Svatba tě nemusí vyjít draze. Podívej se, kde jsme ušetřili my

Prvním předpokladem pro svatbu je, že si vás chce někdo dobrovolně vzít. To už máte vlastně z velké části vyhráno! V dnešní době totiž sehnat adekvátní materiál do svazku není jednoduchý a jestli se vám to, jako mně, povedlo, tak opravdu gratuluju. Ženám, co stále svého Pana Božského vyhlíží, taky gratuluju, neboť si naprosto bezelstně můžete nakupovat oblečení v podzimních slevách a nemusíte se s každým novým kusem oblečení plížit domů jako tehdá já ve čtrnácti z diskotéky. První, důležitej bod bychom měli…

Na čem u svatby rozhodně nešetřit? 

Bod č. 1 – Ty správné šaty

To je téma dost citlivé pro spoustu nevěst. Obzvláště pro nevěsty, které mají konfekční velikost větší než 42 a nechtějí vypadat jako šlehačkový kydanec. V momentě, kdy jsem si zjistila, jak je na tom trh s velikostmi, tak jsem se rozhodla ani žádné nezkoušet a rovnou jít ke švadleně a šaty si nechat ušít. A za mě to bylo skvělé rozhodnutí! Nejenže máte šaty na míru, podle svých představ, ale paradoxně za ně zaplatíte stejnou částku, jako byste si stejné šaty na jeden den půjčily. A musím říct, že na výlety za švadlenkou jsem se vždycky moc těšila a sledovat samotný proces vzniku šatů vás s tím kusem hadru tak nějak propojí mnohem víc…

Bod č. 2 – Výběr místa, času a data  

Ať se berete v jakémkoli ročním období, vždy buďte připraveni na možnost, že venku bude šílená průtrž. Ne že by nebylo hezké, že vám prší štěstí, ale vám to dá při přípravách klid na duši. Výhodou je, když najdete takové místo, kde může proběhnout obřad a pak následný oběd/raut a zábava. Věřte mi, že když budete mít svatbu bez přejezdů, užijete si to o moc víc! No a čas obřadu? My jsme si takticky zvolili obřad ve 14.00 a mysleli jsme, jak jsme to kujónsky vymysleli, že to bude mít všechno hezkej spád a nikdo na obřadu nebude hladově přešlapovat, páč většina přijede po obědě. Nedoporučuju. Den běží tak rychle, že jste rádi za každou hodinku se svými lidmi navíc. A to i v případě, kdy máte divný příbuzný. 

Bod č. 3 – Fotografie 

Při plánování svatby zjistíte, že všechno stojí peníze. A ne málo peněz. A tak se může stát, že si lišácky usmyslíte, že zkusíte na něčem ušetřit. Tak prosim vás, NIKDY nešetřete na fotografovi. S díky odmítněte strejce z druhého kolena, který se dušuje, že vám to nafotí na digitál, a najměte si profíka. Protože jen u fotek od profíka máte zaručeno, že se budete dojímat ještě za 40 let. V tomhle ohledu musim doporučit Aannicka photography, která celý den zachytila naprosto úchvatně a nemůžeme být vděčnější.

Je fajn si ještě domluvit bandu kamarádek s polaroidy a jednorázovými foťáky, máte zas více fotek z té druhé strany. Máte-li v budgetu krapítek peněz nazbyt, neváhejte jít i do svatebního videa. Celou dobu jsem si myslela, že ho nepotřebuju, a tři dny před svatbou jsem ho začala potřebovat hrozně. A nelitujeme, video vás dokáže opravdu přenést zpátky. 

Bod č. 4 – Obřad 

Náš obřad byl velmi netradiční. Nechtělo se nám nechat se oddat páprdou z úřadu a líbila se nám ta obřadnost a rituálnost obřadů církevních. Jenže ani jeden jsme necítili, že bychom se chtěli nechat křesťansky oddat. Oddávali nás nakonec dva naši kamarádi v tandemu, byl to obřad inspirovaný pohanskými rituály, jednotou rodiny, aspektem muže a ženy. Nepředávali jsme si prstýnky, ale svazovali ruce stuhou a naše rodiny pro nás držely svíce, kterými jsme pak my zapálili jednu naši společnou. Bylo to magické a nádherné a mělo to pro nás mnohem větší symboliku než následné podepsání oddacího listu o pár dnů později na úřadě. Dokonce i příbuzní, kteří nejdříve reptali, že to nebude doopravdy, tak byli dojatí a říkali, že na takhle krásném obřadu ještě nebyli.

Budete-li si nechávat dělat obřad na míru, zvolte si někoho, kdo vás dobře zná, kdo zná dobře váš vztah a o kom víte, že vás obřadem provede s úctou, bez přehnaného humoru, ale s lehkostí a laskavostí. A tohle se nám teda taky fakt povedlo… 

„Každá modelka musí mít především osobnost,“ říká modelka Anna Caldrová

Bod č. 5 – Svatební koordinátor

Pokud plánujete svatbu do 60 lidí, zvládnete si to ještě jakž takž ukočírovat sami. Pro větší svatbu ale už se koordinátor šikne. A věřte mi, že to také nejsou vyhozené peníze. Nebo to můžete udělat fikaně jako my, uprosit k pomoci armádu kamarádů, a věnovat se svatbě intenzivně celý měsíc před jejím konáním – což v případě, že jste jako my učitelé a berete se v létě, není problém (být učitelem má dvě výhody – červenec a srpen. Haha). Ale v případě, že jako obyčejní smrtelníci chodíte do práce, tak si to vůbec nedokážu představit. Uf… 

Na čem ušetřit?

Furt tady jen mudruju, jak nemáte na ničem šetřit, tak si pojďme říct, na čem naopak ušetřit nějakej ten chechták můžete. Jedna věc je např. výzdoba. Teď frčí takovej boho ledabylej styl, na kterej si spoustu věcí dokážete vyrobit sami, případně co nedokážete, dá se sehnat na různých internetových svatebních bazarech, swapech či zapůjčit. Není tak nutný kupovat všechno nové.

Dalším bodem je alkohol. Ne všude k tomu budou ochotní, ale věřte mi, že výrazně levněji vás vyjde, nakoupíte-li si všechen alkohol sami, než platit cenu podle jednotlivých panáků od cateringu. Nobelovku by si i zasloužil ten člověk, co vymyslel čepované prosecco.

Dýdžej je další věc, pro kterou nutně nepotřebujete velkej budget. Samozřejmě, profík vám dokáže zprostředkovat zážitek jako při poslechu večerního rádia Kiss, ale nepotřebujete-li pouťové komentáře, postačí šikovný kamarád s hudebním vkusem a předpřipraveným playlistem. 

S Matějem jsme se brali v Toulcově dvoře v Praze, který má k dispozici velký zastřešený prostor, nádherný sad, ve kterém proběhl obřad, vlastní catering a ubytovnu s pokoji. Místo tak bylo za velkého zlatého bludišťáka, který spoustu věcí ulehčil a zjednodušil.

A závěrem…

Ať už tu svatbu budete mít jakoukoli, hlavně že bude taková, jakou si vy přejete, i když půjdete trošku proti tradicím a názorům příbuzných (kteří vás před svatbou zasypou tatrovkou nevyžádaných rad).  Ve výsledku, bude-li to den podle vašich představ, tak ho všichni prožijí s vámi, jelikož z vás budou cítit, že to všechno je opravdové a je v tom láska.

Tvoje Veronika

Pokud ti je Veronika povědomá, tak ten svůj instagramový účet Houska s paštikou dělá dobře. Pokud neznáš, měla by si! Zde je její Instagram.

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře