Jedálniček na mieru: dobrý štart chudnutia alebo vyhodené peniaze?

Nie je to tak dávno, čo som pri ceste do práce musela vystúpiť z električky, pretože som bola dve sekundy od odpadnutia. K svojej lekárke som išla s tým, že som zrejme hypochodner a nič mi nie je, iba budem mať zápal priedušiek.

Vedela si, že ak ťa bolí hrudník, môže to byť krčná chrbtica? Mňa to celkom prekvapilo, no RTG mojej krčnej chrbtice to potvrdil – posunutý štvrtý krčný stavec.

Prečo som sa na to dala?

Teraz trošku preskočím, pretože popisovať bolestivé masáže a niekoľko sedení u fyzioterapeuta veľmi s jedálničkom nesúvisia, každopádne cvičenie a jarný lockdown súvisia. Jednoducho som po dvojmesačnom sedení na obyčajnej jedálenskej stoličke pri počítači, na ktorý som hladela zošikma povedala, že musím začať cvičiť. A bavilo ma to. Každý deň som v podstate čakala, kedy odbije 17:00, ja zaklapnem počítač a na 30 minút si zamakám. Najmä kvôli chrbtici.

A ruka v ruke, úplne prirodzene, k tomu prišlo rozhodnutie, že trošku obmením jedálniček. Jednoducho – miesto donášky a večerného pitia dvojky bieleho, si budem variť a najlepšie prestanem stres z práce zapíjať. A nešlo to ani tak ťažko, ako som si myslela.

Keďže som ale osoba, ktorá si radšej nechá poradiť, využila som vtedy akciovú cenu na zostavenie jedálnička od LadyLab, do rúk ma dostala skvelá Janička, ktorá bola ochotná mi pri tvorbe tohoto článku pomôcť, pretože – mesiac s jedálničkom vo mne vyvolal niekoľko otázok.

Ako vplýva psychika na chudnutie? Prečítať si to môžeš tu!

Najskôr tvoj jedálniček, potom ten môj

Ono, jedna z vecí, prečo som bola voči týmto „online“ jedálničkom skeptická je fakt, že bez toho, aby ťa dotyčná osoba videla, ti zostaví jedálniček. Jednoducho – len tak. Ha, to si iba myslíte. Predtým, jako ti na email pristane full mesačný jedálniček potrebuje Janička (volajme ju tak, pretože sa tak naozaj volá a ona bola tá, ktorá ma mala na starosti) vidieť tvoje návyky.

zdroj: súkromný archív respondentky

Měsíční etapa je určitě důležitá v tom, aby se člověk naučil jisté stravovací návyky, dostal do povědomí velikosti porcí, naučil se nakupovat kvalitní potraviny a jak má plnohodnotné jídlo vypadat.

Janička, nutričná terapeutka z LadyLab

A nielen to, čo ješ a aké množstvo, ale to, čo robíš, v akej dĺžke, tvoje telesné miery, zamestnanie, akú pohybovú aktivitu máš. Pretože je to celá mozajka toho, aký životný štýl vedieš a to oklamať nemôžeš. Oklamať môžeš jedine to, že do kalorických tabuliek, ktoré vypĺňaš, nezapíšeš tie štyri snickersky a latte so šľahačkou. „ V rámci online jídelníčku se dá jen částečně odhadnout, jestli je záznam stravy odpovídající dalším údajům či může být zkreslen. Každopádně když bude člověk podvádět při záznamu stravy, tak podvádí jen sebe samého. Jeho nový jídelníček bude sestaven pak na základě lží, které si vymyslel, tudíž nebude fungovat.“

A áno, povieš si – načo je dobré vedieť, čo jem, keď aj tak dostanem jedálniček zostavený z pár surovín a tie sa budú opakovať? „Hlavním důvodem je zjistit, co vše je dotyčná osoba schopná zkonzumovat. Kolik kalorií je člověk schopen sníst, z jakých potravin se kalorie skládají, tedy jak je jídlo kvalitní. Vedle toho mi záznam stravy ukáže, jak je na tom člověk s pravidelností ve stravě, kdy ho přepadají chutě, kdy honí jídlo na poslední chvíli, jak je na tom se startem do dne a celkově mi záznam jídla dokreslí i jeho denní režim a mnoho dalšího.“

Takže – máme odoslaný jedálniček, teraz príde tá zábavnejšia časť.

Mám jedálniček a vlastne…

… plnú chladničku vecí, z ktorých si ani jedno jedlo nepripravím. Paráda!

Tiež som si to povedala, pretože lifestyle, ktorý mi dovtedy bol prirodzený znamenal – smotany a jogurty (tie ochutené), vždy nejakú tú sladkosť v kuchyni, o pohánkových vločkách alebo tuniakovi (o, blek) sa mi ani nesnívalo. A tu prichádza vec, ktorú ti môžem povedať z vlastnej skúsenosti – do ničoho sa nenúť. Aj keď je tvoje nadšenie veľké a chceš to všetko hneď, bohužiaľ – tak to nefunguje. Tiež som musela prekusnúť to, že mám doma zásoby klasických vločiek a nie špaldových, tiež som nemenila ryžový olej za olivový len preto, že je to tak napísané v pokynoch. Áno, začala som postupne a trvalo mi, kým som spotrebovala hnedú ryžu a kúpila som si dlhozrnnú (aj keď jedálniček je variabilný, nie nutne potrebuješ vždy všetko.) Iba tým chcem povedať, že trpezlivosť schudnuté kilogramy prináša.

Zdroj: súkromný archív respondetky

„Zpočátku je jídelníček sestavený cca na měsíc. Ono totiž po třech týdnech si tělo teprve vytváří jakýsi návyk na něco nového a v daném období se může dít cokoliv (redukce, stabilizace či nárůst váhy, hlad, nadmíra jídla atd.). Je to takové testovací období. Důležité je po tomto období komunikovat i nadále a společně jídelníček vyvíjet dál a různě ho i upravovat a měnit.“

Takže – nie, jedálniček by ťa nemal omrzieť a sama Janička sa s tým ani nestretla. Výhodou je, že s ňou svoje chute a preferencie môžeš vždy konzultovať a prispôsobiť sa tomu, čo ti vyhovuje. Rovnako ťa môže prekvapiť, že sa týždeň od týždňa striedajú sladké a slané raňajky. Mne teda sladké raňajky nevyhovujú, sem tam ma ale aj teraz prepadne chuť na musli s orieškami a chute treba uspokojiť.

Vedela si, že aj otužovanie môže byť spôsob, ako zhodiť niekoľko kilogramov. Primárne je však veľmi zdravé!

Mesiac skončil a ja…

… neviem, čo ďalej. Priznať sa musím k jednej veci. Počas mesiaca, ktorý by po správnosti mal byť mesiacom držania sa jedálnička, mi vybrali osmičky. Takže som viac menej bola pár dní na tekutej strave, potom som postupne pridávala viac a viac tuhej stravy, takže by sa dalo povedať, že som „podvádzala“. Teda, áno, trošku áno, ale jako som hovorila vyššie – čím viac telo a mysel stresuješ tým, že niečo „musíš“, tým menej sa ti do toho chce. Svoje telo nikdy nechcem dostať do stresu tým, že ho budem trýzniť pocitom viny. Dala som si pár dní oddych, jedla to, čo som mohla pohrýzť a potom sa vrátila k predpísanému jedlu.

Ale – čo po mesiaci? Janička odporúča ozvať sa jej, prebrať všetky možnosti, negatíva a pozitíva, úspechy a neúspechy. Zrekapitulovať si, čo bolo na jedálničku dobré a čo naopak. Aké sú pocity a aké sú požiadavky do budúcna.  Jak jsem již říkala, tak po třech týdnech si naše tělo začíná tvořit jakýsi návyk na něco nového. A měsíc je podle mě dost dlouhá doba, kdy člověk dostane do povědomí váhu jednotlivých potravin či velikosti svých porcí a naučí se vnímat také pocit nasycení. A pak může lépe jídlo odhadovat. I tak doporučuji si ale jednou za čas hodit potraviny na váhu a paměť si osvěžit.

Zásadní je slovo ve SPRÁVNÉM jídelníčku. Přihlédnout se dá především k tomu, aby člověk neměl hned na začátek těch změn příliš. A kvůli jídelníčku se nedostal ještě do větší stresu a presu než před tím. Tudíž pak změny dávkujeme postupně a stále je upravujeme k těm správným návykům. 

Janička, nutričná terapeutka z LadyLab

A iné výhody mesačného učenia sa správnym návykom? Člověk si sám vyzkouší, jaké potraviny má rád a jak jídlo skloubit se svým běžným režimem a třeba i rodinou. Díky jídelníčku také může do svého stravování zařadit nové potraviny a zpestřit si tak své stravování. Cílem je najít ve stravě to, co mu sedí a cítí se dobře. Já osobně například bez ranní sladké snídaně nedám ani ránu.“

A ako to dopadlo so mnou?

Po mesiaci – a pár výnimkám vzhľadom na moje diery po vytrhnutí osmičiek – môžem povedať pár vecí:

  • Mám dole jednu konfenčnú veľkosť (jeeej! )
  • Cítim sa lepšie, vyzerám lepšie, vyžarujem radosť a spokojnosť (kým neprídem do práce :P)
  • Naučila som sa jesť tuniaka!
  • Bez uhorky a polníčka sa moja chladnička zdá smutná
  • Naučila som sa jesť všetky tie ťažké, tmavé, na obilniny bohaté chlebíky (žitný je najlepší!)
  • Po mesiaci sa naozaj naučíte odhadnúť, koľko je 30 gramov Lučiny a koľko cestovín (podľa odporúčaní) sa vám zmestí do dlane
  • Mám váhu, takže môžem konečne piecť a neodhadovať množstvá múky podľa hrnčeka

S príchodom druhej vlny Covidu do našich životov som sa znovu pustila do jedálnička. Nie preto, že by som potrebovala dať dole ešte jednu konfekčnú veľkosť, skôr preto, že plánovanie a príprava jedla podľa jedálnička ma drží pri „zdravom“ rozume.

Ahoj, som Katarína, editorka, redaktorka, community manažérka, kamoška, teta a milovníčka dokumentárnych filmov a zmrzliny so slaným karamelom. Svoje telo som dlhé roky nemala rada, vekom však človek (vraj) múdrie. Teraz ho počúvam viac ako inokedy a na oplátku ma poslúcha. Najlepšie sa cítim vonku v prírode, pri prekonávaní mojich vlastných hraníc, pri tvorení a kreatíve, s rodinou pri dobrom jedle. Vediem ten najlepší Xelle tím redaktoriek, ktorých články môžeš nájsť na tomto webe.

Komentáře