pri kontakte s potenciálnym zamestnávateľom najdôležitejšie, povedala by som prvý dojem. A prvý dojem nie je iba prehľadné CV, ale aj vystupovanie človeka, jeho prístup k spoločnosti a v neposlednom rade jeho oblečenie.

Nech to znie akokoľvek povrchne, prvý dojem je dôležitý a už len fakt, že chceš zapôsobiť je súhrou všetkých okolností.

Osobne som z pohovorov nikdy nemala strach. Mám rada práve to neznáme, to objavovanie a skúmanie, pre niečo si ma na ten pohovor predsa zavolali. Už len hovoriť vecne a stručne a mám to! A čo ešte radšej riešim je, čo si na pohovor oblečiem.

Som „stará škola“, takže som zvyknutá vytiahnuť sukňu a blúzku, ak viem, že to kultúra firmy vyžaduje (to je dobé si vopred zistiť). Mám jedny poltopánky, ktoré v botníku ostávajú na špeciálne príležitosti, jedny slušné nohavice a v rámci šatníka niekoľko slušných blúzok. Ale to som ja.

A čím viac sa nad tým zamýšľam, tým viac si hovorím, že súčasťou nášho šatníka by mali byť vždy aspoň 3 – 4 kúsky slušného, formálneho oblečenia, ktoré využiješ nielen na pohovor.

Čo naozaj nie?

Prvé pravidlo, ktoré by som odporučila je, nevziať si na seba to, čo by si si obliekla bežne von. Alebo do predchádzajúcej práce, ak teda nepracuješ vo firme, kde je bežný niektorý z predpísaných foriem oblečenia.

Zabudni teda na (roztrhané) rifle, vyzývavé blúzky, hlboké výstrihy, krátke nohavice či tielka. Dôležitá je aj vizáž. Upravené nechty, jemný a decentný make-up a upravené vlasy by mali byť samozrejmosťou.

Čo naopak áno?

Na pozvánke na pohovor s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeš mať napísané, aký dress code firma vyznáva, ale minimálne si to budeš vedieť zistiť. Pozrime sa na zúbok dress code zvanom Smart casual, Bussines casualBussines formal.

Aby som nezabudla, celý článok som vyskladala z dvoch značiek, ktoré sú pre mňa synonymom elegancie. Preto tu uvidíte kúsky od českej značky E-daniely a značky, s ktorou Xelle Life nadviazalo nedávno spoluprácu – Marina Rinaldi. Jednotlivé galérie ber, prosím, ako inšpiráciu :-) 

Smart casual si budeš môcť dovoliť všade tam, kde je firemná kultúra trošku viac otvorená, pri kreatívnych povolaniach, pri povolaniach, kde nie sú na dennom poriadku manažérske stretnutia a dlhé pracovné porady. Obliecť si môžeš šaty, sukňu a blúzku, tmavé nohavice skombinované s blúzkou s decentným vzorom. Prijateľnou obuvou sú baleríny a mokasíny, lodičkami tiež nič nepokazíš.

Bussines casual je o niečo vyšší level, pretože tu už naozaj ide o pozície v manažérskych kruhoch. Vhodným oblečením je kostým, puzdrové šaty, sako, sveter a blúzka, uzatvorené lodičky, ak vzory, tak veľmi decentné. Z farieb si môžeš dovoliť univerzálne farby, ktoré ale môžeš doplniť o pastelové farby na jednotlivých doplnkoch.

Najvyšším levelom je Bussines formal vhodný pre vedúce manažérske pozície vo finančných či verejných inštitúciách. Ale netreba sa báť, ono aj strohý bussines štýl sa vždy dá ozvláštniť. Preferuje sa ale kostým, vkusné doplnky, tmavé, tlmené a pastelové farby.

Základom všetkého je najmä správne odhadnúť kultúru firmy a ak sa hlásiš na vyššiu pozíciu, tak to „doklepnúť“ aj perfektnou vizážou. Jedno je však isté – osobitý štýl nevychádza iba z tabuliek a poučiek, musí vychádzať z nás. Takže, ak ideš na pohovor na riaditeľku, určite je dobré dress code dodržať, ale treba do oblečenia vložiť aj trošku seba samej. Doplnkom, šperkom, topánkami, kabelkou, rámom okuliarov. Pri kreatívnejších povolaniach to pokojne môžu byť farebné ponožky alebo ruksak namiesto kabelky. Jednoducho niečo, čo ťa odlíši od iných kandidátov.

A na záver ešte malá ukážka toho, ako kúsky E-daniely sedia plus size ženám. Neboj sa experimentovať, aj farby či pásiky môžu vyjadriť tvoju osobnosť.

E-daniely je značkou pre všetky veľkosti, čo sa nám ukázalo aj počas akcie XL time s E-daniely. Viac o akcii nájdeš tu :)

Komentáře