Covid-19: Koľko času máme?

V posledných dňoch intenzívne počúvame zo všetkých strán, že svet okolo nás sa zastavil. A ak sa teraz pozrieš z okna, môže sa Ti zdať, že je to skutočne pravda. Možno nemôžeš ísť nakupovať do obchodného centra, zatvorili Tvoju obľúbenú reštauráciu a aj keby bolo otvorené všetko na svete, Ty musíš sedieť doma v karanténe. Tvoj život sa ale nezastavil. Plynie ďalej, minútu po minúte aj počas toho, čo pri venčení Tvojho psa musíte mať rúško pomaly obaja.

Čas je veličina, od ktorej sa odvíja celý náš život. Niekedy ho nemáme dosť a inokedy sa zas vlečie. Dnes sa pýtame dokedy budeme musieť ostať v karanténe alebo ako dlho bude ešte trvať tento stav. Ale je dosť pravdepodobné, že si kladieme zlé otázky. Skús sa radšej samej seba spýtať, ako môžeš využiť tento čas zmysluplne a vyťažiť z tejto situácie pre seba čo najviac.

ČO BUDEME ROBIŤ?

Pred časom na mňa na Youtube vybehla reklama na energetický drink. „Čo keby si mal X času navyše?“ pýtal sa ma podmanivý hlas. Ja však na dostatok energie používam pravidelný a kvalitný spánok a tak som na reklamu časom zabudla. Pred pár dňami, keď sa na Slovensku začala situácia zhoršovať, som sa od rodičov vrátila naspäť domov, aby som sa počas karantény delila o kúpeľňu len s jedným človekom a nie s troma. No a potom som stála pred tou istou otázkou, pred akou si stála zrejme aj Ty. „Čo budeme robiť?“

Vtedy som si spomenula na reklamu sľubujúcu čas navyše. Ani som si ich výrobok nemusela kúpiť a aj tak som dostala darček. Ku výrazu karanténa máme (právom) vybudovanú averziu. Ale to je len predsudok. V skutočnosti má karanténa hneď dve výhody.

Vždy je čo robiť!

Koľkokrát si si za posledného pol roka povedala, že by si potrebovala na chvíľu vypnúť, odísť niekam na dovolenku, utiecť od všedných starostí? Napríklad ja mám o takomto úteku veľmi konkrétnu predstavu. Ajurvédsky pobyt niekde v Indii. Meditácie, jóga, masáže, knihy. A takto vyzerá aj moja karanténa.

(Áno, priznávam sa, prvé dni som bola skôr upratovacia čata ako vyrovnaná jogínka, ale zasa nevyužiť voľno na hĺbkové upratovanie by bol hriech. Plus, mohla som sa vyhovoriť na dezinfekciu povrchov v rámci prevencie.) Snažím sa každý deň meditovať, zacvičiť si jogu, prečítať si dobrú knihu, alebo si pozrieť film, na ktorý som doteraz nemala čas. Občas si dám vaňu s penou a výrazne som pohla s mojou zásobou krémov, peelingov a masiek. Rozprávam sa s priateľom (aj keď uznávam, toto môže byť dosť náročné), užívam si dlhé telefonáty s mojou Babinkou.

Nie sme vo väzení, sme na dovolenke.

Vystavaj si aj Ty svoj karanténny plán. Tu je niekoľko tipov:

  • Vyber z poličky knihu, ktorú si si kúpila ale nikdy neprečítala,
  • Zahrajte si doma stolné hry. Alebo si nájdite na internete nejakú nevšednú hru a vyskúšajte niečo nové.
  • Pretrieď si šatník, premiestni nábytok v byte alebo si roztrieď papiere, ktoré máš odložené na kope už od roku 2017 .
  • Obnov si staré zručnosti a nauč ich svojich blízkych.
  • Urob si domáci welleness, manikúru, pedikúru alebo kozmetiku.
  • Uvar si s rodinou niečo dobré a porozprávajte sa pri obede.
  • Napíš alebo zavolaj kamarátke z minulosti, dnes bude určite doma :)
  • Popusti uzdu svojej fantázií.

Využi to pre seba

Máš čas zamerať sa na seba. Na svoje vnútorné prežívanie, na svoje pocity, na to, ako vnímaš svoj život a svoje postavenie v ňom. Máš možnosť pracovať na dvoch najdôležitejších vzťahoch v Tvojom živote.  Na vzťahu s rodinou a na vzťahu ku sebe samej. Máš pocit, že sa Tvoj život odklonil od Tvojich túžob? Teraz je čas zistiť prečo a vystavať plán ako pokračovať. Žiješ dnes po niekoľkých rokoch vo vzťahu s iným človekom ako na začiatku? A nehovorí si toto aj Tvoj partner? Pozeráš sa na svoje deti a hovoríš si, ako rýchlo vyrástli? Teraz máš čas zastaviť sa a vrátiť sa ku koreňom. Vyhľadať podstatu všetkého v Tvojom živote a tak sa dostať ku odpovediam na otázky, ktoré Ťa trápia.

Čas na nové začiatky

V záchvate paniky by niekto na súčasnú situáciu mohol povedať, že to je koniec. Ale nie. Toto je čas na nové začiatky. Čas na ukotvenie hodnôt, čas na vnímanie potrieb iných ale aj našich vlastných. Máme jedinečnú príležitosť vynahradiť sebe a svojim blízkym všetky telefonáty počas spoločného obeda, všetky soboty a nedele v práci a všetky zrušené plány kvôli niečomu dôležitejšiemu (naozaj dôležitejšiemu?).

Naše duševné zdravie má veľký vplyv aj na zdravie fyzické. A tak urobíme pre seba aj pre svoju rodinu najlepšie ak nebudeme panikáriť, zachováme si dobrú náladu, budeme si chrániť svoje zdravie v prípade, že musíme vychádzať von a dodržíme základy hygieny a dezinfekcie. No a čo je najdôležitejšie, budeme pozitívne myslieť a nebudeme šíriť poplašné správy.

Ak si pozorná čitateľka, pamätáš si, že som pred pár riadkami napísala, že karanténa má hneď dve výhody. Okrem toho, že po jej skončení môžeš vyjsť vonku a začať žiť život s úplne iným nastavením, už teraz si môžeš povedať, že si hrdina. Dokonca aj v tomto momente zachraňuješ ľudstvo a aj planétu. Nie len že nešíriš ďalej vírus, ale pomáhaš našej planéte aby sa konečne aspoň na chvíľu poriadne nadýchla. Aký paradox, že k tomu prispelo respiračné ochorenie. Ale to je už na iný článok. :)

Veľa pozitívnej energie! Tvoja Mary

P.S. – moje predsavzatie na karanténu je začať viac písať. Drž mi palce! :)

Ahoj VITAJ v XelleLife – priestore nie len pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na Tvojej ceste k sebavedomiu.
Volám sa Mary a ako redaktorka XelleLife Ti prinášam články (nie len) o úspešných plus size ženách, ale aj zaujímavosti z XXL sveta a inšpiratívne témy búrajúce mýty a stereotypy. Milujem spoznávanie nových vecí, no najlepšie mi je doma pod dekou s knihou v ruke. Celý náš život je hľadaním rovnováhy, tak verím, že aj moje články Ti v tom pomáhajú. Veľa pozitívnej energie!

Komentáře