Šport s krivkami

Starostlivosť o telo by mala v našom živote hrať významnú rolu. A nejde iba o zveľaďovanie nášho zovňajška rôznymi kozmetickými prípravkami. Naše fyzické telo je miesto, v ktorom prebýva naša duša a podľa toho by sme sa oň mali aj starať.

Ak aj Ty patríš do tej skupiny ľudí, ktorá na základnej a strednej škole doslova nenávidela telesnú výchovu, vitaj v klube. My, deti a, priznajme si, najmä dievčatá, ktorým nebola nadelená postava podľa súčasných „ideálov krásy“, sme to v škole mali často krát naozaj kruté. S odstupom času mnohé z nás označujú práve negatívne skúsenosti so športom v detstve za dôvody, prečo sa pohybu vyhýbajú aj v dospelosti. Jedná sa však o veľkú chybu. Prečo?

Prekonať strach je prvým krokom

Ako začať? To, že šport je pre zdravie prospešný vieme všetci. Ak ale ani pre Teba nie je jednoduché prekonať strach, tu je zopár rád, ako začať so športom tak, aby si necítila stres ani nátlak. 

https://www.instagram.com/p/BwXUpePlGv9/
  1. Na začiatok je dôležité uvedomiť si, prečo chceš začať cvičiť. Verím, že si uvedomelá žena a Tvoje dôvody sú zdravie, dobrá nálada, skúšanie nových vecí, spoznávanie nových ľudí a rozširovanie si obzorov. Toto by mali byť dôvody, pre ktoré sa rozhodneš. 
  2. Vyber si to správne miesto a správnu aktivitu. Šport Ťa musí baviť. A aj keď Tvoja kamarátka miluje skupinové cvičenia a tvrdí Ti, že nič lepšie na svete neexistuje, pre Teba to môže byť nepríjemné. Je v poriadku skúšať viac možností, kým si vyberieš to, v čom sa cítiš príjemne.
  3. Pomaly ďalej zájdeš. A pri športe to platí dvojnásobne. Nie je to súťaž, nemusíš na začiatku podávať výkony ako vrcholový športovec. A čo je na športe úžasné, nikdy nemusíš podávať takéto výkony. Začiatky Tvojho športovania by mali byť pozvoľné, aby si si dokázala určiť svoje hranice a pomaly ich posúvala.
  4. Športuj až kým to nezačneš milovať. Endorfíny, ktoré telo počas športu vyplavuje sú v podstate droga. Presne preto ľudia, ktorí dlhodobo športujú, už bez toho doslova nevedia žiť. Ak sa pocity šťastia nedostavia hneď na prvýkrát, nevzdávaj to. Daj svojmu telu šancu, aby Ti ukázalo, čoho je schopné.

Nie každý chudý cvičí, nie každý kto cvičí, je chudý

V našej spoločnosti žiaľ ešte stále panuje presvedčenie, že ľudia s plnšími tvarmi celé dni sedia doma a jedia. Našťastie nástupom internetu čím ďalej tým viac vidíme, že aj plussize ženy aktívne športujú a svoju postavu si udržujú. Peknými príkladmi a možno aj inšpiráciu by Ti mohli byť napríklad Tess Holiday alebo Iskra. Obe tieto ženy, xxl modelky, majú vo svojej rutine zaradený aj šport. Okrem toho vystavujú na obdiv svoje krivky celému svetu a sú na to hrdé.

https://www.instagram.com/p/B0qw6ojgK5B/

Všetko s mierou

Všetkého veľa škodí a toto platí aj o športe. Nejde však len o to, že po neprimeranej námahe sa takmer s určitosťou dostaví takzvaná „svalovica“. Aj keď sa dlho verilo, že bolesť po fyzickej námahe spôsobuje kyselina mliečna, ktorá sa hromadí v svaloch, dnes už vieme, že ide o reakciu na mikrotrhlinky v tkanive. Predísť jej môžeš jednoduchým strečingom pred a po cvičení.

Väčší problém ale prestavuje nadmerné cvičenie. Najnovšie vedecké štúdie priniesli nové informácie o tom, že priveľa športu má na našu psychiku presne opačný efekt. Účastníci výskumu, ktorí cvičili viac ako 23 dní v mesiaci alebo dlhšie ako 90 minút, zaznamenali viac dní so zlou náladou ako tí, ktorí cvičili kratší čas.

Báť sa športu nemá zmysel. Zlé zážitky, ktoré sa Ti so športom spájajú zahoď za hlavu a nájdi si to, čo Ťa skutočne baví a napĺňa. Veď jediná bytosť, na ktorej by Ti malo záležať si TY.

https://www.instagram.com/p/B0qw6ojgK5B/


Komentáře