Nakupuj z druhej ruky: Čo odporúčajú naše redaktorky a čo naše čitateľky?

Na komunite plus size milujem jednu vec – zdieľanie. Nielen tém, príbehov, rovnakých či podobných myšlienok… ale najmä to, kde nakupujeme. Pretože, ruku na srdce, ako plus size žena to máš trošku sťažené, čo sa týka dostupnosti všetkých veľkostí oblečenia. A tak sme spolu s mojou kolegyňkou Mary pripravili zoznam troch spôsobov, ako jednoducho nakupovať z druhej ruky a pritom mať v šatníku vždy niečo nové a „fresh“.

Nakupovanie bez peňazí – swapovanie

Mary píše:

So swapmi sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Nielen vo svete, ale aj na Slovensku a v Čechách sa v posledných rokoch konajú veľké podujatia, na ktorých si môžeš tak povediac vymeniť staré oblečenie za nové. Princíp swapu je teda veľmi jednoduchý. Stačí, keď prinesieš svoje staré kúsky, ktoré už nenosíš a odnesieš si nové, ktoré niekomu inému ležali v šatníku.

Ani tu to však nie je úplne bez pravidiel. Každý swap má tie svoje. Samozrejmosťou je, že oblečenie musí byť nepoškodené a čisté, budem citovať z udalosti na Facebooku, ktorú usporiadal Swap Žilina: „Nejde o to zbaviť sa všetkého nepotrebného zo skrine, skôr potešiť iného človeka niečim čo vám už nerobí radosť.“ Obmedzený môže byť napríklad počet kusov, ktoré môžeš priniesť, avšak aj tu majú swapy riešenie. Na mnohých takýchto podujatiach môžeš oblečenie, ktoré prinesieš nad rámec povolených kusov, odovzdať na charitu.

A teraz už najdôležitejšia otázka. Nájde si aj plus size žena na swape niečo pekné? Pre odpoveď som sa vybrala na už spomínaný swap v Žiline. Nahliadnuť do neho spolu so mnou si mohla aj prostredníctvom nášho Instagramu. V highlitoch nájdeš nielen vybrané xxl kúsky, ktoré som našla, ale aj zopár záberov z toho, ako takýto swap prebieha.

Každá z nás má doma oblečenie, ktoré nenosí. Častokrát sú to kúsky, ktoré sme nemali nikdy oblečené. Swap im dáva druhú šancu a tak nemusia skončiť nevyužité, v najhoršom prípade v koši.

A tebe dáva swap možnosť spoznať nových ľudí, vytvoriť komunitu a samozrejme, v podstate zadarmo si zaobstarať oblečenie, ktoré budeš s láskou nosiť ešte veľmi dlho. Rozhodne odporúčam!

Aký pocit má zo swapu Mary?

Na swape je to vždy lotéria. Záleží na tom, kto na akciu príde. Komunita, ktorú takéto podujatia zaujímajú je však rozmanitá a takmer vždy sa v nej nájdu aj plus size ženy. Na swape v Žiline som našla sama pre seba niekoľko pekných kúskov. Okrem nich som zaznamenala aj rôzne tuniky, šaty, kabáty, svetre a tričká vo veľkostiach od 46 do 58.

Okrem oblečenia môžeš na swape vymeniť aj topánky, doplnky alebo dokonca aj knihy. Malé odporúčanie: na podobných akciách sa oplatí ostať dlhšie. Ľudia aj s ďalšími vecami prichádzajú počas celej doby konania. Máš potom väčšiu šancu niečo uloviť.

Ak sa ti zapáčia v rámci výmeny či nákupe výrazné farby, mrkni, ako ich zakomponovať do outfitu :-)

Milovaný Vinted.cz

La Perita píše:

Teda, ako pre koho, spáliť sa môžete aj v bazárikoch, za ktorými stojí veľká spoločnosť. Ale to je všetko o ľuďoch. Pamätám si na Vinted ešte z čias Votočvohoz, mám z tých čias niekoľko krásnych kúskov, predsa len to nie je taký „mainstream“ ako bežná konfekcia.

Na druhej strane nejdem po prvoplánovo po drahých kúskoch – skôr si vyberám vintage veci – šaty, saká, svetríky, ktoré bežne nenájdem v obchodoch a stoja pár kačiek. Mám šatník rozdelený na veci, ktoré kupujem naozaj v obchodoch a potom tie, ktoré kupujem takto z druhej ruky.

Aby som to vysvetlila. Bundy či nohavice (a potom úplne základné basic veci – biele a tmavé tričká či nátelníky) kupujem v konfekcii – podielahajú najväčšiemu opotrebeniu, bundy a kabáty sú viacročná záležitosť a ja rada nosím vec aj viac ako jednu sezónu. V tomto naozaj nepodlieham trendom.

A zásadnou úlohou je pre mňa aj cena. Snažím sa vyhýbať špekulantom, ktorý ponúkajú síce nové veci, ale predsa len bazárikový tovar a chcú na ňom ešte zarobiť. Pre mňa je podstatné vec posunúť ďalej a nezarobiť na nej. Preto sú moje ceny vždy už aj s poštovným a je mi jedno, keď je to polovica ceny. Proste som ju posunula ďalej a to mi robí najväčšiu radosť.

Je Vinted pre plus size ženy?

Nájde si plus size žena na Vinted niečo vkusné? NÁJDE! Môžem potvrdiť. Skvelé na Vinted je, že môžeš filtrovať – podľa veľkosti, podľa typu oblečenia, podľa značky (čo fakt využívam, pretože napríklad pri Marks and Spencerovi viem, že 20tka mi sedí v každom smere).

Priznávam sa, že veľkosti 46+ sú väčšinou skôr „babkovské“ veci, neforemné vrecia, ktorým sa snažím vyvarovať, ale niekedy naozaj natrafíte na pekný kúsok, ktorý treba čím skôr kúpiť. Odporučila by som ti konkrétneho predajcu, ale nemám obľúbenca. Ide o to „hrabať“ sa v tých veciach, sledovať (ak dáš srdiečko niektorému kúsku, posielajú sa ti notifikácie o tom, či sa zmenila cena alebo bol produkt predaný).

Záhadou pre mňa ešte ostáva Remixshop, kde som síce ešte nenakupovala, ale ak s ním máš skúsenosti, budem za ne rada v komentároch.

Aj must have kúsky možno nájsť na bazárikoch. A ak sú kvalitné, môžu dlho vydržať :-)

Facebookové skupiny a bazáriky

Na Facebooku je už naozaj všetko. Nájdete tu odporúčanie na kurz kváskovania, kúpite matrac do postele, zajednáte si dovolenku a tie šťastnejšie z nás si tu možno našli aj frajera. A na FB skupinách milujem to, že ak raz narazíte na overených predajcov, ktorí nepredávajú poskupované veci z Ebay alebo z Aliexpresu, tak môžete prísť k zaujímavým kúskom, ktoré budete nosiť roky. Hovorím z vlastnej skúsenosti.

Medzi popredné skupiny, ktoré milujem, a to ja toto slovo nepoužívam často, je Hadříkárna pro holky od vel. 40 – 52, které se rády trendově oháknou! Je to síce súkromná skupina, ale najväčšia hviezda je pani Zdenka, ktorá síce pridáva kúsky sporadicky, ale sú to FAKT top kúsky. Mám od nej blúzky, svetríky, bolerko ale viem, že je overená, že veci vyzerajú tak, ako na fotke a zaručene sa nespálim. Cena je možno trošku vyššia, tu si to ale môžem dovoliť. A hlavne chcem, lebo viem, za čo platím.

Na tieto fb skupinky som sa pýtala aj v našej Xelle life skupine a tu ponúkame niektoré z nich. Až na výnimku som nepoznala ani jednu a preto sa teším, že sa mi rozšírili obzory. Toto je to, o čom som hovorila vyššie. Zdielanie a poukazovanie na to, kde sa dá dobre nakúpiť.

A čo odporúčania od čitateliek Xelle Life?

Miška odporúča:

Petra a Holky 

Modaprobaculky.cz – oblečení pro baculky,

Nadměrné velikosti FACEBOOK BAZAR,

👗*Pin-up girl bazar* CZ – túto skupinu odporúčam, ak máte radi pin-up a všetko okolo toho :)

Baculatý Bazárek – Baculatých Křivek – zatiaľ pre mňa neznáma stránka, ale verím, že plná krásneho oblečenia :)

A potom sú tu všetkými ženami milované second-handy :-) Priznám sa, mala som k nim bližšie, keď som ešte bývala na Slovensku, pretože som ich mala po ruke. Tu v Prahe si nájdem len málokedy čas na to, aby som do jedného vošla, sem tam sa to asi stane. Ale v našej diskusii prevládala sieť second handov Textile House, ak nás sleduješ na Instagrame, naša Katarína neraz navštívila second hand „Second Paris“ v Prahe/ Bertramke. Môžeš tu každý deň dokonca stretnúť pani majiteľku. Je to krásna a štýlová plnoštíhla dáma, Mária Tarcalová. Vie skvele poradiť a rozhodne sa nemusíš hanbiť kvôli svojej veľkosti.

Čo ty a nakupovanie cez bazáriky? Bola si niekedy na swape? Alebo máš obľúbenú skupinu na FB, ktorú by si mi odporučila?

Pozdravujú La Perita a Mary :-)

Foto v texte: súkromný archív autorky a súkromný archív zakladateľky XelleLife.

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře