Jak snadno překonat strach z odmítnutí? Máme pro tebe 5 tipů

Tak schválně – kdy naposled jsi něco vážně chtěla udělat, ale nakonec ses neodhodlala, protože by to mohlo nevyjít? Ruku na srdce – známe to skoro všechny. Jen málokdo je takový střelec, aby šel vždy do všeho, protože ve finále vlastně o nic nejde. A to je škoda.

Myslím, že bychom se takovými střelci měli stávat každý den víc a víc všichni. Vědomě, bez pocitu „když to nevyjde, tak to bude trapas“. Když se totiž setkáme s odmítnutím, nic děsivého a zlého se nestane. Naopak.

Odmítnutí ber pozitivně

O jakém odmítnutí se tu vlastně bavíme? O kterémkoliv. Může se týkat pracovního života, nápadu v partě přátel nebo třeba pozvání na rande. Strach z toho, že s námi někdo vyjádří nesouhlas, nás potkává dnes a denně v mnoha aspektech života.

Tak se společně pojďme přestat bát a začněme odmítnutí vnímat jako dobrou věc – takovou, která nás posune dál, posílí naše sebevědomí a rozšíří zkušenosti. A my si budeme spokojeně moct říct „Aspoň jsem to zkusila!“

Rada nad zlato

Teď ti povím jeden svůj oblíbený příběh, který si připomínám vždycky, když je potřeba (takže často). Byla jsem zrovna na chalupě s rodinou a narazila jsem na skvěle vypadající inzerát – v mé oblíbené firmě hledali copywritera. Požadovali životopis a ukázku textu, já neměla ani jedno, nebyl zrovna čas to dohánět, ale chtěla jsem odpovědět hned, a tak jsem zkrátka napsala mail bez životopisu s dodatkem, že podle mě stejně není důležitý, přidala pár vět o sobě, vypracovala úkol a přiložila ukázku naprosto, ale naprosto neprofesionálního textu z blogu.

Napadlo mě, že si o mně budou myslet, že jsem blázen, zaklepou si na čelo a můj mail hodí do složky Koš? Jasně, že napadlo. Přemýšlela jsem kvůli tomu, že to radši vůbec nepošlu? Jasně, že přemýšlela.

zdroj: fotobanka

Nakonec povídám mamce: „Mami, není to úplně uhozený, poslat to tam takhle? Se bojím.“Moje mamka na mě kouká a říká: „Máš tu práci teďka? Nemáš. Nejhorší, co se může stát, je, že ji nebudeš mít ani potom. Ale o nic nepřijdeš.

Moudrá to žena. Po jejích slovech jsem odhodlaně klikla na tlačítko Odeslat a počítala s tím, že to může, ale dost dobře taky nemusí vyjít. A byla jsem naprosto v pohodě s oběma scénáři. Že to nakonec vyšlo, to je příjemný bonus, o tom ale dnešní článek není.

Dneska je to o tom, že i kdyby mě odmítli, vůbec nic se neděje. Zkusila bych to jinde znovu a znovu a věděla bych, že nemám čeho litovat.

Je váha limitující faktor v práci?

Jak to vidí profík?

Protože mě zajímalo, jak na toto téma nahlíží odbornice, zeptala jsem se své kamarádky Klárky Moravuszové na její pohled. Klárka je skvělá lektorka a průvodkyně seberozvojem, která skrz konzultace pomáhá lidem na jejich cestě ke spokojenosti, pořádá semináře, které vedou až do jádra duše, a vždy se dovede správně zeptat (tak správně, až mě to někdy překvapí).

Jak odmítnutí vidí Klárka?

„Vnímat odmítnutí jako příležitost a ne konec našeho světa s sebou přináší
neskutečnou úlevu
, protože si přestáváme jakoukoliv formu NE brát osobně. Člověk ve své přirozenosti samozřejmě touží po přijetí. Žádné odmítnutí se ale netýká naší osoby. Téměř vždy vypovídá o hodnotách toho druhého. Ne o tom, jakou hodnotu máme my samotní. Stejně jako je v pořádku, že nám se něco nelíbí nebo něco nechceme, měli bychom tuto volbu respektovat i u druhého.

Zdroj: Instagram Kláry Moravuszové

Nemusíme mít proto z odmítnutí strach. Možná je to jen dobrým signálem, že tudy, kudy chceme jít, cesta nevede. Klidně to zkusme ještě jednou nebo dvakrát. Ale jak říkám často nejen sama sobě: třikrát a dost, tady už nic nevymyslíš.

Právě pomyslná odmítnutí, která pak na naší cestě potkáváme, nás mohou skvěle nasměřovat, kudy naopak ANO. A tím bychom se pro vlastní příjemný pocit měli řídit především.“

Krásně shrnuto, co říkáš? A co z toho pro tebe plyne? Běž a přihlas se na tu pozici, která tě už dlouho láká, pozvi na kafe toho kluka, se kterým se na sebe zatím jen stydlivě usmíváte, zkrátka zkoušej, zkoušej, zkoušej, a když to nevyjde, tak co? Nevadí!

Jedno malé cvičení na závěr

Nakonec pro tebe mám ještě jedno pěkné cvičení, které připravila Klárka Moravusz. Až se zase něčeho budeš bát, v klidu si sedni, udělej si čaj, cvičení si projdi, upřímně odpověz a uvidíš, že strach bude ta tam.

5 otázek, které můžeš položit sama sobě, abys překonala strach z odmítnutí:

  1. Čeho si na sobě v dané situaci vážím?
  2. Co mi odmítnutí může přinést?
  3. Jaké jsou ještě jiné možnosti?
  4. Kdybych neměla strach, co bych udělal/a?
  5. Co bych poradil/a své/mu nejlepší/mu příteli/kyni?

Tvoje Týna

Ahoj, vítej v XelleLife – prostoru nejen pro plnoštíhlé ženy, kde můžeš najít inspiraci a podporu na Tvé cestě k sebevědomí. Moje jméno je Kristýna, psaní mě živí, a protože ho ani v práci nemám dost, tvořím ještě ve volném čase svůj blog Píšu, protože víno. Tady Ti budu přinášet články na témata, která mě baví a doufám, že budou bavit i Tebe – ať už to bude lifestyle, cvičení, nebo cestování. 

Komentáře