O móde s influencerkou Drew: Plus size móda je u nás oveľa dostupnejšia ako kedysi

S Drew sa poznáme dlho. Hoci sme začínali na rovnakej štartovacej čiare, každá sme sa posunuli iným smerom. Kým ja som vždy bola skôr ten človek za fotoaparátom a o móde som písala, ona stála pred a hrdo sa k svojim plus size krivkám hlásila.

Tento rozhovor bude o tom, akú dlhú cestu Drew prešla, ako sa z jej pohľadu menil plus size svet v našich podmienkach a čo ju baví a živí dnes. Nezabudni Drew sledovať na sociálnych sieťach, inšpiratívnych žien nikdy nie je dosť! :-)

Včera a dnes – plus size svet v našich podmienkach

Niekde na začiatku svojej cesty od “obyčajnej” ženy k statusu influencerky a módnej blogerky / youtuberky muselo padnúť rozhodnutie, že nechceš byť iba obyčajný konzument módy, ale chceš byť práve ten trendsetter. Čo mu predchádzalo a aká bola táto cesta?

Ale veď ja som stále obyčajná žienka, ktorá doma musí variť, upratovať a prať 😊 Mňa móda bavila vždy, aj keď som si to možno v puberte neuvedomovala. Teraz keď vidím svoje staré fotky, poviem si: wow, veď ja som bola totálne originálna! Aj keď som nosila prevažne čiernu a išla metal štýl, inšpirovala som sa outfitmi Amy Lee (Evanescence) a gotikou a pohŕdala som trendami. Na konci školy som veľmi schudla a chcela byť ženskejšia, bolo to také obdobie hľadania sa. Tu niekde začala moja vášeň pre retro a vintage. Jedna moja kamoška blogovala a vravela mi, prečo si aj ja nespravím blog, že je to fajn priestor na realizáciu. Tak som si povedala, že prečo nie. Vznikol blog, ktorý niesol so sebou recenzie kozmetiky, ukážky mojich outfitov a sem-tam som sa venovala otázkam sebavedomia a tipmi pre plus size postavy. Neskôr ma začal baviť viac youtube, takže teraz som kozmetické tipy, líčenia no aj ukážky outfitov preniesla tam 😊

Pamätám si, keď som čítala prvý email od teba ešte v rámci našich fotení editoriálov na La Peritu (a bolo to minálne 5 rokov dozadu). Páčila sa mi tvoja odvaha a bojovnosť a vyhľadávanie príležitostí na fotenie a tým aj nejaká cesta dostať sa do povedomia. V porovnaní s dneškom – je tých príležitostí pre plus size modelky stále málo alebo sme sa vo vývoji niekam posunuli?

Kedysi som mala toľko času a sama som si suplovala modelingovú agentúru a písala, kde sa dalo 😊 Dnes už na to čas nemám a aj to vidím na klesajúcom počte modelingových projektov. Situácia je o niečo lepšia, na Slovensku už berú plus size baby aj nejaké agentúry. Dizajnérka Miška Ľuptáková obsadzuje do každej svojej prehliadky plus size modelku Milinu Huckovú. Svadobný salón Wedding Elegance organizuje módne prehliadky iba so ženami s krivkami, Madam Podprsenka už dlhšiu dobu razí cestu fotení na ženách rôznych postáv. Sledujem, že aj v Čechách je to o niečo lepšie, no stále nie sme ako v Nemecku či Anglicku. Do dnešného dňa sledujem nemeckú plus size modelku Janinu Griefhahn, s ktorou som bola na prehliadke v Berlíne. Teraz má 25 tisíc sledovateľov na Instagrame, zastupujú ju prestížne agentúry a fotí jedna radosť. Ja som sa oproti nej od Berlína neposunula nikam 😊

Blogeriek či youtuberiek klasických konfekčných veľkostí je trilión, plus size blogeriek / youtuberiek je pomerne málo (na našej scéne). Vnímaš tu nejaký posun alebo stále ešte plus size ženy nejako podvedome cítia strach z prijatia komunitou a publikom?

Vnímam ich skôr v Česku. Tieto outfity sú ale žiaľ pre mňa neinšpiratívne. Nikoho tým nechcem uraziť, no nohavice so svetríkom pre mňa nepredstavuje kreatívny outfit. Sama sa takto obliekam, keď sa mi nechce, keď idem na nákup, keď chcem byť nenápadná. No ak si chcem pozrieť inšpiráciu na internete, nech je to niečo iné. Mne v našich končinách veľmi chýba niekto ako Tanesha Awasthi (girlwithcurves), ktorá aj keď si dá top k rifliam, vždy je v tom nejaký element kreativity (uzlík na tričku, zaujímavá kabelka..). Neviem, čím je to, že našim ženám chýba kreativita. Ale vidím to aj v uliciach bez ohľadu na konfekciu, či na stránke dnesnosím: najlajkovanejší outfit? Čierne tielko, roztrhané rifle, tenisky.

A posledné porovnaniečo svet módny plus size spred 5 rokov a dnes? Dostupnosť oblečenia, značky s väčšími konfekčnými veľkosťami atď.

Tu sme sa veľmi posunuli. Nech mi nikto nehovorí, že sa neoblieka pekne, lebo to nemá kde u nás kúpiť! Od leta mám spoluprácu s Kik, kde som roky rokúce nenakupovala. Každý mesiac tam vyberám outfity a aj napriek kvantu čiernych vecí (ktoré sú tuctové a nezaujímavé), je tam množstvo pekných farebných kúskov aj vo väčších veľkostiach. Obchodné centrá u nás vznikajú v každej dedine, niektoré značky sú dostupnejšie aj vo väčších veľkostiach, zľavy sú neustále. Alebo moje obľúbené F&F. A online? To ani nemá význam menovať. Mnoho stránok začalo doručovať na Slovensko, prišlo k nám About you so sekciou pre plnoštíhle alebo staré známe Bonprix, Cellbes, Zoot. Komu peňaženka nedovoľuje, nech skúsi sekáče, ktoré sú plné väčších veľkostí, či bazáre. Naša planéta prekypuje oblečením, je toho neskutočne veľa, rovnako aj na Slovensku, občas nie je na škodu myslieť slow fashion.

Na ktorých sociálnych sieťach môžeš Drew sledovať? :-)

  • Na Instagrame ju nájdeš ako Drews Beauty 
  • Na Youtube ju môžeš sledovať tiež a že by si mala :-)
  • A ak rada čítaš, ponúkam aj jej blog :-)

Anonymita publika na sociálnych sieťach dáva priestor akýmkoľvek hejterom / trollom dnes možnosť vyjadriť svoj názor. Aké je tvoje publikum? Ako sa vyrovnávaš s kritikou, hejtom?

To veľmi závisí od môjho rozpoloženia. Niekedy som v pohode, zasmejem sa a idem ďalej. Inokedy môžem byť mrzutejšia a tak si negatívny komentár budem viac brať k srdcu. Na čo som však alergická je to, ak sa niekto snaží podať konštruktívnu kritiku, ale napíše to formou urážky. Toto mi vyslovene príde neslušné a vie ma to vytočiť.

Koho zo sveta plus size ešte sledovať na sociálnych sieťach? Dozvieš sa v článku od našej Mary :-)

Čo pre teba znamená byť influencerka?

Byť influencer znamená zodpovednosť. V niektorých témach som opatrná, pretože si hovorím, že nechcem do sveta púšťať bludy, podľa ktorých sa niekto bude riadiť. Ak chystám video/článok o nejakej téme, snažím sa si ju v rámci môjho času čo najlepšie naštudovať. A tým nemyslím čítaním článkov zo ženských magazínov. Niekedy sa chytám za hlavu, aké informácie youtuberky s obrovským sledovaním pustia do sveta. Potom sa môžem čudovať, že mnohé ženy nevedia ani takú základnú vec ako to, že SPF je jednou z najdôležitejších zložiek kozmetickej rutiny. Na druhej strane sa snažím ženy povzbudiť, že aj za málo peňazí (sekáče, bazáre..) sa dá pekne obliecť, ak sa žena naučí pracovať so svojou postavou.

Často zastávam názor, že módne trendy nás majú inšpirovať a nemali by sme sa ich striktne držať. Ako je to u teba? Si nadšenec trendov a rada ich aplikuješ aj vo svojich outfitoch?

Súhlasím s tvojim názorom. Slepé nasledovanie trendov nie je vlastne kreatívne a nie je to o osobnosti. Svojim oblečením niečo o sebe hovorím, vyjadrujem ním postoj. Ja sa veľmi inšpirujem retrom a vintage, čo prenášam aj do dnešných outfitov. Mnoho ľudí si to možno ani neuvedomuje, že daný strih môže vychádzať zo strihu, ktorý bol populárny v 40.tych rokoch minulého storočia.

S Drew sme sa bavili aj o online nakupovaní. Ako na to? Píšem o tom v článku a pridávam aj odporúčania.

Dokáže sa plus size žena inšpirovať outfitmi / smerovaním blogerky / trendsetterky klasickej konfekčnej veľkosti?

Dlho som zastávala názor, že nie. No za posledný rok som sa naučila najviac práve od svojich fashion kolegýň s menšou konfekciou. Ako sa s nimi stretávam na akciách, vidím ich fotky, čítam popisky k outfitom, premýšľam nad módou inak. Kedysi som si na svojej postave nevedela predstaviť vrstvenie. Teraz? Vrstvím jedna radosť! Minulý rok bola u mňa módna blogerka Zrzkastyle, ktorá mi práve ukazovala vrstvenie (mám z toho aj video). S niektorými outfitmi som sa necítila úplne ako ja, no veľa som si z jej stylingu zobrala a premenila to na svoj obraz. Musela som prísť na to, ako pracovať s vrstvením na mojej postave. A tak to mám so všetkým. Veľmi pekný príklad je Katie Sturino, ktorá postuje outfity štíhlych celebrít a osobností, podľa ktorých oblieka svoje krivky.

Čo by si odkázala plus size ženám na Xelle Life?

Buďte kreatívne, život je len jeden, nenechajte sa nikým odradiť 😊 Keď máte pekný outfit, v ktorom sa cítite dobre, urobí vám to lepší deň. Nehľadajte dôvody prečo to nejde, ale hľadajte spôsoby.

A ešte malý kvíz :-) 

Šaty / sukne alebo nohavicové outfity?

Rozhodne šaty.

Lokálne značky alebo bežná konfekcia?

U nás skôr bežná konfekcia, je pravda, že naši dizajnéri skôr šijú na štíhle dámy.

Viac kabeliek alebo viac topánok? :)

Viac topánok. Nerada mením kabelky, cez týždeň nosím do práce stále tú istú :D

Výrazné oči alebo výrazné pery?

To si mám vybrať? :D Asi skôr výrazné pery. Myslím, že červený rúž je pre mňa veľmi charakteristický.

Zaujímavé fotenie alebo hodnotné video na YT pre fanúšikov?

Z tohto si nemôžem vybrať. Oba majú niečo do seba, čo mi prinesie iné zážitky a emócie.

A ešte odporúčania: 

Obľúbená inšpiratívna žena (jedna aj viac) Ashley Graham, Iskra Lawrence, Tanesha Awasthi,

Obľúbená módna značka / e-shop: Textile house. Seriózne, má pre mňa najkrajšie čaro.

Momentálne najobľúbenejší kúsok: Bordový koženkový opasok slovenskej značky Elegance for me

Vychytávka v rámci beauty rutiny: SPF, SPF, SPF. UV žiarenie najviac urýchľuje starnutie pokožky. UV preniká aj cez okná, cez mraky, takže bez SPF nefungujem, aj keď som celý deň iba doma 😊

Za svoje najväčšie úspechy
považujem: 

Kampaň: sem by som dala modelingovú prehliadku v Berlíne

Spoluprácu: Reklamu pre Walkamaxx a Maybelline (na Youtube)

Autormi fotiek v článku sú: Aishallin Photography, Mish Neumann photography, Jaroslav Adame, Evka Novanská, Susy

Ja Drew veľmi pekne ďakujem za rozhovor. Verím, že si si z neho niečo odniesla a budem rada, ak mi poradíš, koho vyspovedať nabudúce.

Tvoja La Perita

A aby som nezabudla – množstvo článkov o móde nájdeš v mojej sekcii. :-)

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře