Lenka Sovová z Baculatých Křivek: ,,Od malička jsem byla baculka a neměla jsem se ráda. “

Krásný den přeji,

přináším ti rozhovor s 1. ženou Baculatých Křivek jakožto i zakladatelkou – Lenkou Sovovou. Už brzy se dočteš i o dalších dvou ženách, které to už delší dobu s Lenkou vedou. Fanouškovskou stránku Baculatých Křivek z. s. pak najdeš ZDE. Tato stránka vznikla, aby dodala ženám sebevědomí a podporu. Baculaté Křivky také pořádají všelijaké akce. Ty můžeš znát např. Miss Baculaté Křivky. I díky této události se ženy cítí více sebevědomé a užitečné.

Jste úplně původní zakladatelka Baculatých Křivek, jaký byl původní záměr, se kterým vznikl projekt ?
Před 5 lety jsem založila spolu s dalšími čtyřmi ženami Baculaté Křivky. V té době jsme ani jedna netušila, kam se stránka dostane a kam nás kroky ponesou. Seznámily jsme se na módní přehlídce, pro kterou nás vybral portál Krásné Baculky.

Začaly jsme si psát a tak jsme si řekly, co když problémy jako máme My, řeší více baculek a tak jsme to začaly řešit veřejně. Záhy nás sledovalo 1000 lidiček a nyní po 5 letech nás aktivně sleduje kolem 11.000 lidí z celého světa. 

Cíl byl jednoduchý, pomoct, podpořit či zvednout sebevědomí ženám. Nikdy jsme nepropagovaly obezitu, ale když už je žena baculka, chce se líbit nejen sobě a cítit se dobře, ale také chce zapadnout do společnosti. 

Jaká je vaše nejveselejší vzpomínka v rámci Baculatých Křivek? 
Tak to je těžká otázka neboť se vše snažíme vést s humorem. Nádherná situace byla, když jsme pořádaly relaxační víkend ve sklípku a v 11 hodin dopoledne jsme šly na procházku do vinic a zpívali jsme koledy. I turisté si nás fotili :-D Těch situací bylo mnoho, ale tahle mi zůstala v hlavě neboť to byla naše první akce.

Lenka s partnerem

Bylo naopak i období, kdy jste chtěla všeho nechat?
Určitě ano a asi nejen jednou. Někdy je hrozně těžké pracovat s lidmi. Mluvit s nimi a snažit se jim pomoct a zároveň  je ještě těžší dělat to pouze v dámském kolektivu.

Někdy Vám chodí pouze negativní zprávy, není těžké se do člověka vcítit, ale je těžké se pak uvolnit. Ale jsou dny, kdy řešíme pozitivní komentáře, zprávy a když Vám někdo napíše, že mu stránka pomohla, je to asi největší odměna. 

Jak já říkám, jednoduché je odejít, ale zůstat a něco dělat stojí za to.

zakladatelka BK, Lenka Sovová

Co byste řekla o svých dvou “kolegyňkách”? Čím dokážou dle vás zaujmout? :))
Každá jsme jiná a každá něčím výjimečná. Jsme taková druhá rodina, řešíme nejen věci ohledně BK, ale také naše soukromé. Jsem ráda, že je mám a že si naši partneři či děti rozumí neboť i oni nám velmi pomáhají na akcích.

Aný je neskutečně pozitivní žena a snad charismatičtějšího člověka neznám. Je až neskutečné kolik toho zvládá, občas by si měla odpočinout.

Léňa je klidná, vstřícná a krásná žena, dokáže uklidnit a hodit na pohodovou vlnu. Je nejmladší členkou, ale vůbec to nevadí, zapojila se naprosto skvěle a už je s námi 2 roky.

Lenka s rodinou


Bylo tohle hobby vždy váš sen? Vždy jste se chtěla pohybovat v okruhu plnoštíhlých žen?
Od malička jsem byla baculka a neměla jsem se ráda. 
Nenáviděla jsem nákupy neboť jsem věděla, že k mému věku nebude oblečení moderní a budu jak stará mladá. 

Takže né, nikdy jsem si nemyslela, že budu něco takového někdy dělat. Najednou tady byla střední, začala jsem pracovat a můj partner mi začal ukazovat, že jsem krásná taková jaká jsem a tak jsem se právě přihlásila na jednu přehlídku, kde mě vybrali.

Pak už to znáte, založily jsme BK a díky tomu jsem se asi našla.
Jsem organizační typ, ráda pomůžu, ráda  plánuji a pomáhám s akcemi.
Díky BK se mi otevřely nové možnosti i se svými kg fotím spodní prádlo, plesové šaty a nebojím se plavek.

Jaký největší úspěch vnímáte na společné cestě v rámci Baculatých Křivek?
Největší úspěch, pro mě je asi to, že  se stránka  lidem líbí. Píší nám a občas nám přijde i zprávička, že díky nám se cítí lépe. Samozřejmě jsou tu další  věci jako je spolupráce s různými společnostmi, časopisy nebo to, že dokážeme My tři uspořádat soutěž jako je Miss Baculaté Křivky. 
Osobní úspěch je asi v tom, že jsem se našla, jsem svá, mám skvělého manžela, nádherného syna a nemusím se bát jít ven.

V projektu se vás vystřídalo už více žen, jak zvládáte práci v ženském kolektivu?
Pokud počítám dobře, v týmu BK se za tu dobu objevilo cca 7 žen plus má maličkost. Každá jsme jsme a byly nejen povahou jiná, ale i proporcemi. Nikdy jsme nebydlely blízko sebe, ba naopak nás dělilo i stovky km a tak naše hlavní komunikace spočívá v messengeru či telefonování.

Pracovat v ženském kolektivu je všeobecně těžké, ale někdy více názorů na nějakou věc neuškodí. Jsem ráda, že jsem měla možnost je potkat, každá si v mém životě našla místečko a vzpomínek je nespočet. 

Baculaté Křivky jako takové nejsme ovšem jen my 3, ale také naše rodiny, přátelé vizážistky, kadeřník, fotografové, kteří nám  nezištně pomáhají i třeba s těhotenským bříškem.

V rámci Baculatých Křivek se stále rozšiřuje i okruh mužů, které projekt zajímá .. Proč jste se vlastně rozhodli zapojit i muže. Všimla jsem si totiž, že v rámci uzavřené skupiny Baculaté Křivky Live tam mají povolený vstup i muži. Jaký je vlastně záměr?
Proč ne? Muži tu jsou, byly a budou. Bez nich by to nešlo.
Stránku Baculaté Křivky, z.s. sleduje poměrně  mnoho mužů, na pořádání akcí se podílí naší partneři a přijde nám to zcela normální. 

Diskusní skupina Baculaté Křivky Live vznikla především proto, že si s lidmi co nás sledují chceme taky třeba popovídat a to na klasické stránce moc nejde. 

Ve skupině BK Live máme ještě moderátorku, kerá nám pomáhá a to je Jana Vodičková. Chceme, aby se nejen baculky cítily dobře a aby se s muži stýkaly. Když se izolují v nějaké ženské skupině, co budou dělat tam venku.

Jaký je váš názor na komunitu plnoštíhlých žen v ČR a SR? 
Díky skupině Krásné Baculky a Silná Madame ( již nefungují) jsme se seznámily a objevily nové možnosti. V té době bylo poměrně tabu mluvit veřejně o baculkách, ale proč bychom se měly schovávat. 

Česká republika se má stále co učit a to nejen v toleranci k okolí, tak i trendům v oblékání. Myslím si, že ženy baculky zas tolik nepotřebují chránit, spíše začleňovat a dělat větší osvětu o nás. 

Nebudu tvrdit, že být baculkou je zdravé, to rozhodně ne. Neznám taky žádnou baculku, která by se svou váhou nepracovala, bohužel často je příčina baculatosti mnohem hlouběji a ta cesta je těžší. SR je o několik let pozadu v rámci  baculek, ale to neznamená, že tam nejsou podobné skupiny. 

Jak vnímáte svoje ženství, přijímáte se plně?
Né vždy jsem se měla ráda a přiznávám, že po těhotenství se občas stane, že jsem skeptická neboť nevypadám tak jako před, ale naštěstí  už převažuje to, že se sama sobě líbím.

Na změnu jsem byla připravená, ale i tak je to někdy těžké, ale néééé tak strašné. Jsem jaká jsem, nemám dokonalé nohy, prsa či bříško, ale jsem to já a komu se to nelíbí, je jeho problém, ne můj.

Měla jste někdy pocit, že nesplňujete očekávání druhých?
To je těžké, občas ho mám neustále, ale to je pouze proto, že jsem perfekcionalista. Což znamená, že třeba danou věc udělám dobře, ale někomu to nevyhovuje, tak se to snažím napravit.

Co se týká  osobního života, myslím tedy doufám 😂 , že se podařilo vše  zatím. Vystudovala jsem VŠ obor Bezpečnostní právo ve správní sféře, vdala jsem se za skvělého chlapa, narodil se nám malej úžasňák jménem Krištof Václav, snažím se pomáhat ženám…

100% očekávání druhých splnit asi nejde 

říká Lenka S.

Myslíte si, že je důležité myslet především na sebe ?
Určitě ne, ano je důležité se věnovat  sobě, svému  rozvoji, vnímat své tělo, ale také je důležité věnovat se okolí. Nelze okolí přecházet hledět pouze na sebe a zase naopak. Věnovat bychom se měly sobě do té míry, kdy se budeme cítit dobře, budeme odpočaté apod. Samozřejmě realita je jiná a ženy by se měly více zajímat o sebe.

 Jakou barvu nejraději nosíte na sobě a proč?
Těžká otázka, miluji barvy, oblíbenou jednu asi nemám, ale preferuji růžovou ( pro mě  neskutečně pozitivní barva), žlutou, zelenou…

Nedávno mi náš kadeřník řekl, že se mu nelíbí  barva na nehtech ( měla  jsem neonově žlutou a růžovou), jenže to je jeho problém, mě třeba tyhle barvy neskutečně nabíjí. Černou mám v šatníku taky, ale moc kousků nenajdete.

Dámy z BK se zakladatelkou XelleLife Katarínou na akci Baculatých Křivek

Máte nějaký osobní talisman, který si nosíte stále s sebou?
Když nad tím přemýšlím tak vyloženě talisman nemám. V peněžence mam šupinu z kapra :-D 

Myslíte si, že dnešní společnost je k plnoštíhlým ženám až příliš krutá, anebo je tento svět už bezpečnějším prostorem pro ně? 
Krutá je silné slovo, společnost nemá ráda všeobecně cokoliv co vybočuje z běžného života. Ve filmech jsou hubené ženy, na přehlídkových molech pomalu modelky s anorexii, ve školách se děti šikanují za váhu, ale nikdo neřekne nebo neukáže tu zlatou střední cestu.

 V USA jsou běžně baculatí lidé, mají krásné oblečení a jsou sebevědomí, v afrických zemích je baculatost považována za bohatství a v ČR je to něco co není tak běžné. Před X lety byly baculky tabu, byly něco nežádoucího a teď je to spíše o tom, že nevíme co s touto situací. Milovat je nebo nenávidět ???

Pokud lidem okolo a především sobě dovolíme urážet či hodnotit lidi sebe bez toho, aniž by si zjistili informace nebudeme stejní jako oni ??? Asi jednoznačnou odpověď nemám.

Co byste vzkázala čtenářce XelleLife na podporu v sebelásce a seberozvoji?
Buď svá, miluj své nedokonalosti a ukaž nejen sobě, ale i světu, že i ty jsi krásná a chceš své místo ve společnosti.

Tak a jsme u konce rozhovoru. Podobně laděný rozhovor najdeš ZDE .
Doufám, že se ti líbil a něco sis i odnesla :)). Dej třeba vědět do komentáře jak se ti rozhovor líbil. Užívej sluníčka a pokud bys potřebovala radu, jak se v tomhle čase zabavit tak mrkni ZDE
Měj se láskyplně. Hlavně k sobě.

S láskou Mia


Ahoj VÍTEJ v XelleLife – prostoru (nejen) pro plnoštíhlé ženy, kde můžeš najít isnpiraci a podporu na tvojí cestě k sebevědomí. Já jsem Míša, ale doma jsem prostě Mia. Nejraději mám rodinu, svit svíček a hudbu. Doma mě najdeš mezi deníky a vykládacími kartami či na iPadu jak něco čtu/píšu. Venku mě najdeš často za oknem té nejútulnější kavárny/čajovny. Najít mě můžeš i za oknem letadla. Nejvíc mně však jde a baví psaní a jsem opravdu vděčná, že můžu být redaktorkou XelleLife a psát právě pro tebe. ♥️

Komentáře