Jsem tlustá. Mám nárok mít se ráda?

Jako někdo, kdo má nadváhu a ukazuje se veřejnosti na internetu, se čas od času setkám s komentářem nebo zprávou, co útočí na můj vzhled. Občas je to něco ve stylu, že to zkrátka „není hezký“, jindy, že nadváha ohrožuje zdraví, a někdy se lidi prostě jen diví, že se takhle vystavuju.

Takže počkej, to, co mi tu říkáš, je, že když jsem tlustá, nemůžu se mít ráda? Takhle, na rovinu – já samozřejmě moc dobře vím, jak mi do budoucna kila navíc můžou zdraví ohrožovat, proto se s tím něco snažím dělat, a podle psychického stavu to někdy jde líp, někdy hůř (a pořád nevzdávám naději, že to jednou zvládnu úplně), ale to přece neznamená, že když to zrovna nejde, tak se nemůžu mít ráda. Zkrátka a dobře v tom nevidím logiku.

Zdroj: můj archiv

Stejnému tématu se věnuje také úžasná Janička známá z profilu Healthy Janka, kterou jsem poprosila o názor: „Téma sebeláska u sebe na profilu probírám celkem často. Avšak nikoliv tak často jak bych sama chtěla, protože ve spojení s mojí postavou to dost provokuje okolí. Což mě vlastně nikdy dřív nenapadlo, protože jsem žila v domnění, že sebelásku může cítit každý. Bez ohledu na to, zda je tlustý, hubený, černý, bílý, malý nebo velký.

Tlustí lidé tím prý totiž podporují nezdravý životní styl, vzhledem k tomu, že obezita je nemoc. Což mi nepřijde moc fér, protože jak obezitu, tak nemoc vnímá každý člověk na Zemi naprosto jinak. Většinou díky vlastním zkušenostem si z toho každý z nás přijme svůj správný názor.“

Sebeláska až po zhubnutí? Ale kdepak

Sebeláska – přiznám se, že poslední dobou občas cítím od lidí trochu averzi na tohle tolik skloňované slovo – je přece klíčem naprosto ke všemu. Pokud se budu nesnášet, smýšlet o sobě jako o hnusné nebo si budu myslet, že se musím zahalovat do dlouhých černých hadrů, abych náhodou někoho nepohoršila, moc svému tělu nepomůžu. Naše tělo je tady pro nás, má nás rádo, nezaslouží si, abychom ho nesnášeli, a to ať už je v jakékoli formě a velikosti.

Není to tak, že nejdřív zhubni, ať se můžeš mít ráda. Je to tak, že nejdřív se měj ráda, abys mohla zdravě hubnout, pokud chceš. Pokud nechceš, tvoje věc. Ale jisté je, že ať už chceme dělat cokoliv, vždy to půjde líp, když sami se sebou budeme mít pěkný vztah. U nás samotných totiž všechno začíná a končí.

Janka se mnou i v tomto souhlasí: „Třeba si představte mladou dívku, která je obézní a neustále si bude sama říkat, jak je ošklivá, její tělo je odporné a nezaslouží si lásku. Její okolí jí to bude dávat najevo také, protože vycítí, že není dost silná, aby se bránila. Tato dívka se ale touží změnit, chce být zdravá, krásná a mít sama sebe ráda. Co myslíte, podaří se jí to s tímto přístupem?

Zdroj: Janky instagram

Z mé vlastní zkušenosti a zkušenosti jiných lidí, co si tímhle prošli, by to byl zázrak, aby se jí to povedlo. Pojďme se tedy zkusit zamyslet na tím, co vlastně znamená to, když se má obézní člověk rád. Když totiž někdo takový přijme svoje tělo takové, jaké momentálně je, neznamená to, že schvaluje obezitu. Podporuje tím akorát tak to, že díky tomuto přístupu si sám sebe začne vážit a svého zdraví taky, proto se mu bude mnohem lépe pracovat na změnách.“

Já myslím, že to Janka krásně shrnula. Co na to říkáš ty?
Tvoje Týna

Tvoje Týna

Ahoj, já jsem Týna, copywriterka, redaktorka, pisatelka, vtipálek a baba, která se snaží učit holky, aby se měly rády. Ve svém těle se cítím dobře, ale kvůli zdraví jsem na cestě hubnutí. Kromě psaní zbožňuju zpěv, tanec, pomalu si nacházím cestu k józe, miluju cestování a úplně ze všeho nejvíc svou rodinu. Psaní ani v práci nemám dost, a tak tvořím ještě svůj „blog“ Píšu, protože víno. Tady Ti budu přinášet články na témata, která mě baví a doufám, že budou bavit i Tebe – ať už to bude lifestyle, cvičení, nebo cestování. 

Komentáře