Jak to všechno začalo…

Toto je môj príbeh... (Katarína, zakladatelka projektu XelleLIFE)
…Už od škôlky si pamätám, že ma brali trochu „inak“ ako ostatné dievčatá. Vtedy som bola ešte označená, že som taká „pekne tučnučká a macatá“. Ako som dospievala, uvedomila som si, ako sa ma tá „inakosť“ každý deň zľahka dotýkala. Keď som sa hanbila jesť pred ostatnými, lebo som sa bála, že si pomyslia: „Taký tučko a ešte sa aj napcháva.“ Moje pravidelné návštevy raz za tri mesiace u pani doktorky, ktorá ma vážila a merala, boli vždy pre mňa veľkým stresom. Stále som musela totiž hľadať odpovede na to, prečo nie som schopná schudnúť, keď sa tak dobre učím v škole. Pani doktorka tomu vôbec nerozumela, ale popravde ani ja som nevedela odpoveď. Prečo niečo po čom tak túžim, nie som schopná dokázať, a iné veci v pohode zvládnem.

rok 2011: napohľad možno spokojná, no vnútri celkom neistá ako aj väčšina plnoštíhlych žien…

Najhoršie bolo nakupovanie oblečenia. Do dnešného dňa mám nedosýtený pocit, že si môžem na seba kúpiť oblečenie, po ktorom túžim. Najprv bolo kupovanie oblečenia pre mňa hanbou, lebo sme nič nemohli nájsť a pani predavačka nadomnou krútila hlavou, neskôr to bola únava a hnev. Prečo musím cestovať do Londýna, aby som si oblečenie mohla vyberať ako moje štíhle kamošky? Častokrát to je dokonca len o snahe pokryť minimálne potreby - ako je zimná bunda, plavky, čižmy po kolená,pančuchy atď.

Začala som preto viac pozornosti venovať sama sebe - spoznávaniu sa. Odhaľovať staré vzorce správania, presvedčenia, ktoré som si o sebe a živote vytvorila. Vďaka tomu som sa menila. Fyzicky i psychicky. Uvedomila som si, že až prijatím seba samej a chuti spoznať kým som, akú mám sebahodnotu, som začala viac prirodzene vnímať i svoje telo a chcieť pre neho, pre seba to najlepšie. 
Preto som založila i projekt XelleLIFE. Má mapovať moju vlastnú cestu premeny.Posilnenia sebavedomia ako nevyhnutného predpokladu k zdravému telu a vôbec k vytvoreniu vzťahu s ním. Zároveň je mojím zámerom vytvoriť podmienky, aby som si ja i ostatné ženy plnších kriviek mohli vyberať z pestrej ponuky oblečenia. 
Aby sme tak mohli i vďaka oblečeniu ukázať navonok to, aké sa cítime byť vo vnútri.

Mala som pocit, že moje telo je vo veľa veciach prekážkou na ceste životom. Vo vzťahu k mužom, k užívaniu si tepla a leta - všetko to viedlo k situáciám,kde som cítila hanbu. Plne som nevedela a nemohla prejaviť to, kým som a radovať sa z "maličkostí", ktoré sú vo svete štíhlych ľudí samozrejmosťou (tak som si to dlho myslela).
Uvedomila som si, ako stále odkladám seba a užívanie si života na čas, keď konečne schudnem. Potom už určite budem chodiť na bazénové párty, budem nosiť tielka… budem mať partnera. Prestalo ma toto čakanie však baviť. Prišla totiž otázka- a čo keď neschudnem? Premárnim tak celý svoj život?

Zatiaľ som v tomto úsilí sama. Roky som si dodávala odvahu, aby som mohla prehovoriť nahlas o tom, čo necítim len ja. Je tu zástup žien, ktoré to cítia rovnako. Ja o tom len hovorím nahlas a snažím sa urobiť prvé kroky, aby sa pridali ku mne ďalšie odvážne ženy. A snáď sme tak mohli vytvoriť zmenu, po ktorej dlhé roky túžime. To si úprimne najviac prajem. Katarína

rok 2017: Moja premena sa týmto nekončí. Práve naopak. Cítim, že až teraz naplno začína…

Projekt založili a starají se o něj

Katarína Krajčovičová

Pokiaľ sa cítime v bezpečí, máme prirodzenú túžbu uzdravovať a meniť samých seba.

Vyštudovaná právnička, ktorá pomáhala v rozbehu viacerým začínajúcim projektom až kým konečne našla odvahu, aby realizovala svoj vlastný. Založila projekt Xelle, ktorý je jej vnútornou spoveďou o tom, ako hľadá cestu k spokojnosti v tele, ktoré sa vymyká kritériám dokonalosti podľa odborníkov na krásu, či módnych časopisov. Jej zámerom je vytvoriť dostupnosť oblečenia a módnych doplnkov pre ženy, ktoré majú plnšie krivky, aby mali i oni možnosť objavovať vlastnú krásu. Aby spoločne a vzájomnou podporou tak našli cestu k prijatiu samých seba a zdravého tela.

 

Lubomír Celar

Hledej laskavost všude tam, kam vkročíš. Pokud tam není, dej, ať přijde s Tebou…

Muž, táta, syn, partner, poutník i podnikatel. Při putování Saharou, na Cestě srdce, spolu s ostatními poutníky naslouchal u ohně i v dunách příběhy Kataríny o ne-snadném životě žen ve větších tělech a protože to pocítil jako správnou, lidskou věc, rozhodl se pomoci vdechnout život projektu XelleLIFE. Právě proto, že sám nepatří do komunity XL žen, chce být inspirací pro ostatní lidi s Velkým srdcem při vytváření světa, kde i plnoštíhlé ženy mohou cítit, že je vše v pořádku.