#Příběh: Chirurgické hubnutí

Ďalší príbeh z komunity Xelle. Som rada, že Bára sa nám prihlásila po dlhšej dobe s témou, ktorá veľmi rezonuje. A to je chirurgické zmenšenie žalúdka a jej osobná skúsenosť s ňou.

Bariatrická operace

Bariatrická operace – pro někoho kouzelná formulka, pro někoho sprosté slovo. Chci se s Tebou podělit o vlastní zkušenost s touto metodou hubnutí. Nebudu se rozepisovat o různých typech operací – nejsem odborník, ale spíš Ti chci říct, co se v mém případě dělo potom.

Bára v minulosti

K podstoupení tohoto zákroku jsem rozhodla v roce 2015.  Než mi začneš oponovat, že přece stačí zdravý životní styl, cvičení a zdravá strava, řeknu Ti, že ne u každého člověka to funguje. Moje tělo se ke mně chová macešsky a všechny tradiční metody hubnutí po půl roce přestaly fungovat.  Přes to, že jsem jedla zdravě a cvičila, váha šla vždy dolů pouze chvíli a pak tělo začalo opět stávkovat a váha šla nahoru. Ne proto, že bych se přestala hýbat nebo jedla moc nebo nezdravě. Prostě to tak bylo bez zjevných důvodů. I lékaři a odborníci na výživu nad tím kroutili hlavami a doporučili mi bariatrickou operaci.

BÁRA

Rozhodnutí

Půl roku jsem zvažovala,  zda to mám podstoupit. Přece jen je to zásah do těla. Po nabrání dalších 5 kilo jsem se rozhodla, že je čas to zkusit. Podstoupila jsem tzv. gastrický bypass. Zjednodušeně řečeno se jedná o zmenšení žaludku a vynechání větší části tenkého střeva z trávícího systému, aby se zamezilo ukládání tuků. První dva roky to bylo úžasné, kila šla dolů a mě bylo skvěle. Váha ukazovala o 30kg méně, všichni mi říkali, jak mi to sluší a moje sebevědomí se zvedlo z bodu mrazu na: „Báro, nevypadáš nejhůř“. Pak se hubnutí opět zastavilo. Naštěstí se „jen zastavilo“ a váha nešla opět nahoru.  

V průběhu třetího roku se začali objevovat první problémy. Nejprve se objevila intolerance na lepek a alkohol.

Bára

Projevovalo se to kopřivkou a nevolností. Běhala jsem od jednoho doktora k druhému a všichni hledali příčinu mých obtíží. Ukázalo se, že mi přestal správně fungovat žlučník, což způsobuje nevolnosti po požití lepku. Po dalším roce a půl se přidala intolerance na laktózu, sóju, což mi potvrdil imunolog a nedávno jsem musela ze stravy úplně vyloučit cukr a velmi omezit příjem sacharidů, protože jsem trpěla stálým průjmem. V současnosti si musím velmi vybírat, co můžu sníst a co ne.

První omezení

Nákupy mi trvají mnohem delší dobu, protože u všeho musím pečlivě číst složení. U vaření se toho moc nezměnilo – pořád vařím z čerstvých potravin, jen musím některé vynechávat. Horší je to s hotovými výrobky, které jsem mívala třeba na svačinu nebo večeři. Sýry, které miluju, můžu jen některé – parmazán, chedar nebo ovčí sýry. I některé druhy zeleniny mi  nedělají dobře – třeba paprika, což je trochu problém, když dělám saláty. Pečivo bez lepku už je samozřejmostí, ale vadí mi i celozrnné bezlepkové výrobky. Takto bych ve výčtu omezení mohla pokračovat dlouho, ale o tom tento článek není.

BÁRA ako víťazka kategórie XelleLife v súťaži Miss Baculaté Křivky 2019

Když se u mě projevili všechny už zmíněné stravovací problémy, přemýšlela jsem, jestli bych si operaci rozmyslela, kdyby mi někdo řekl, že bude mít takovéto následky. Došla jsem k závěru, že asi ne. I přes všechny problémy se cítím líp jako žena. Připadám si hezčí a troufla jsem se přihlásit se třeba do Miss Baculaté Křivky (poznámka redakcie: O tom ako to celé Bára prežívala, nájdeš TU). Stala jsem se tváří časopisu Plus size modelky pro měsíc březen 2019 a občas si troufnu poslat fotky do nějakého konkurzu. Tohle všechno bych „před 30 kily dole“  neudělala. A také představa, že bych dál přibírala a nemohla to zastavit, je pro mě natolik nepřijatelná, že jsem vděčná za tento zákrok. 

Pokud i Ty zvažuješ bariatrickou operaci, jako jednu z možností, promysli si prosím, zda jsi připravená na následky, které to může mít a zda je pro tebe opravdu takovým přínosem, jako třeba pro mě.

Tvoje Baruš76

Tak to bol príbeh od Báry, verím, že zdieľanie jej osobnej skúsenosti ti bolo nápomocné. V rubrike „Cesta srdce“ nájdeš i ďalšie príbehy a zdieľanie skúseností od iných žien. Napríklad Marcelka a jej trampoty a víťazstvá s topánky s veľkosťou viac ako 42. Nájdeš ho TU.

Ak i ty chceš zdielať svoj príbeh, napíš mi na katarina@xellelife.com – budem len rada!

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor (nielen) pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. VEĽKOSŤ je v srdci! Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře