Rozdíl mezi nima a náma je prostý. My to prostě pořád neumíme, hovorí Saška Majarová, fashion maniačka zo skupiny #KilaStylove

Hoci nie som zástanca porovnávania sa s inými ženami, milujem porovnávať našu módu s módou iných krajín. Ak si odmyslíš trendy, ktoré sa, či chceme alebo nie, budú prelínať v šatníkoch väčšiny žien na svete, začne sa na povrch drať štýl. Individuálny, markantný, svojský.

Saška je príklad ženy, ktorá rada trávi čas v teplákoch, no rada zo seba spraví mestskú divu a vyrazí tak do ulíc. Ulíc mesta, ktoré je nielen multikultúrne, ale aj plné zaujímavých zjavov. Nakoniec, prečítaj si rozhovor s inšpiratívnou ženou, ktorej módnej kreácie môžeš vidieť v skupine #KilaStylove a uvidíš, ako to v Londýne, kde aktuálne býva, s módou chodí.

O móde anglických žien

Móda je všade okolo nás a vedeli by sme ju definovať mnohými slovami. Ako by si ty definovala štýl / módu Angličaniek? 

Víš, tohle je strašně těžká otázka. Není Angličanka jako Angličanka. Měla jsem tu čest žít i na severu Anglie, kde ta móda není ani tak móda. Tam mají svůj vlastní svět. Takže zatímco tu, v cetru Londýna, potkáš paničky od hlavy až po patu v nejdražších modních značkách ,tak v Manchesteru potkáte holky, který nakupuji 3O dkg salámu s natáčkama na hlavě a cestou domu se zastaví takto posedět na kávu. Tak či onak Angličanky bych definovala pár slovy “THEY DON’T CARE”. Je jim totiž úplně jedno, co si o nich myslíte.

V čom je medzi nami, česko – slovenskými ženami a Angličankami rozdiel? V ponímaní módy, obliekania, experimentov či výstrednosti? :) 

Jak jsem již zmínila výš. Angličankám je úplně jedno, co, proč a jak vypadají. Rozdíl mezi nima a náma je prostý. My to prostě pořád neumíme. My se totiž pořád staráme, co si lidi řeknou a co si budou myslet, a že Jarmila od vedle mě urcitě pomluví, že jsem si dovolila vzít na sebe něco, co ona by si nikdy nevzala. Hrozně mě dokáže kolikrát vytočit, když vídím krásnou ženu, a je jedno, jestli má velikost 36 nebo 50 a ona je oblečená jak stará mladá. Víš, není to o oblečení. Je to o konfidenci. A v tomhle nás Angličanky naprosto válcují. 

Čoho sa naša česko-slovenská komunita plus size žien podľa teba najviac bojí? 

Bojí se být vidět. Jasný, možná že nějaká slečna si řekne – „no, nepotřebuji být vidět při mojí velikosti 50 tak se raději zahalím do fádní barvy, a budu ta šedá myška…“ a to je to ta samá písnička s make-upem atd. Naše ženy se bojí. A mně je to líto. Přála bych každé z nich si uvědomit jejich hodnoty. Ale mně tohle naučila právě až Anglie.

Tady není vzácnost, že někde seženete plus size. Tady seženete všude všechny velikosti.

Alexandra Majarová, módna milovníčka a Češka žijúca v srdci Londýna

Ako sú vnímané plus size ženy v Londýne? Je anglická spoločnosť viac otvorená alebo sa ešte stále sem tam zatvárajú oči realitou a prítomnosťou plus size žien? 

Tady jsem nikdy nezažila, že by někdo někdy urazil ženu, že je tlustá nebo podobně, což se o naších zemích říct nedá. Tam je to pořád takový trend tohle někomu říct. Tady je plus size žena brána stejně jako štíhlá žena. Nebo takové jsou aspoň moje zkušenosti.

Londýn je nepochybne multikultúrny, je viac v popredí práve trendovosť pred špecifickými prvkami anglickej módy? 

Řekla bych, že obojí. Strašně se to tu mísí. Tu v centru převažuje klasická Anglická móda, přejedete 20 minut autobusem do vedlejšího Camdenu, kde přemyšlíte další pul hodiny, kdo z Vás je tam vlastně blázen – jestli vy nebo ten člověk, co vypadá jak Willy Wonka z Karlíkovi továrny na čokoládu. A ANO ! Má na sobě stejný klobouk a na něm ty brýle!

Samozřejmě sleduji trendy, ono se to ani jinak nedá, stačí vyjít na ulici a všude to na vás jde, ze všech stran a buď si z toho něco vezmete,nebo ne.

O trendoch, ktoré vládnu svetu

O trendoch, sekáčoch a nákupoch

Ako vnímaš trendy ty? Inšpiruješ sa nimi, uprednostňuješ ich alebo si skôr ideš vlastnou cestou? 

Samozřejmě sleduji trendy, ono se to ani jinak nedá, stačí vyjít na ulici a všude to na vás jde, ze všech stran a bud si z toho něco vezmete,nebo ne. Já samozřejmě čerpám všude,jak jen to jde  ale tak nějak vždy to upravím na tu “vlastní cestu”. 

Veľké značky ako F&F alebo Marks and Spencer pochádzajú z Anglicka. Obe značky majú u nás pomerne veľa fanúšikov, pretože ako jedny z mála majú aj plus size veľkosti. Akú povesť majú v Londýne? 

Když jsem roku 2013 začínala v Anglii, tak jsem pracovala dva roky na zákaznickém servisu pro Mark and Spencer. Já osobně si myslím, že tyto dvě značky tu mají fanoušky, ale třeba Marks and Spencer jde docela nějakou dobu dolu. Zavřeli spousty jejich poboček a podle mě ještě zavřou. Tady není vzácnost, že někde seženete plus size. Tady seženete všude všechny velikosti. Což je super a v Česku / Slovensku tohle chybí a vždy chybělo.

Vieme sa navzájom inšpirovať? Prečítaj si rozhovor s Weru Jelšovou! 

Aké značky máš tam doma, v Londýne, najradšej a je pre teba ich konfekcia prijateľná a nositeľná?

Nikdy jsem nebyla věrná žádné značce. Ale do mé oblíbené urcitě patří Zara, Top Shop a můj oblíbený je TK Maxx, kde seženeš světové značky za super ceny! Za zmínku stojí samozřejmě i Primark, kam sem tam taky skočím pro ponožky a odchazím s 35ti taškama. 

Čo ty a second handy? Oplatí sa v Anglicku loviť v sekáčoch alebo je móda prijateľná aj v bežnej konfekcii? 

Jeeeej, já byla odkojená na second handech. MILUJI SECOND HANDY. Tady se tomu říká “charity shop” ale musím popravdě přiznat, že tady je moc nenavštěvuji. Ne, že bych nechtěla, ale žiji v srdci Londýna, vedle známé obchodní Oxford street, takže veř nebo ne, tahle ulice když mě vcucne, tak mám chut udělat charity sbírku na mě :) 

O inšpirácii a inšpirovaní

Pre mnohé si v skupinke #KilaStylove inšpiráciou, kto ale inšpiruje teba? 

Já jsem studovala oděvní školu s oborem módní návrhářství, takže já jsem reálně měla svoji inspiraci v hlavě. V podstatě do dnešního dne mám určitou představu o tom, co chci a pak tu věc samozřejmě nikde nemůžu najít. 

V akej “fashion polohe” sa cítiš najlepšie? Mnohé ženy sa neboja priznať, že najradšej trávia čas v teplákoch :)

Věř mi, že jsem schopná strávit celý víkend v pyžamu či teplákách, s klasickým drdolem na hlavě a prostě poflakovat se jako každý jiný. Ale tak jak miluji tohle, tak miluji se namalovat,obléct, udělat ze sebe člověka a vyrazit do víru velkoměsta.

A ako je to s plus size komunitou v Poľsku? S influencerkou Majou nájdeš rozhovor tu! 

Všimla som si, že sa nebojíš farieb. Aké sú tvoje top a akým sa naopak vyhýbaš? 

Ano, to máš pravdu. Nebojím se barev, ale jsou některé, kterým se vyhýbám a to jsou syté barvy žluté a oranžové. 

A čo strihy a kúsky? Je niečo, čo by si si na seba naozaj neobliekla? 

Já nemám nic proti ničemu, ale bohužel jsou kousky, které mi můj typ postavy nedovolí. I kdybych chtěla tak bohužel. A to jsou třeba rovné sukne do pasu. 

A prezradíš nám, kde najčastejšie nakupuje? 

VŠUDE! HAHA! A HLAVNĚ KDE JSOU SLEVY, TAM JE SAŠKA TAŠKA. :)

Sašku môžeš sledovať napríklad aj na jej Instagrame! :-)

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor (nielen) pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. VEĽKOSŤ je v srdci! Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře