Věřím, že právě naše skupina spoustu žen podporuje, hovorí Weru Jelšová, adminka skupiny #Kila Stylove

Si jednou z administrátoriek početnej facebookovej skupiny #KilaStylove. Aké je to viesť skupinu, ktorá ma takmer 4000 členiek? 

V současné době je správa skupiny spíš příjemným relaxem. Za ty roky, co fungujeme, se z ní už stala spíš taková „rodinná“ společnost v kamarádském duchu a každá nová tvář, která k nám zavítá, přináší nový vánek inspirace nebo námětů do diskuzí. Byly samozřejmě roky, kdy to u nás vřelo.

Nejčastější problém nastává, když členka uvede svoji velikost a osazenstvo jí tu velikost nevěří, dále pak přes léto v debatách u plavek nebo při zveřejnění nějakého ateliérového focení.

Podporuju styl. A ten může mít i baculka.

Weru Jelšová, adminka skupiny #Kila Stylove

Menil sa časom pôvodný zámer, s ktorým si skupinu zakladala? 

Trošku ano 😊 Původním záměrem byla prezentace opravdu takových těch top fotek, ze kterých sálá inspirace, ne takových těch fotek doma v ponožkách či rozmazaných „výtahovek“. Holky měly vždy uvádět svoji konfekční velikost a každý kus outfitu vypsat dle značek případně i cen.

zdroj: súkromný archív

Časem se ale polevilo, myslím si, že mínus to není. Je tam spousta koček, kterým to zvedne sebevědomí, když můžou vložit svou fotku outfitu, který není úplně dotažený, ale i tak dostanou kladnou odezvu. To souvisí s tou rodinnou atmosférou, kdy se třeba i stává, že nám někdo pošle třeba jen pozdrav z dovolené atd.

Čo je na vedení skupiny najťažšie? 

Na vedení asi nic těžkého není. Skupinu vede se mnou kolegyně Anička a když jedna nejsme zrovna v dění, druhá vždy zaskočí. Jsou situace, kdy se baby chytnou a to je pak potřeba zakročit, protože někdy už to není ani z daleka konstruktivní kritika. Takoví většinou dostanou letenku.

Všimla som si, že v skupine je zakázaný predaj. Prečo je to tak? ☺ 

Prodej jde mimo nás. Spravuji kolem 15-ti dalších skupin – mezi nimi jsou i prodejní bazárky, z nichž jeden vede právě kolegyně Anička, jsme propojeny. #Kila Stylově mají svoje kouzlo přesně tak, jak jsou.

Ako nakupujú redaktorky Xelle Life? Mrkni na môj starší článok :-) 

Ako vnímaš komunitu plus size žien vo vašej skupine a všeobecne v Čechách a na Slovensku? 

Téhle otázky jsem se bála. Z mého pohledu je stále převaha nás, které bereme kila navíc, nadváhu či obezitu jako omezení, jako velký limit a důvod k podceňování sebe sama. Je to záležitost spíš generace, řekněme 35 plus, ty mladší holčiny už to berou většinou jinak. Okolí je více tolerantní než za nás, celebrity se prezentují s faldíky, reklama už ženské křivky neskrývá. Děti se méně hýbou a my rodiče samozřejmě svoje děti budeme milovat a podporovat i jako melounky.

A co se týká rozdělení na CZ – SK. Asi mnohé překvapím, ale Slovenky mám za větší průkopnice v experimentováním jak s makeupem, tak s plus size módou. U nás jsem zatím viděla největší „hrdinství“ v pin-up šatech s puntíky a překypujícím dekoltem. To podle mě není styl. 

Vieme sa my, plus size ženy, vzájomne podporiť? Prevláda konštruktívna kritika alebo skôr členky vyjadrujú svoj subjektívny názor? 

Věřím, že právě naše skupina spoustu žen podporuje. Ty, které si málo věřily, po čase postují příspěvky víc a víc a my vidíme jejich přerod v motýlky. Je potřeba počítat s různým hodnocením a vzít si ho k srdci.

Jsem proti tomu, aby hodně negativní komentáře dávaly holkám členky, které samy dosud nic nepředvedly a chytají se každé příležitosti napsat někomu něco negativního. „Ukaž co nosíš ty a pak hodnoť ostatní.“

Několikrát jsem už dostala zpětnou vazbu od holek s běžnou velikostí, že by chtěly mít cit pro módu jako já, takže v tomhle limity nevidím.

Vieme sa vzájomne inšpirovať? 

A jeje! Určitě ano. Inspirujeme se jedna od druhé a ne jednou se díky naší skupině něco vyprodalo. Dáte fotku v nových riflích a do půl hoďky je má objednáno deset dalších.

Co se stylingu týče, to samé, já sama si beru inspiraci třeba od jedné naší členky, která je s námi až z Londýna. Co stojí ještě za zmínku, svoje outfity nám vkládají také švadlenky, které rezignovaly na konfekci a dokáží si ušít na svoji postavu doslova skvosty.

Aj ty sama posielaš do skupiny fotky vašich outfitov, čím sa stávaš akousi ambasádorkou skupiny. Trvalo ti dlho, kým si sa odvážila postnúť do skupiny fotku alebo to bolo pre teba prirodzené? 

Přišlo mi to přirozené vzhledem k tomu, jaký jsem fashion blázen 😊 Před tím, než jsem začala pracovat z domova, jsem byla store managerem v oděvních řetězcích, takže je většině jasné, že jsem propadla droze – být u zdroje, všechno si moci ozkoušet a nejlépe celou výplatu tam hned utratit. Před narozením dětí jsem měla takovou tu hraniční velikost 44 a nyní mám 48 – 52 podle střihu a nejsem typický roztleskávač obezity jen proto, že já ji mám. Podporuju styl. A ten může mít i baculka.

zdroj: súkromný archív

V čom vidíš najväčšie medzery vo vnímaní plus size žien či vo vnímaní plus size módy? 

Asi je to nejvíc obava ze střihů a barev, na které nejsou baculky zvyklé. Stále velká část se halí do černé, v tom případě doporučuji celý vzhled rozsvítit doplňky a makeupem jakkoli výrazných barev. Pak jsou tu ty, které razí styl Mě už nic nepomůže. To jsou ty, které absolutně odmítají, že by jim něco mohlo slušet. Ani v případě, když mají před sebou inspiraci od členky se stejnou velikostí a která sklízí ovace. Ženský sakra, važte si sebe sama, kašlete na okolí a buďte vidět!

Pokud se ptáš na vnímání plus size módy ve společnosti, to moc nesleduji, protože v mém okolí jsem nejtlustější já a mě bere okolí dobře 😊 Několikrát jsem už dostala zpětnou vazbu od holek s běžnou velikostí, že by chtěly mít cit pro módu jako já, takže v tomhle limity nevidím. Je in se stylově lišit, ať je to barvou vlasů, počtem omalovánek na těle nebo postavou.

O plus size komunite a modelingu nám porozprávala Anička Caldrová, mrkni na článok kolegynky Mary. 

Máme podľa teba na Slovensku a  v Českej republike dostatočné zastúpenie značiek, ktoré produkujú plus size módu? 

Já vždy seženu, co potřebuji, takže ano. Chválím obchodníky, myslí na nás a není na místě fňukat, že je to opačně. A pokud nevíte, kde tyto modely bereme, přijďte to za námi do skupinky zjistit, rády se podělíme o „zdroje“.

Dáš nám tip, kde nakupuješ ty najčastejšie a ktorý e-shop sa ti osvedčil? 

Nakupuji nejčastěji v HM+, ASOS, ZOOT, na Bonprix, Zalando, ABOUT YOU, LIDL eshop, z kamenných prodejen je to KIK nebo Tesco. A samozřejmě nepohrdnu VINTED a bazárky na Facebooku.

Weru môžeš sledovať na tomto odkaze :-)

Skupinu, ktorú spravuje, nájdeš tu :-)

Tvoja LaPerita

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor (nielen) pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. VEĽKOSŤ je v srdci! Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře