Umenie zvané krivky

V priebehu času sa v umení pravidelne objavuje akási obsesia ženami, ktoré sú majiteľkami plnších tvarov. Klasickými obdobiami, v ktorých si umelci za predlohy volili plus size ženy je napríklad baroko, rokoko alebo renesancia. Pre nádherné diela inšpirované bacuľkami ale nemusíme chodiť ďaleko do minulosti. Množstvo súčasných autorov znovuobjavuje čaro plnoštíhlej ženskej postavy a necháva sa ňou inšpirovať. Čo umelcov na plus size ženách fascinuje a prečo si ich vyberú ako objekty svojho umeleckého záujmu? Nie len o tomto nám porozprával umelec – amatér Peter Navrátil.

Prečo práve ženy s krivkami?

Po zaujímavého človeka na túto tému som nemusela chodiť ďaleko. Kontakt na neho som dostala od fotografky Gabriely, rozhovor s ktorou si môžeš prečítať tu. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem. :)

Peter je amatérskym umelcom s nepopierateľným talentom. Jeho tvorba zobrazuje takmer výlučne plnoštíhle ženy, často krát s viac či menej erotickým podtónom. Nejednému náhodnému návštevníkovi jeho sociálnych sietí rozhodne napadne otázka, prečo si ako predlohy vyberá práve tieto ženy. „To je vcelku jednoduchá odpověď. Líbí se mi ženy s křivkami, přesněji ženy, které mají nějaké to kilo navíc. A je jedno, jestli je těch kil navíc deset nebo třicet. Prostě se mi líbí, když žena vypadá jako žena: široké boky, větší zadek a silná stehna. Nikdy se mi nelíbily hodně štíhlé až vychrtlé ženy.“

Myslím, že většina lidí je už z mediální masáže, kde se propagují často jen štíhlé ženy jako ideál krásy, zcela mimo realitu.

Menej je niekedy viac

V jednoduchosti je krása a to platí ako pri nás, ženách, tak pri grafických dielach. Na vytvorenie komplexného obrazu s pocitom aj myšlienkou nie je potrebný arzenál akademického maliara. „Kreslím své obrázky obyčejnou tužkou. Občas, doplním černobílý obrázek jednou barvou. To používám obvykle červenou nebo modrou pastelku.“ No a okrem toho je Peter aj sympatickým príkladom toho, že človek sa učí celý život a nikdy nie je neskoro začať sa venovať niečomu novému, aj keď nie si hneď na začiatku profesionál. „Techniku moc popsat nedovedu, nejsem umělec, jsem amatér, kterého baví kreslit, pořád se to učím. Snažím se naučit stínovat, tak aby se obrázky co nejvíce podobaly skutečnosti. Nejde mi o to nakreslit změť čar, kterým nikdo nerozumí a prohlašovat to za nějaký umělecký směr. Mě jde o to, aby obrázek vypadal jako předloha.“

„Není podstatné, kolik má člověk kilo, ale jak se ve svém těle cítí“

Aj napriek tomu, že spoločnosť začína byť voči ženám s plnými tvarmi tolerantnejšia, v prostredí Česka a Slovenska nie je veľa umelcov, ktorí by sa verejne pýšili svojimi výtvormi zobrazujúcimi plus size ženy. Prirodzene sa teda objavuje otázka reakcií ľudí na takéto diela. „Ti co mě znají, vědí, že se mi líbí baculatější ženy. Ti co mě neznají, jsou obvykle mými náměty překvapeni. I když pár obrázků štíhlých žen jsem taky nakreslil. Někteří nechápou, proč se mi líbí tento typ žen a proč je ještě navíc kreslím. Setkal jsem se i s reakcí, kdy jsem byl označen za úchyla, protože kreslím ženy s křivkami a náměty s tématem submissive.“

„Myslím, že většina lidí je už z mediální masáže, kde se propagují často jen štíhlé ženy jako ideál krásy, zcela mimo realitu. Není podstatné, kolik má člověk kilo, ale jak se ve svém těle cítí a jak je sám spokojený. Reakce od neznámých lidí dostávám hlavně prostřednictvím Instagramu a jsou veskrze kladné a často mě i neznámé ženy osloví se žádostí o kresbu. Pokud něco občas zveřejním na Facebooku, reakce jsou obvykle pozitivní.“ Na sociálnych sieťach je Peter pomerne aktívny. Ak sa Ti jeho diela páčia a chcela by si vidieť viac, sledovať ho môžeš na jeho Instagrame alebo Facebooku.

Ak sa pri prezeraní obrázkov (rovnako ako ja) smutne zamýšlaš nad tým, aké pekné spodné prádlo na nich ženy majú, nezúfaj, pripravili sme pre Teba článok o tom, ako si správne vybrať spodné prádlo na internete.

UmeNIE nepozná nie

Možno aj Tebe po prezretí Petrových výtovorov napadlo, či predlohou pre takéto dielo môžeš byť napriklad aj Ty. Priznám sa, že to bola jedna z prvých vecí, na ktoré som myslela. :) Peter má jednoznačnú odpoveď: „Každá žena může být předlohou pro mé kresby.“ Nájsť ženy, ktoré by nechali samé seba namaľovať v spodnom prádle alebo dokonca aj nahé, by na prvý pohľad mohlo predstavovať problém. O modelky vraj ale núdzu nemá. „Většina kreseb je nakreslena podle fotografie. Některé mají i živou předlohu, ale pouze v tom směru, že si téma sám vyfotím a kreslím opět podle fotografie. Zatím neumím kreslit tak že bych se díval na živý model a přenášel jej na papír. Na to ani nemám čas. Obrázky kreslím postupně, jak mi dovolí čas a když mám chuť kreslit. Někdy kreslím třeba jen hodinu, někdy i půl dne. To mi vyhovuje. Kdybych kreslil živou modelku, musel bych obrázek nakreslit najednou. Takže obrázky, které jsou podle živého modelu, jsem si nafotil a pak podle fotky nakreslil.“

Umenie je univernálny jazyk, v ktorom nie je nič nemožné. Kresba seba samej môže byť zaujímavým darčekom nie len pre Tvojho partnera, ale aj pre Teba od Teba. Nie je dôvod na strach ani stres, keďže Peter nám okrem svojho talentu ukazuje aj to, že aj plus size ženy sú pre mužov žiadané, inšpiratívne a sexy. Ak teda chceš v novom roku posúvať svoje limity, prečo neskúsiť práve niečo takéto?

Vďaka takej maličnosti ako je prekonanie strachu a zvečnenie svojho tela takýmto krásnym spôsobom sa každá z nás môže cítiť ako modelka. Aké to je byť plus size modelkou sa dozvieš v rozhovore s Annou Caldrovou.

Okrem svojho výtvarného talentu Peter vyniká ešte (minimálne) v jednej činnosti. Článok o tom, si môžeš prečítať tu. Prezradím Ti len, že pôjde o dotyky. ;)

Veľa pozitívnej energie! Tvoja Mary

P.S. – Ak máš tip na zaujímavého človeka, ktorý by si zaslúžil priestor v magazíne XelleLife, napíš nám na katarina@xellelife.com. Budeme sa tešiť!

VITAJ u nás! Toto je XelleLife – priestor pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na tvojej ceste za sebavedomím. Si úžasná, bez ohľadu na VEĽKOSŤ tvojho tela. Tvoja Katarína – zakladateľka XelleLife

Komentáře