Skúsila som kalíšok: Tipy a triky, ako sa s ním zžiť

Ekologické menštruačné pomôcky sa stávajú vo verejnom priestore diskutovanou témou. Mnohé z nás si začínajú uvedomovať, ako veľmi pomôcky, ktoré používame v období nášho cyklu, zaťažujú životné prostredie. A tak čoraz častejšie uvažujeme o alternatíve. Jednou z nich je aj menštruačný kalíšok. Viac nám o ňom prezradila Linda Moróczová – autorka projektu Mesačnica.

Najskôr odmietaný, neskôr milovaný

Môže sa zdať, že menštruačné kalíšky sa objavili na trhu len nedávno, opak je pravdou. Patentované boli už v 30. rokoch 20. storočia spolu s ďalšou ženskou hygienickou pomôckou – tampónom. Ale až koncom 20. storočia si ho ženy začali obľubovať. Menštruačný kalíšok v podobe, v ktorej ho poznáme dnes, sa začal vyrábať až na začiatku 21. storočia.

Revolučná pomôcka

Ako prvé si položme otázku, či je menštruačný kalíšok vhodnou pomôckou pre každú ženu. „Je pravdou, že kalíšok nemusí vyhovovať všetkým ženám a je to úplne v poriadku,“ začína Linda svoju odpoveď.  Je to jedna z možností, ktorá rozhodne stojí aspoň za vyskúšanie.

Som si istá, že tak ako pre mňa, tak aj pre mnoho žien na Slovensku, sa stal kalíšok revolučnou pomôckou, bez ktorej si už nevedia predstaviť svoj život.

Linda Moróczová, Mesačnica

Vybrať si správnu veľkosť kalíška môže byť pre niektoré ženy problém. Stačí sa ale držať niekoľkých jednoduchých odporúčaní. „Väčšina značiek ponúka dve až tri rôzne veľkosti. Základným faktorom pri výbere veľkosti je to, či žena vaginálne rodila alebo nerodila, prípadne rodila inak. Dôležité je tiež poznať intenzitu svojho menštruačného cyklu, ako aj iné okolnosti vlastného zdravia.

Výber veľkosti je veľmi individuálny. A aj tu existujú výnimky. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že nie vždy tieto všeobecné pravidlá sedia na každú ženu. Aj tu je ale riešenie pomerne jednoduché. „V prípadoch zdravotných problémov alebo špecifických okolností to treba zvážiť alebo konzultovať s gynekologičkou či gynekológom. Ak si ženy pred samotnou kúpou nie sú isté, môžu nám napísať a ak budeme vedieť, rady poradíme.

V ponuke niektorých značiek nájdete aj tretiu veľkosť – ako Linda hovorí – je určená primárne pre dievčatá v tínedžerskom veku alebo pre tie z nás, ktoré potrebujú veľkosť ešte menšiu.

Je váha limitujúcim faktorom pri hľadaní nového zamestnania? Odpoveď nájdeš v článku od našej Marcelky.

Chce to cvik, ale stojí to za to

Práca s menštruačným kalíškom môže byť na začiatku stresujúca. Po zavedení by kalíšok nemal zavadzať či obmedzovať pohyb a v ideálnom prípade by si ho nemala ani cítiť. Ženám, ktoré s kalíškom začínajú, odporúčam vyskúšať si zavádzanie a vyberanie mimo menštruačných dní. Na rozdiel od tampónov, ktoré sa nesmú v tomto období zavádzať, je to s kalíškom bezpečné. Môže im to dopomôcť k väčšej istote, že si kalíšok zavádzajú správne.

Aj pri používaní kalíšku je potrebné myslieť na riziko pretečiania, teda v tomto prípade skôr zlého zavedenia. „Počas obdobia počiatočnej neistoty a obáv z pretečenia kalíšku odporúčam používať intimky alebo vložky, prípadne menštruačné nohavičky ako tzv. poistku.

Kalíšok sa do tela vkladá zložený. Na vloženie je nutné nájsť si vhodnú polohu, mnohým ženám vyhovuje napríklad podrep. „Ak je to možné, prvé razy s kalíškom je ideálne absolvovať doma v komforte a s ľahkým prístupom ku kúpeľni. Na uľahčenie vkladania je možné pomôcť si použitím vody alebo lubrikantu na báze vody. Tipov na sklady kalíšku je na internete mnoho.

Aj napriek tomu, že pre veľa žien môže byť predstava silikónového kalíšku s priemerom 40 mm zavedeného v ich tele nepríjemná a stresujúca, samotné nosenie kalíška je prekvapivo príjemné. „V neposlednom rade je dobré v sa rámci možnosti čo najviac uvoľniť a nebyť z toho celého v strese. Kalíšok sa nemá kam stratiť a ak je umiestnený trochu vyššie, pri vyberaní je skvelou pomôckou stopka, ktorú väčšina značiek má. Naopak ak niektorým ženám stopka nevyhovuje, je možné ju skrátiť či úplne odstrihnúť.

Chceš si zlepšiť imunitu, ale nebaví ťa jesť tabletky z lekárne? Skús otužovanie!

Starostlivosť a hygiena

Životnosť menštruačného kalíška je niekoľko rokov, jeho stav a kondícia závisí na starostlivosti, ktorú mu venujeme. Kalíšok treba pred prvým použitím vyvariť vo vriacej vode po dobu 3 – 5 minút. Tento krok treba opakovať po skončení každého cyklu. Kalíšok by sa mal vyprázdňovať každých 8 – 12 hodín v závislosti od intenzity menštruácie. Na začiatku sa však odporúča kalíšok vyprázdňovať častejšie a to raz za 4 – 6 hodín, pre lepšie odsledovanie intenzity.

Správna starostlivosť o kalíšok zaručí nielen dostatočnú hygienu a tak bezpečnosť, ale aj primeranú životnosť. Preto sa kalíšok stáva naozaj ekologickou alternatívou ku štandardným pomôckam. „Pri správnej údržbe kalíšok vydrží naozaj roky. V závislosti od značky a kvality materiálu je to zväčša od 5 do 10 rokov.  Určite odporúčam vybrať si certifikovaný a overený kalíšok. Cenovo sa tieto kalíšky pohybujú od 20 do 30 Eur. Je to znak toho, že ide o kvalitný výrobok, ktorý musí spĺňať isté kritéria a prešiel testovaním a kontrolou.“

O kalíšku z prvej ruky

Užívateľkou kalíšku som už viac ako tri roky. A keď píšem „užívateľkou“, je to stopercentná pravda. Jeho nosenie si skutočne užívam. Z mojich skúseností by som ťa chcela upozorniť najmä na:

  • Výber veľkosti je individuálny – Aj napriek tomu, že som nikdy nebola tehotná a nikdy som nerodila a moja menštruácia je skôr stredná až slabá, používam kalíšok najväčšej veľkosti. Menší mi jednoducho nesedel tak, ako by som potrebovala. Niektorí výrobcovia kalíškov ponúkajú bezplatné vymenenie veľkosti po vyskúšaní, prípadne vrátenie peňazí.
  • Kalíšok sa nemá kam stratiť – Každej žene, ktoré používa kalíšok, sa počas používania stane, že ho zrazu „nemôže nájsť“. Nie je ale možné, aby sa niekde v tele stratil. Väčšinou sa len posunie hlbšie a tak ho žena nemôže nahmatať. V takomto prípade nie je dôvod na paniku. Väčšinou stačí upokojiť sa, uvoľniť panvu a kalíšok nahmatáš. Ak však nemôžeš kalíšok nájsť dlhšiu dobu, je nutné navštíviť gynekológa.
  • Okrem vody skús aj ekologický čistič – Menštruačná krv nie je vždy úplne tekutá a môže sa stať, že kalíšok bude po niekoľkých cykloch zafarbený. Na tento problém sa mi osvedčil eko čistič, ktorý používam ešte pred tým, ako kalíšok vyvarím.

Nájsť tú najvhodnejšiu menštruačnú pomôcku môže byť beh na dlhú trať. Popri našom komforte by sme mali pri výbere myslieť aj na udržateľnosť a vplyv na životné prostredie. Aj keď je kalíšok opradený mnohými mýtmi a na internete môžeš nájsť veľa hororových príbehov, ide o jednu z najbezpečnejších pomôcok, ktorá je pre naše telo prirodzená ako materiálom, tak tvarom.

Tvoja Mary

Mesačnicu môžeš sledovať na jej Instagrame či Facebooku.

Zdroje: ekomarket.sk, mesacnica.sk, YT – Dejepis Inak

Ahoj, som Mary. Pracujem ako mzdová účtovníčka a personalistka a vo voľnom čase rada idem do prírody alebo si pozriem dobrý film, či prečítam nejakú knihu. Svoje telo som dlhé roky nenávidela a paradoxne až s vyššou váhou som sa začala cítiť dobre a sebavedomo. Pre Xelle Life píšem články o úspešných ženách, ale aj o témach, ktorá sú žiaľ ešte stále tabu. Sledovať ma môžeš na mojom Instagrame :-)


Komentáře