Prečo mi záleží na tom, aby sme každá poznali svoj typ postavy

Pamätám si, ako som ako mladá (mladšia ako teraz) riešila, prečo mi sa niečo hodí a niečo nie. Prečo ma niečo rozširuje a prečo v niečom vyzerám dobre. Nikdy som sa úplne nevedela stotožniť so svojou postavou, ale vďaka nej som pochopila viacero vecí.

Môžem mať akúkoľvek postavu, ale ak budem vedieť, ako kombinovať jednotlivé veci, farby a strihy, môžem vyzerať dobre, aj keď na seba nenavlečiem sukňu s veľkosťou 42. Ide o to, vedieť, aký typ postavy si. A prináša to niekoľko výhod.

Viem, čo si môžem dovoliť

Ak čítaš moje články už dlhšie, asi vieš, že som v móde síce striktná, ale zase nie úplne „zadubená“ :-) Keď som v minulosti začínala so svojím (dnes už nefungujúcim) blogom, zaprisahala som sa, že sa budem snažiť ženy edukovať v tom, ako sa obliekať… dôstojne? Úmerne svojej konfekčnej veľkosti? Nie som vyštudovaná stylistka, mám však za sebou viaceré fashion fotenia a myslím, že pozerať sa triezvo na módu je cesta, ako si vybudovať vlastný štýl, v ktorom sa cítiš dobre.

Aby som sa vrátila späť k podstate – to, že mám zadefinovaný typ postavy, mi otvára možnosť, ako s módou pracovať. Viem, že moje široké boky zázračný prútik nezmenší, ale viem, že tmavé nohavice bez vyšúchania vpredu mi ich nerozšíri (ešte viac). Viem, že skladanú sukňu si nikdy neoblečiem, pretože by som mala boky ako dvere autobusu. A viem, že odhalené ramená u mňa nikdy nebudú vyzerať dobre, pretože ma opticky v hornej časti zbytočne rozšíria.

Čo vy a Kim Kardashian a Kylie Jenner? Trúfneš si povedať, aký typ postavy majú oni? Prezradím, že je sú to typické… ⏳

V budúcom článku by som sa chcela venovať jednotlivým typom postavy a v tom, ktorý ako obliekať. Ak nevieš, ktorý typ si, pozri sa na seba do zrkadla a skús sa zamerať na to, ako vyzeráš. Máš širšie boky voči útlejšej vrchnej časti? Máš mohutnejšie ramená oproti útlejším bokom? Máš osí pás, ale širšie boky a širšie ramená? Alebo si rovnaká v ramenách ako v bokoch a povedala by si, že si ako chlapec? Všetko toto sú tipy postavy, ktoré poznáme. Každý ich definuje inak a aj im inak hovorí, ale pre naše spoločné pokračovanie ja budem používať termíny hruška, jablko, presýpacie hodiny a rovná postava. Našla som ešte jeden test, možno pomôže, ak si to nevieš predstaviť :-) Sprav si ho a daj vedieť do komentárov, ktorý typ si ty. Aby som vedela, aké typy tu sme a čomu venovať moje ďalšie články.

Viem, kde a čo nakupovať

Musím sa priznať, že nie vždy sa striktne držím zásad pre môj typ postavy (sem tam si uletím, ale veď o tom to je) ale naučila som sa, že typ postavy mi maximálne uľahčí nakupovanie. Pretože, nech sa tváriš akokoľvek statočne, s nakupovaním pre nás plus size ženy je to niekedy o držku. Preto vedieť, kde kúpiš poriadne nohavice v strihu, ktorý ti sadne, zimný kabát, ktorý bude z materiálu, ktorý ťa nebude rozširovať a trebárs plavky, ktoré bývajú najväčšou prekážkou, je, aspoň pre mňa, na nezaplatenie.

A mohla by som sa vrátiť k článku o online nakupovaní – presne viem, ako nakúpiť a čo kúpiť. Krásnym príkladom boli šaty na májovú svadbu – vedela som, že farba je v poriadku, strih sukne mi nerozšíri boky, práve naopak. Strihnutie na páse som iba doplnila opaskom, ktorý mi spravil siluetu a hoci som zariskovala odhalenými ramenami, perličkový náhrdelník to zachránil. A ja doteraz neľutujem, že to bol výstrel naslepo, lebo na 85% som si bola istá, že tie šaty budú super.

Viem, že mám svoj štýl a meniace sa trendy so mnou nič nerobia

Trendy považujem za inšpiráciu, nie za smer. Asi na mne neuvidíš ľadvinku miesto kabelky, ako sa to teraz nosí. Ale priznám sa, že po tričku s nápisom Levis, ktorých je plný Instagram, túžím a v skrini ho jednoducho mať budem. Rada svoj štýl vyjadrujem aj kúskami, tak ako Melissa v mojom predchádzajúcom článku. :-)

To, že viem, čo si môžem dovoliť a čo na mne vyzerá dobre, mi pomáha budovať moju šatníkovú identitu. Som viac sukňová a šatová, hoci si viem dať aj obyčajné rifle a tričko. Asi na mne neuvidíš formálnu sukňu a blúzku, ale mám niekoľko little black dress a myslím, že sa viem obliecť na akúkoľvek príležitosť.

A to je tiež jedna z dôležitých vecí – mať v šatníku kúsky, ktoré vieš v prípade potreby skombinovať a nemať hlavu v smútku, pretože „nemáš čo na seba“. A je mi jedno, čo teraz letí, beriem si z toho to, čo sa mi do šatníka hodí. Ale trendy sledujem, stačí sa prejsť obchodmi s konfekčnou módou a máte dokonalý prehľad, čo letí. A niekedy je super to sledovať :-)

Dúfam, že dnešný článok ťa potešil a predpripravil ťa na to, čo príde nabudúce. Pretože seriál – Ako obliecť rôzne typy postavy začneme hruškou.

Tvoja La Perita

Komentáře