„Hubenost není žádná výhra“ spisovateľka a scenáristka Markéta Harasimová

V Xelle Life sa snažíme inšpirovať všetky ženy bez ohľadu na veľkosť ich tela a podporovať k zdravému a dlhodobo udržateľnému životnému štýlu. Okrem toho vnímame, že my všetky riešime rovnaké témy a trápia nás rovnaké problémy. Sme rady, že tentokrát Ti prinášame rozhovor so ženou, ktorá síce nie je plnoštíhla, ale aj ona rieši témy ako zdravie či sebavedomie.

Markéta Harasimová je známou českou spisovateľkou a scenáristkou a okrem toho publikuje svoje články na niekoľkých internetových portáloch. A aj napriek tomu, že jej telo patrí do veľkosti XS, jej problémy sa od tých našich v ničom nelíšia.

Aj spisovateľka musí dbať o svoj vzhľad

O spisovateľoch si často myslíme, že sa do svojho povolania museli doslova narodiť. Markéta v tomto prípade nie je výnimkou. „Řekla bych, že si mě mé povolání našlo samo prostřednictvím mé fantazie, která se u mě projevovala odmalička. Odjakživa jsem si vymýšlela nějaké příběhy a někdy v patnácti mě napadlo napsat knihu. Tak jsem se do toho rovnou pustila a během tří měsíců to dílko vzniklo. Na popud kamarádky jsem ho poslala do nakladatelství, které rukopis hned přijalo a vyzvalo mě, abych psala dál, což se také stalo. Jedno vedlo ke druhému, a já byla později oslovena, abych napsala scénář ke své knize Sametová kůže. Následně jsem se stala i scenáristkou televizní a divadelní, a musím říct, že mě scenáristická tvorba velmi baví. Knihy jsou u mě ale stále na prvním místě.

Spisovateľov a spisovateľky, rovnako ako napríklad aj scenáristky často vnímame ako profesie „za kamerou“. Avšak Markéta tento názor vyvracia a hovorí, že aj pri svojej práci sa snaží dbať na výzor. „Ony ty profese – aspoň v mém případě – zas tak ‚za kamerou‘ nejsou. S knižní tvorbou se totiž pojí různé akce jako velké křty (s mou frekvencí, kdy vydávám dvě až tři knihy ročně, je to slavnostní křest skoro každé 4 měsíce), pak také dětská knižní divadélka, talkshow pro veřejnost a tak podobně. Což znamená, že vzhled řešit musím, aby se mě lidé moc nelekali.“

„Nazývali mě anorektičkou“

„Myslím, že problém se sebevědomím má občas každý, to patří k životu. Málokdo je stoprocentně spokojený s tím, co mu nadělila příroda a obvykle na sobě najde minimálně jednu věc, kterou by chtěl změnit. Spíš víc.“ začína Markéta svoju odpoveď na otázku, či niekedy zažila problémy s nedostatkom sebavedomia. Tak ako mnohé ženy, ktorá sa s týmto problémom potýkali hovorí, že si vyžaduje najmä pracovať na sebe. „Dnes jsem na tom o něco lépe než dřív, sžila jsem se sama se sebou a vím, že jiná nebudu. Po rodičích mám ‚hubené‘ geny, což mě kdysi celkem trápilo – žádné ženské vnady, chlapecké boky a problém se sháněním oblečení, protože toho XS moc není. Ale teď už to neřeším a klidně si něco koupím v dětském.“

Ako pracovať na vzťahu k svojmu telu si môžeš prečítať v článku, do ktorého odborný vhľad poskytol Matúš Svinčák.

Markéta je dôkazom toho, že nech si majiteľkou akéhokoľvek tela, vždy sa nájdu ľudia, ktorí si neodpustia nepríjemné poznámky. „Zlí jazykové mě nazývali anorektičkou, což člověka zamrzí. Stále se objevují narážky na to, že bych ‚už neměla hubnout‘, jenže lidem těžko vysvětlíte, že víc než 48 kg živé váhy při výšce 163 cm jste prostě nikdy neměli a mít nebudete, i když jíte za dva. A já mám apetit i stravovací návyky takové, že by mě doktorka Cajthamlová nechala pro výstrahu odstřelit. Večeře v deset nebo jedenáct večer a tak dále. Neberte si ze mě příklad, je to opravdu hrůza, ale hodně to souvisí s mým povoláním – dlouho do večera píšu nebo mám kulturní akci, a pak samozřejmě přijde hlad.“

Hubenost ale není žádná výhra, jak by se snad mohlo zdát.

My, plnoštíhle ženy, často pozeráme na chudé ženy so závisťou a žijeme v predstave, že vďaka ich postave ich všetky problémy obchádzajú. Pravda je však niekde inde. „Například před pár lety jsem trpěla depresemi a zhubla jsem na 35 kg, a to už bylo vážně o život. Já když nejsem psychicky v pohodě, jdou kila dolů úplně sama.

O úlohe psychiky pri procese chudnutia si môžeš prečítať viac v rozhovore s terapeutkou Šárkou Štarovou.

Práca prioritou aj do budúcna

Markéta má za sebou úspešné roky plné práce, ktorá ju baví a napĺňa a tak nie je prekvapením, že aj svoju budúcnosť vidí v podobnom svetle. „Moje plány se týkají víceméně jen povolání, to je pro mě prioritou a tím vlastně žiju. Nemyslím, že jsou nějak převratné – z těch krátkodobějších se teď těším na realizaci nové divadelní hry, která by se snad měla uvést v Praze (podrobnosti zatím nemůžu prozradit) a také zfilmování mé knihy. Pokud bude všechno pokračovat stejně jako doposud, čtenáře budou těšit mé knihy a třeba jim občas pomůžou v nějaké těžší životní situaci, budu velmi ráda. Jsem takový prvoplánově šťastný člověk, vidím vše spíš pozitivně než negativně, a než velké plány, raději si užívám všechny přítomné okamžiky.

Nech už je Tvoje telo akejkoľvek veľkosti, dôležité je len to, ako sa v ňom cítiš Ty sama. Je veľkou chybou dbať na poznámky a názory iných ľudí, ktorí nepoznajú Teba a ani Tvoje telo tak dobre ako Ty. Namiesto trápenia sa nad názormi iných si, ako Markéta, užívaj prítomné okamihy a ži.

Markétu môžeš sledovať na jej sociálnych sieťach prípadne na jej webe alebo na webe jej vydavateľstva.

Tvoja Mary

Ahoj VITAJ v XelleLife – priestore nie len pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na Tvojej ceste k sebavedomiu.
Volám sa Mary a ako redaktorka XelleLife Ti prinášam články (nie len) o úspešných plus size ženách, ale aj zaujímavosti z XXL sveta a inšpiratívne témy búrajúce mýty a stereotypy. Milujem spoznávanie nových vecí, no najlepšie mi je doma pod dekou s knihou v ruke. Celý náš život je hľadaním rovnováhy, tak verím, že aj moje články Ti v tom pomáhajú. Veľa pozitívnej energie!

Komentáře