Ptali jsme se odbornice: Kdy a jak vybrat podprsenku na kojení?

Spousta maminek stále neví, kdy a jak vybrat tu správnou kojící podprsenku. Zeptali jsme se odbornice Karoliny Tomascové – majitelky obchodu se spodním prádlem Správná podprsenka.

Karolíno, často se tedy stává, že pořídíme nepohodlnou, nekvalitní nebo třeba špatnou velikost. Jak to tedy je a na co si dát pozor? Kdy je správný čas na pořízení kojicí podprsenky?

Focení Telo s příbehem

Zhruba kolem pátého měsíce těhotenství může žena zjistit, že jí jsou všechny podprsenky malé a nepohodlné. Prsa mohou hodně bolet a jsou velmi citlivá. V tomto období je tedy velmi důležité najít podprsenku, která padne její aktuální velikosti.

Některé ženy si podprsenku pořizují až ke konci těhotensví. Na co si mají dát pozor?

Pokud žena vybírá podprsenku v posledních týdnech těhotenství, neměla by si nechávat v košíčku příliš mnoho prostoru navíc. K nalévání prsou dochází v prvních dnech po porodu a velikost se po pár dnech opět zmenší a ustálí.

Jak tedy vybrat tu správnou velikost?

Nejlepší je nechat si poradit ve specializované prodejně. Asistentky prodeje mají mnoho zkušeností a společně tak vyberete tu nejlepší kojicí podprsenku, která vám bude skvěle sloužit. Je opravdu velmi důležité vybrat padnoucí velikost. Špatná velikost podprsenky vám totiž může v období, kdy jsou prsa velmi citlivá a nateklá, způsobit skutečně mnoho bolesti.

Focení Telo s příbehem

Karolína byla i naším hostem v Xelle Drinku – tady je společný rozhovor.

Podle čeho může žena sama poznat, že jí podprsenka správně sedí?

Obvod podprsenky by měl sedět hezky vodorovně kolem těla a nikam se po zádech neposunovat směrem vzhůru. Když žena zvedne ruce nad hlavu, zkontroluje si přední část podprsenky. Jakmile se začne zvedat nebo vyjíždět směrem nahoru, je třeba zmenšit velikost obvodu a pravděpodobně také zvolit hlubší košíčky podprsenky.

Karolína Tomascová

Jaké jsou varianty kojicích podprsenek a jaká je jejich výhoda?

Vybírat můžete z variant kojicí podprsenky s kosticemi nebo bez nich. Kostice by měly být vyrobené ze speciálního flexi materiálu. Velkou výhodou u kojicí podprsenky je více řad háčků zapínání. Jelikož se vám obvod hrudníku bude hodně měnit, ušetří vám to spoustu peněz a podprsenka vám bude vždy správně sedět.
Kojicí podprsenka je také typická jednoduchým odepínáním košíčku u ramínka. Vyzkoušejte si už v kabince podprsenku odepnout. Ideální je také zkoušet kojicí podprsenku s absorpčními vložkami, abyste měla jistotu, že na ně bude v košíčku dostatek místa.

Můžete maminkám ještě něco doporučit?

Skvělé jsou také kojicí noční košilky nebo tílka, která mají přímo zapracovanou kojicí podprsenku nebo její část. V posledních týdnech těhotenství oceníte také podpůrný pás na bříško, který může značně ulevit bolesti zad. Doporučujeme také zvolit pratelné vložky do podprsenky, které je možné používat opakovaně.

Jmenuji se Kateřina a jako redaktorka XelleLife Ti přináším články o mateřství a rodičovství. Jsem mladá maminka malého Honzíka a brzy nás přivítá už druhý přírustek. Jsem zakladatelkou projektu Tělo s příběhem, kde podporujeme ženy všech příběhů a velikostí na cestě k sebelásce a sebepřijetí. Miluji pečení a jsem velký gurmán. Nejkrásnější na ženě je její zdravé sebevědomí.

Komentáře