Reklamy o kráse, ženskom tele a rôznorodosti

Len nedávno uzrela svetlo sveta reklama na spodnú bielizeň reťazca Lindex. Nebola to prvá a ani posledná reklama, ktorá vo svojich vizuáloch vyžíva ženy rôzneho veku či rôznej konfekčnej veľkosti. Čo na ne hovoríš ty? Ja si myslím toto :-)

Keď je reklama viac o zmysle ako o produkte

Veľmi dlho som sa zžívala s myšlienkou, že reklama a modelka má byť iba „nástroj“, na ktorom je daný produkt a ja by som ho mala vidieť akoby na tele. Ja si totiž veci musím predstaviť priamo, teória mi veľmi nejde. Ak vidím daný kúsok na modelke, viem si ho predstaviť na sebe. A vlastne mi je jedno, akú ma veľkosť. Viem, že podprsenka pre mňa bude na žene s konfekčnou veľkosťou 40 vyzerať inak, ale aj tá žena môže mať košík 90 C, tak prečo nie? :-)

Ako vníma plus size scénu plus size modelka a influencerka Drew? 

Podstata reklamy Lindexu teda pre mňa nespočíva v rôznorodosti jednej kolekcie, ale skôr v danom posolstve. Nie je to rušivý element, v poriadku, je to reklama, ktorú si všimneš a máš si všimnúť. Reklama totiž už dávno nie je iba spôsob predaja. Prezentuje značku navonok, buduje jej povesť, jej imidž, rozpráva jej príbeh. Oblečenie nepredáte tým, že sa bude v reklame 20 sekúnd na vešiaku pohybovať vo vetre, musíte mu dať nejakú úlohu v príbehu. Tu ten príbeh je skôr viac o značke ako o produkte, ale svoju stopu v našich mysliach to zanechalo.

Reklama vyvolala rozporuplnú debatu o tom, či v obchodoch skutočne dostanete spodnú bielizeň rôznej veľkosti, respektíve či realita naozaj odráža to, čo reklama chcela povedať. Ako človek z reklamného prostredia viem, že realita je veľmi jednoduchá – globálna reklama, ktorá bohužiaľ neplatí univerzálne.

Jedna moja obľúbená reklama

Nie je síce jedna, je to viac kampaní, ale všetky sú od jednej značky. Hoci kúsky od Lane Bryant u nás nezoženieš, možno si tieto reklamy budeš pamätať. Opäť nie kvôli tomu produktu, ale kvôli tomu, ako bolo ženské plus size telo prezentované.

Tieto kampane boli #ImNoAngel, #ThisBody a #PlusIsEqual. Šupnem ti sem aj videá, možno ti oživia to, o čom hovorím :)

Spozorovať si mohla známe tváre – plus size modelky Ashley Graham, Denis Bidot, Taru Linn, Georgiu Prattale, napríklad aj herečku Danielle Brooks (známu z Orange is the new black) alebo Gabourey Sidibe (oukej, jej meno je pre mňa záhadou). Kým Lindex stavil na ženy rôzneho veku či postavy ,alebo stavu (myslím tým tú tehotnú pani), Lane Bryant išiel priamo po plus size ženách.

Možno si povieš, že to nie je to isté, no symbolicky proste je – obe majú poukazovať na to, že sme iné, rôzne, ale stále krásne a tak to má byť. Kým Lane Bryant stavil na girlpower, na fakt, že máme byť odvážne, silné, sebavedomé, „inakosť“ ženského tela v podobe reklamy od Lindexu poukazuje skôr na rôznorodosť. Netlačí tak na pílu. Chápeš, čo tým myslím? :-)

O inšpirácii sme sa rozprávali s adminkou skupiny #KilaStylove Weru Jelšovou 

Jeden beauty typ od našich čitateliek

Keď som vymýšľala koncept tohto článku vedela som, že do neho musím zapojiť naše čitateľky. Preto som sa v našej skupine Xelle Life spýtala, čo na reklamu Lindexu hovoria ony a či im nejaká podobná utkvela v pamäti.

Tu sú. Spomínate si na ne?

Dove síce nie je moja obľúbená značka ale viem, že tá druhá reklama s tým kreslením ma zasiahla už v čase, keď bola nová. Jednoducho, ak to niekto hrá na moje nízke sebavedomie, tak ma jednoducho dostane. A to, že sa vidíme inak ako nás vidia ostatní, je totiž fakt. Na druhej strane sa s tým dá krásne pracovať – poďme sa vidieť tak, ako chceme, aby nás videli ostatní. Je to vekom, prisahám :-)

Čo ty a tvoje obľúbené reklamy? Daj mi určite vedieť, ktoré to sú a prečo ťa bavia :-)

Tvoja La Perita

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor (nielen) pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. VEĽKOSŤ je v srdci! Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře