Tri mesiace aqua aerobicu: Je vhodný pre plus size ženy?

Tento článok je sondou do duše plus size ženy, ktorá nikdy neholdovala športu, pretože verila stereotypom. A je článkom plným postrehov zo sveta aqua aerobicu, ktorý ak začneš robiť správne, zistíš o sebe veľa zaujímavého.

Zmena, ktorá niekam vedie

Na začiatok treba vysvetliť moje ponímanie stereotypu plus size žena a šport. Dlhé roky som nešportovala. Šport bol pre mňa zaväzujúcim pojmom. Ak ho prestaneš vykonávať, priberieš, budeš niečo „menej“, pretože pre seba nič nerobíš. Bavila jóga, po nej som ale skôr pozorovala svoj vnútorný pokoj ako vonkajšie zhadzovanie kilogramov (alebo som len niečo robila zle).

Korona, 3 mesiace home officu a nejaké hlboké uvedomenie si, že pravidelná a vyvážená strava a cvičenie môže pomôcť mne a mojej už aj tak pokazenej chrbtici. Začala som nad športovými aktivitami viac uvažovať. Prišla zmena jedálnička (ktorá prebehla s nutričnou poradkyňou na základe mojich stravovacích návykov a ukážkového jedálnička) a s ňou aj veľmi dôležitý pojem – kalorický deficit. Spolu s týmto „balíčkom“ informácií aj odporúčanie na aeróbne cvičenie, medzi ktoré patrí napríklad plávanie či práve aqua aerobic. A tak som sa začalať tešiť, že koncom mája otvoria plavárne a ja sa môžem pustiť do oboch týchto činností.

Kalorické tabuľky nemusia byť postrach. Čo – to o nich napísala Lucka. Mrkni! :-)

Tak išiel čas…

Na aqua aerobicu je najlepšie to, že ťa v tých plavkách pri cvičení nikto nevidí! Kým vlezieš do bazéna, musíš svoju hanblivosť prekonať, potom je to však úplne jedno – všetky sme totiž na jednej lodi. Teda v jednom bazéne.

Prvé hodiny boli… zhlukom nekoordinovaného pohybu rúk a nôh, ktoré teda ani zďaleka nepripomínali to, čo nám ukazovala cvičiteľka. Ľavú a pravú stranu som si záhadným spôsobom každým cvikom mýlila viac a viac, pravá noha dozadu a ľavá dopredu vždy znamenali úplné niečo iné. Byť na suchu, odovzdám kľúčik od skrinky a už sa nikdy v športovom centre neukážem. A čo je najvtipnejšie – skáčeš tam ako klokan a myslíš si o sebe, ako úžasne ti to ide. Popri tom ako si fatálne pletieš pravú a ľavú stranu. Pozitívum je, že pod vodou tvoje akrobatické kúsky nikto nevidí a to je len a len dobre.

Podstatné je zotrvať. Vydržať a prekonať sa. Mne teda chvíľku trvalo, kým som sa odhodlala dať si dole vrchný diel plaviek v spoločných sprchách, rovnako ako sa prejsť popri bazéne ku schodíkom, ale čím viac som v tomto prostredí, tým menej „komplexov“ z toho mám. Proste niekedy musíš prekročiť hranice samej seba. (všetkým, ktorým to nerobí problém, gratulujem.)

Vydržala som, aj keď som veľa hodín vynechala, pretože som nemohla. Čo je u mňa ale prekvapujúce, nepoužívam pri plávaní a aerobicu slovíčko „nechce sa mi“. Vždy sa mi chce, len nemôžem.

Naša Mary vyspovedala Šárku Šatrovú, terapeutku a hlavná téma bola psychika a chudnutie. Určite stojí za prečítanie :-)

Pár odcvičených hodín ťa naučí nasledujúce:

  • Neskáč ako kobyla, sústreď sa skôr na to, aby si dala telu viac zabrať správnymi pohybmi a tak naozaj cvičila. Mnohé zo žien, s ktorými chodím na aerobic, skáču. Je to ten „prirodzenejší“ pohyb, je totiž menej náročné vyskočiť a odraziť sa z celej plochy nohy ako vyskakovať a odrážať sa len zo špičiek. Neviem, či je presne toto filozofia celého aqua arobicu, alebo som iba ja svoju nadobudnutú (nutno povedať subjektívnu) vedomosť pretavila do všeobecnej pravdy, ale za mňa je to náročnejšie.
  • Byť vystretá a nepomáhať si. Správne držanie chrbtice je pri niektorých cvikoch náročné, niektoré trénerky na to nie vždy upozornia, ale pre mňa je dôležité správne prevedenie cviku.
  • Dýchaj, dievča, dýchaj! Dýchanie, respektíve vydychovanie, je dôležité. Niekde som totiž čítala, že svaly pracujú efektívnejšie, keď správne dýchame. A preto sa vždy snažím, niekedy aj nahlas, vydychovať, pretože si myslím, že pre seba robím v ten moment viac a samotné cvičenie bude mať pre mňa väčší efekt. Alebo – ten správny efekt.
  • Kedy inokedy spoznáš svoje telo, ak nie vo vode a pri športe. Voda je za mňa super. Plávanie je skvelé a celé toto „mokré“ prostredie ti dáva šancu spoznať svoje telo ešte lepšie. Zo začiatku som napríklad nikdy necvičila so stiahnutým bruchom a podsadenou panvou. Teraz si to uvedomujem. Nikdy som nedávala pozor na to, aby som cvik robila poriadne, ale aby som ho vôbec spravila. Prekonávam svoje vlastné limity, pretože sa snažím dať telu to, čo zvládne. A aj mimo vody. Telo by mal byť náš najlepší kamoš, veď je s nami denne.

Takže: Aqua aerobic – áno alebo nie?

Za mňa jednoznačne áno. Nie je to klasický aerobic, kde „tvrdo“ dopadáš na nohy a kĺby si nešetríš. Tu ti v tom šetrení pomáha voda. Zlepšuješ si fyzickú zdatnosť a kondičku, vo vode (vraj) lepšie trávi, voda akoby masírovala tvoje telo a vlastne ho aj ochladzuje, takže sa nepotíš ako pri klasickom cvičení. Funguje ako prevencia proti celulitíde a odbúravaní podkožného tuku.

ALE! A to zrejme budeš vedieť najlepšie. Je to iba polovica úspechu. Tá druhá je kvalitná strava :-)

Ahoj, tvoja Kač.

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor (nielen) pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. VEĽKOSŤ je v srdci! Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife.

Komentáře