Jak je to s přátelstvím mezi XS a XL?

Přátelství mezi štíhlými a silnějšími lidmi. Kdybych si to nepřečetla nebo o tom neslyšela, v životě by mě samotnou nenapadlo, že to je vůbec téma k řešení. Pro mě je přátelství hodnota, u které mě naprosto nezajímá orientace nebo barva kůže, natož, proboha, jeho váha. Vzhled by tady vážně neměl hrát roli. Zajímat mě má přece duše člověka, jeho morální hodnoty a jaká energie mezi námi proudí, protože to je to, na čem opravdu záleží.

Hledat si přátele podle vzhledu? Ale no tak

Existuje ale spousta případů, kdy se někdo přestal bavit se svou kamarádkou po tom, co shodila. Jistě, někomu nové tělo může stoupnout do hlavy a začne se chovat nafoukaně, daleko častěji jsem ale zaregistrovala případy, kdy slečna, co zhubla, nabyla potřebné sebevědomí, a to někomu, komu vyhovovalo mít za kamarádku zakřiknutou šedou myšku, najednou vyhovovat přestalo. Jo, po světě chodí holky, které se schválně obklopují kamarádkami, které jsou podle nich méně atraktivní, aby se samy cítily lépe. Povrchnější věc aby pohledal.

Zdroj: Instagram @any.body_co

Podobných případů jsem si všimla i ve svém blízkém okolí. Osobně jsem se s něčím takovým setkala už na základce, kde jsem měla kamarádku (nebo jsem si spíš myslela, že mám kamarádku), chodily jsme spolu po škole ven a později jsem se dozvěděla, samozřejmě od někoho jiného, že se mnou tráví čas jen proto, že jsem víc oplácaná než ona, a tak vedle mě vypadá štíhlejší. Sranda, ne? Na základce se to snad ještě dá pochopit, v dospělém životě už ale ne, a o to je smutnější, že se to vážně stále děje.

Konec kritizování ostatních

Snad ještě častější jsou případy, kdy silná žena nechce mít štíhlé kamarádky, a když už je má, tak s nimi odmítá jít do bazénu nebo na pláž, protože by si vedle nich připadala moc velká, styděla by se svléct a necítila by se dobře. Neříkám, že by mě nikdy, když jsem ležela vedle svých super vysportovaných kamarádek na dece, nenapadlo, že už bych fakt mohla zhubnout, že jejich tělo je skvělé a jednou bych k takovému chtěla dojít, to samozřejmě ano. Nikdy to ale nebylo závistivé a nikdy to nebyl důvod k tomu, abych zůstala sedět doma na zadku.

Obecně mi vadí, když silnější holky kritizují ty štíhlé za jejich postavy, a to se bohužel taky děje (jo, já vím, děje se to i naopak). Pokud ale nejsem se svým tělem spokojená, není to rozhodně vina holky, která má mou vysněnou postavu už teď, a tedy to není důvod, abych na ni byla protivná, a tak si to „vybíjela“. A opravdu nevidím důvod k tomu, proč by se spolu nemohli bavit lidé bez ohledu na postavu. Jasně, je fajn najít si přátele ve své komunitě, to ano, přece jen řešíme podobné věci, ale aby to bylo jediným kritériem, to by bylo špatně.


Zdroj: Instagram @any.body_co

Mimochodem, znáš instagramový profil Anybody? Povím ti, jak vznikl. V roce 2017 nahrála modelka Georgia Gibbs na sociální sítě fotku se svou kamarádkou Kate Wasley. Obě jsou modelky, jen každá jiné velikosti. Po nahrání fotky se spustila vlna kritiky. Hateři například tvrdili, že se Georgia snaží vypadat štíhlejší, zatímco Kate na fotce upravila tak, aby se zdála silnější.

Na to konto se rozjel instagramový profil, který hlásal, že všechna těla jsou krásná a na velikosti nezáleží. (U nás to skvěle dělá třeba Kristýnka ze Zanormalniholky.) Kamarádky účet nějakou dobu tvořily spolu, nyní je tvorba sice pozastavena, jeho původní poselství se ale šíří dál. A mně by se líbilo, kdyby si ho všichni vzali k srdci. Ale opravdu všichni. Neřešme těla svých přátel, zajímejme se o jejich duše.

Tvoje Týna

Ahoj, vítej v XelleLife – prostoru nejen pro plnoštíhlé ženy, kde můžeš najít inspiraci a podporu na Tvé cestě k sebevědomí. Moje jméno je Kristýna, psaní mě živí, a protože ho ani v práci nemám dost, tvořím ještě ve volném čase svůj blog Píšu, protože víno. Tady Ti budu přinášet články na témata, která mě baví a doufám, že budou bavit i Tebe – ať už to bude lifestyle, cvičení, nebo cestování. 

Komentáře