“Plus size guru” alias Lucie Zikmundová

Zdravím tě milá v novém článku,

po delší době tu máme opět rozhovor s velmi zajímavou a inspirativní ženou. Touto ženou je skvělá Lucie Zikmundová, která si říká “Plus size guru”. V čem její označení spočívá a co si lze pod ním představit? Jaký má náhled na komunitu plnoštíhlých žen v ČR a SR? To vše a mnohem více se dozvíš v tomto rozhovoru.

Mimojiné má Lucka velmi příjemné názory ke komunitě plnoštíhlých žen, ke které je podle ní naše společnost víc a víc tolerantnější.. :) Lucka letoškem svoje “plus size guru období” končí a začínají jí další radosti – a to i díky tomu, že se dostala mezi finalistky v soutěži Miss Baculaté Křivky 2020. Tak se pohodlně usaď, uvař si čajík či kávičku a začti se, myslím, že se ti rozhovor bude líbit :)

Lucka vypadá, že je ve svém těle nyní opravdu šťastná

Nejen mě by jistě zajímalo, co si můžeme představit pod pojmem “plus size guru” a čím se vlastně zabýváte ve světě plus size? 
,, Označení plus size guru vzniklo po dlouhém přemýšlení nad názvem jednoho brandu, který by zahrnul všechny moje aktivity. Vznikal v době, kdy jsem byla hodně aktivní ve většině českých baculatých skupin, pořádali jsme srazy, setkání, různé eventy. Jde o období tak 4 roky zpátky, když ještě baculaté dámy lačnily po reálných setkáních ve velkém napříč celou republikou.

Vidíme se většinou mnohem kritičtěji a zapomínáme na to, že krása je v očích toho, kdo se dívá.

plus size modelka a guru, Lucka Zikmundová

Nyní je to už bohužel opět jinak a je velmi těžké zvednout je ze židlí. Plus size guru jsem zatím na facebooku nechala, ale plánuji změnu. Zahrnuje fotomodeling, modeling, pořádání eventů a koučování nebo poradenství. Nyní se už převážně věnuji pořádání eventů lokálně, a pro všechny ženy. Navíc chystám vlastní živou talk show, takže plus size guru zkrátka skončí. Ženám mile ráda poradím ovšem kdykoli. Všechno je jen můj koníček, žádná placená práce.”

Bojovala jste někdy s váhou či s nízkým sebevědomím?
,,Váhu jsem začala řešit kolem puberty, držela nezdravé diety. Fuj, třeba tukožroutská polévka. Bylo toho hodně. Nahoru, dolů. Sebevědomí v souvislosti s váhou bylo dost nízké. Bohužel se na tom podepsal i můj úplně první partner. Nejhubenější období jsem měla paradoxně právě v době onoho nezdravého vztahu. Ponižoval mne, vysmíval se mé postavě, která se změnila pak i po hormonální antikoncepci. Prostě jsem byla mladá a hloupá.

Trochu mi s přijetím pomohla až vyšší odborná škola a studium v Praze. Další posun nastal v prvním zaměstnání. Vlastně tak nějak sám sebou. Pracovala jsem jako novinářka. Za přijetí sebe sama ve svém tlustém těle však vděčím zejména kamarádce Katce, která mne vzala na focení plavek k Simoně Ullspergerové (Krásné baculky-projekt již skončil). Ty plavky byl totiž dvojdílné. Definitivní ano sobě samé přišlo, když jsem se seznámila se svým mužem. A uvěřila, že i baculky se chlapům prostě líbí.”

Lucka je často pořadatelkou různých akcí

Co byste poradila ženám v této komunitě, jaký by měl být jejich kroky k sebelásce? 
,,Radí se těžko, protože každá dívka, žena, by k tomu měla sama dozrát. Těžko poradíte někomu, kdo nechce rady přijmout. Těžko poradíte někomu, u koho je nízké sebevědomí spojeno s ponižováním od útlého dětství. Tam pomůže podle mne odborná pomoc v podobě psychoterapie. 
Důležité je přijít na to, proč se nemáme rády. Co za tím stojí. A pokusit se to přijmout, odbourat, pracovat s tím blokem, traumatem. 

Osobně mi pomohlo to extrémně velké vystoupení z komfortní zóny. Pak lze říci, že sebevědomí stoupalo strmě vzhůru. Dalším bodem bylo začít věřit reálným pochvalám a komplimentům od mužů a žen. A třetím nalezení ženskosti. Myslím tím svého stylu, nošení šatů a péče o sebe. V tom mi pomohla kamarádka Veronika Mayová, která je neskutečně krásná, sexy a šarmantní, i s kily navíc.“

Společnost si sice pomalu zvyká, že existují i plus size modelky, že i baculaté ženy mohou být úspěšné a ba co dokonce šťastné, ale na tu správnou atmosféru si ještě pěkně dlouho počkáme.

pohled na svět plus size žen očima Lucky Zikmundové
Lucka radí ženám v mnoha ohledech

Poznáte na první pohled, zda si žena věří či nikoli a čím si myslíte, že to je dané? 
,,Určitě ne. Často mne právě proto překvapí mnohdy i velice hubené ženy, které mají nízké sebevědomí, připadají si tlusté, ošklivé. Je vážně jedno, kolik vážíme, jak staré jsme, ale všechny zažívám v mysli totéž. A skutečně, vše je jen v hlavě. Tady to tak lze říci. Vidíme se většinou mnohem kritičtěji a zapomínáme na to, že krása je v očích toho, kdo se dívá.“

Měla jste někdy pocit, že se točíte v neustálém bludném kruhu ať už co se týče hubnutí, sebeláskou.. ? Je totiž spousta žen, například i já, co se neustále točí v jednom problému a mají potíže z něj vystoupit .. Co byste jim poradila?
,,Tady lze poradit toto: vystup ze své komfortní zóny teď hned. Jeden malý krůček nastartuje kompletní proměnu. Nic neodkládat na až pak. Na to je život celkem krátký.”

Pořádala jste Večírek pro ženy krásných tvarů, co vás k tomu dovedlo a co bylo cílem večírku? 
,,Byl to jen další z eventů, kde se ženy mohly dozvědět spoustu věcí právě na cestě za sebeláskou a sebepřijetím. Byly zde úžasné, úspěšné české plus size ženy, které jsou ideálním příkladem. Chtěla jsem dámám z Mělníka a okolí ukázat hezkou módu pro plnoštíhlé, ale i jak si vybrat správnou podprsenku nebo jak líčit baculatý obličej. Výtěžek z akce jsem věnovala Lindě z Mělnicka s leukémií, tedy to je druhá rovina důvodu uspořádání eventu.”

Titulní fotka k Večírku pro ženy krásných tvarů

Jaký máte názor na plnoštíhlé ženy v ČR a SR ? Myslíte si, že jsou u nás plnoštíhlé ženy stále “tabu” , anebo je k nim naopak společnost čím dál víc tolerantnější ?  
,,Stále máme co dohánět za USA, ale i Evropou. Nejsme tabu, nicméně „být tlustý, být jiný“, je stále žhavé téma. Společnost si sice pomalu zvyká, že existují i plus size modelky, že i baculaté ženy mohou být úspěšné a ba co dokonce šťastné, ale na tu správnou atmosféru si ještě pěkně dlouho počkáme. Hodně vepředu je v tomhle třeba Velká Británie a právě Amerika. A je to i díky tomu, že tam žijí cizinci z celého světa.

Být jiný, černý, bílý, tlustý, hubený, nepřijde nikomu zvláštní. Nikdo se nediví tomu, že baculka nosí upnuté tričko a kraťasy.Diktát médií je tady neúprosný. Říká, co je ideál krásy. Což je prostě nesmysl. Když se podíváme do historie, tak se ideál ženské krásy několikrát měnil (všimněte si, že u mužů se tohle vůbec neřeší). Je to vlastně od kyprých tvarů k dnešní štíhlosti. Zaplaťpánbůh se tohle ale už opravu začíná měnit. Miluji větu Jana Saudka: Každá žena je krásná. To je potřeba mít na paměti.

Lidé, kteří druhé kritizují, ať už kvůli postavě nebo čemukoli jinému, mají problém sami se sebou. Přiznaný i nepřiznaný. Vždy je ta kritika  jejich problém, ne váš. Zdravě uvažující člověk je tolerantní, umí se vyjadřovat tak, aby nezranil, a nemá potřebu zvyšovat si své ego tím, že druhé kritizuje. Platí tady: pokud nemáš co hezkého říci, raději mlč. “

A co muži? Kde si myslíte, že je zakopaný ten pes, že je takové ženy příliš nepřitahují? Anebo je to jen domněnka většiny žen? 
,,Je to domněnka a dovolím si říci, i když to hubené slečny nerady slyší, že je to tak nějak vyrovnané. Polovině mužů se libí hubené, polovině tlusté. Hodně mužům se tvary libí, je to normální-žena by měla mít prsa, širokou pánev, jako jistý dobrý základ rodiny. Tak to prostě je. Vzhledem k tomu, kolik mi je, a také s jak velkým počtem baculek jsem se stihla potkat vím, že často je ta realita trochu zvrácená. Úspěšný muž má totiž v naší společnosti stále problém přiznat, jaká žena se mu líbí.

Obrázek úspěšného muže také média předkládají jinak. To souvisí s ideálem krásy. Ženy by ale opravdu neměly vypadat jako štíhlí třináctiletí chlapci bez ňader….Čím více úspěšných mužů bude mít po boku baculky, tím se bude situace lepšit. Zatím to většina mužů tají, ale protože je touha po tvarech silnější, řeší to tajnými baculatými milenkami. Oficiálně však žijí po boku médii nadiktovanými štíhlými kráskami. A tady opět v různých debatách narážíme. Hodně hubených žen vám toto nikdy nebude věřit. “

Co byste poradila ženám, jak se stát více přitažlivé v očích mužů? Lze to i s kily navíc? 
,,Důležité je si svoji ženskost přiznat. A žít ji.  Žena je dáma za každých okolností. Měla by o sebe pečovat, starat se, fyzicky, duševně, ale i o zevnějšek. Rozhodně ani s kily navíc by se na péči o sebe neměla vykašlat. To vnímám zejména u baculek jako důležité. Umět se hezky obléknout, učesat, nalíčit. Neschovávat se v černé, v pytlích, v oblečení o xy velikostí větších. Ukázat své přednosti, tvary. Usmívat se a vysílat pozitivní energii. Co vy víte, třeba zrovna ten sportovce od vedle chce vedle sebe měkoučkou baculku.”

Zůstaň v přítomnosti. Minulost změnit nemůžeš a budoucnost nikdy nepůjde takovým směrem, jakým plánuješ nebo doufáš.

Lucie Zikmundová: žena, která je inspirací pro mnoho plnoštíhlých žen

Plánujete v blízké době nějaké akce? 
,,Všechny mé další akce se nyní odehrávají na mém novém působišti, v pohybovém studiu a butiku I.N.spirace v Mělníku. Máme už plán na celý rok. Vždy se do akcí snažím vkládat prvek, kde se právě silnější ženy něco dozvědí. Při Dni otevřených dveří jsme například  prezentovali módu, kterou prodáváme, na reálných plus size modelkách.

Chystáme už druhý díl „Živých figurín ve výloze“, nebo módní přehlídku pod širým nebem. A také jsem zmiňovala vlastní talk show, kterou v druhé polovině roku odstartuju, pokud vše půjde dobře. Na více letos nebude čas, protože jsem se stala jednou z 12 finalistek Miss Baculaté křivky 2020.”

Je něco co byste na závěr chtěla sdělit každé jedné čtenářce XelleLife? 
 ,,Užívej si každý den jako by byl poslední. Žij a miluj. A to zvláště sebe! Už neříkej „až pak“. Čas je nyní, místo je zde. Zůstaň v přítomnosti. Minulost změnit nemůžeš a budoucnost nikdy nepůjde takovým směrem, jakým plánuješ nebo doufáš.”

Tak to byl rozhovor s Lucií, která nyní jak sama říká na své původní FB stránce, cituji : ,,..Uzavře se tak jedna krásná pětiletá etapa mého života. Je na čase jít dál, jinam a jinak. Plus size guru odejde do důchodu. … Když něco končí, něco jiného začíná.🍀✊”

Tak to vidíš, jsou mezi námi ženy, které se života opravdu nebojí a žijí naplno a to je ta krása našeho bytí. Lucka jak sama říká, stále bude radit ženám a právě to je i jejím koníčkem.

Tento rozhovor byl alespoň pro mě inspirativní v tom, že někdo na plus size ženy nahlíží tak vstřícně a tolerantně a navíc skvělé zjištění je, že naše váha nám nemusí být vůbec překážkou žít život naplno ba naopak – náš život není omezen váhou, ale naším myšlením :)).

Podobně inspirativní článek napsala i moje kolegyňka Mary v rozhovoru s ženou, která vymyslela podle stejnojmenného instagramového účtu @uznechcibytobezni hashtag #uznechcibytobezni. Článek o jejím životě a cestě za zdravým já ČTI ZDE .

Doufám, že se ti rozhovor s Luckou líbil a nějakým způsobem tě zase posunul vpřed a třeba pomohl i ve změně myšlení a v pohledu na sebe a tuto komunitu. Každá jsme krásná, jen tu krásu v sobě objevit a přestat se skrývat za oponou strachu :).

Pokud tě Lucka zaujala natolik, že chceš o ní vědět ještě víc, sleduj její facebookou stránku ZDE a instagramový profil najdeš ZDE

Měj krásné dny,
s láskou Mia


Ahoj VÍTEJ v XelleLife – prostoru (nejen) pro plnoštíhlé ženy, kde můžeš najít isnpiraci a podporu na tvojí cestě k sebevědomí. Já jsem Míša, ale doma jsem prostě Mia. Nejraději mám rodinu, svit svíček a hudbu. Doma mě najdeš mezi deníky a vykládacími kartami či na iPadu jak něco čtu/píšu. Venku mě najdeš často za oknem té nejútulnější kavárny/čajovny. Najít mě můžeš i za oknem letadla. Nejvíc mně však jde a baví psaní a jsem opravdu vděčná, že můžu být redaktorkou XelleLife a psát právě pro tebe. ♥️


Komentáře