4 veci, ktoré ma naučila farebná typológia

Odkedy som sa začala venovať móde, vŕtala mi v hlave jedna otázka – prečo potrebujem vedieť, ktoré farby mi pristanú? A čo ak sa dozviem, že musím vymeniť celý šatník?

A tých otázok bolo viac a viac. A stále viac. A jediná odpoveď bolo podstúpiť túto konzultáciu a konečne si na mnohé otázky dať aj odpoveď.

Aby si ma chápala – základ toho, ako sa obliekam a prečo sa tak obliekam je, že poznám svoju veľkosť a typ postavy, takže viem, čo mi pristane. Farebnú typológiu som sa rozhodla absolvovať nedávno a keď konečne prestanem zabúdať na to, že farby nie sú len čierna a biela, moje nakupovanie bude o 100 % jednoduchšie :)

Čo vlastne tá typológia je?

Je to osobná konzultácia s odborníkom, ktorý presne určí tvoj farebný typ, s ktorým môžeš ďalej pracovať. V skratke ale:

  • je to náuka o farebných harmóniách, kombináciách rôznych farieb jednak s tvojou pleťou, očami a vlasami. 
  • farby totiž v bezprostrednej blízkosti vytvárajú farebný odraz svetla na pokožku tváre a ovplyvňujú to, ako vyzeráš :) 
  • vo “vhodných” farbách vyzeráš sviežejšie, jasnejšie, oči sú rozžiarené a pleť je tiež čistejšia 
  • v “nevhodných” farbách vyzeráš staro, smutnejšie, pleť je sivastá a mdlá :)

Ako to prebieha

Stretnutie trvalo hodinku, prebrali sme dôvody, prečo som k Marii, stylistke pracujúcej v Prahe, prišla. Potom sme sa vrhli na praktickú ukážku toho, ako naozaj farby fungujú a prečo ten a ten odtieň je / nie je hodný. Neboj sa, ani ja som na „prvýkrát“ nevidela tie rozdiely. Marie mi ale ukázala, kde to najlepšie vidno a potom mi to už bolo jasné. Pri konzultácii sa k tvári prikladajú rôzne farebné šatky a ty na svojej tvári vidíš, ako jednotlivé odrážajú svetlo a či ťa rozžiaria alebo naopak :-)

Následne sme zadefinovali môj farebný typ – ktorý si musím pamätať, pretože je pri nakupovaní smerodajný. Ja osobne som letný typ, ktorému svedčia svetlé a matné farby. S matnosťou farieb nemám problém, len to spektrum svetlých farieb je trošku na pováženie. Môj šatník bol doteraz výhradne tmavší a teraz by som mala mať všetko svetlé. Fu, fu… dosť veľká zmena :-)

A čo si z toho vziať?

Tu budem možno trošku osobnejšia, ale rada píšem o veciach, ktoré som zažila a viem ich podať „z prvej ruky“.

  • Viem, aký som typ a tomu môžem mnohé prispôsobovať

Nemyslím tým iba oblečenie. Zistíš, aký tón / podtón make-upu zvoliť, aké očné tiene zvýraznia tvoje oči, aké rámy okuliarov zvoliť, aké farebné akcenty zvoliť pri doplnkoch. To som sa síce priamo na konzultácii nedozvedela, ale ako som vyššie spomínala, veľmi som sa o túto tému zaujímala a preto mám doma pár kníh, ktoré sa tejto problematike venujú.

  • Viem, v ktorej bielej vyzerám dobre

Ak ťa tento poznatok prekvapil, ver, že mňa tiež. Biela je síce len jedna, ale odtieňov bielej je viacero. Smotanová, farba šampanského (som na tieto názvy trošku barbar, ale všetky vieš, čo myslím :-) ). Takže ak sa zrovna chystáš vydávať, môže byť pre teba farebná typológia zaujímavá aj z tejto stránky :-)

  • Viem, ako kombinovať farby, ktoré mi „nepristanú“, ale mám ich v skrini

Farebná typológia by mala byť smerodajná, nie je to striktné utnutie toho, čo máš v šatníku. Ak teda na konzultácii zistíš, že čierna nie je „tvoja“ farba, neznamená to, že musíš vyhodiť všetko čierne, čo v skrini máš. Vôbec nie. Ide o to vedieť ju rozbiť niečim, čo ti pristane. Hoci aj šperkom. Šatkou. Svetríkom či sakom, ktorý je vo „tvojej farbe“. Netreba sa toho báť, ono to vždy nejako „vypáli“.

  • Viem, ktoré farby mi pristanú a ktoré nie

Možno nezdá, ale je to veľmi podstatné. Ak sa zameriaš na farby, ktoré ti pristanú, bude sa ti lepšie nakupovať. Pretože budeš v obchodoch siahať po tom, čo vieš, že na tebe zafunguje. Zase si o niečo uľahčíš nákupy, najmä ak to zrovna nie je tvoj koníček. Farby, ktoré ti pristanú, sa postupom času naučíš a neskôr už budeš automaticky siahať po tom, čo je pre teba vhodné.

Na záver by som chcela povedať, že farebná typológia je určite doplnok, ktorý nech absolvuje každá žena, ktorú zaujíma, čo na seba. Nikto nepovedal, že bez určenia farebného typu človek nemôže vyjsť na ulicu. Ale ver, že farby ťa vedia rozžiariť :-)

A čo ty? Vyskúšala si alebo by si chcela vyskúšať farebnú typológiu? Daj mi vedieť na Facebooku :-)

Tvoja La Perita :-)

Komentáře