Veľká žena, veľká sranda. Platí to?

Prvý apríl/duben sa s humorom spája viac, ako ktorýkoľvek iný deň v roku. Avšak, dnes Ti nechcem písať o tom, ako si z nikoho vystreliť a ani o tom, aké skvelé vtipy urobili ľudia v mojom okolí mne. Humor sa dá poňať mnohými spôsobmi. Každý ho vníma inak a každému pripadá vtipné niečo iné. Súčasťou humoru je aj taký, pri ktorom sme objektom vtipu my sami.

Ľudovo povedané, ide o schopnosť vedieť si urobiť „srandu“ sám so seba. Zasmiať sa na svojich chybách alebo omyloch, keď je to vhodné, je vlastnosť, ktorú sa snáď každý z nás musí počas života naučiť.

Nie je vtip ako vtip

Vo veci takéhoto „sebahumoru“ sme my, plus size ženy, niečo ako ohrozenou skupinou. Ľudia často váhajú, či si z nás môžu vystreliť. Boja sa našej reakcie a taktiež sa snažia predísť tomu, aby nám ublížili. (Aspoň niektorí.) Ale buďme k sebe úprimné. Ani pre nás to nie je vždy samozrejmosť.

Keď porovnáme slovenskú a českú plus size komunitu s tou zahraničnou, ešte stále ju len dobiehame. Aj toto má však svoj dôvod. U nás je stále potrebná osveta. A tak vtipy, keď plus size žena berie s humorom napríklad svoju nadváhu, si u nás ešte hľadajú miesto. Tu je však potrebné povedať, že aj v našich geografických šírkach sa nájdu takéto (odvážne) ženy.

Cesta k sebavedomiu

Humor je okrem iného aj spôsob, ako prijať seba samú, takú aká si. Nemusí ísť o situáciu, keď vtip urobí niekto v Tvojom okolí. Ten totižto môže vyplynúť bez cudzieho zavinenia priamo zo situácie. A Ty máš teraz dve možnosti. Prvou je, že sa nahneváš. A áno, túto možnosť som dlho volila aj ja. Priznávam sa. No a v druhom prípade sa môžeš na situácií zasmiať aj s ostatnými. Takouto reakciu ukážeš svojmu okoliu, že si nad vecou a zároveň si namiesto niekoľko hodín hnevu a možno aj plaču, dopraješ zopár minút úprimného smiechu.

Postupom času má takáto vedomá zmena správania neuveriteľné účinky na Tvoje sebavedomie. Začneš vnímať samú seba inak ako pred tým. Prestaneš svoju postavu riešiť tak, ako pred tým a zameriavaš sa na úplne iné veci. O zmene prístupu okolia k Tebe snáď ani netreba hovoriť. Každému je predsa lepšie v spoločnosti usmiatych a veselých ľudí.

Čo na to ženy z komunity?

Oslovila som niekoľko žien z môjho okolia s otázkou, ako túto tému vnímajú ony. Tu sú ich reakcie.

„Byly doby, kdy jsem sa při každém zavtipkování na moji osobu urazila. Hlavně tedy od rodiny. Nyní jsem se naučila, a to až s kily navíc, se zasmát vtípkům na moji osobu. Je však pravda, že čeho je moc, toho je príliš a snažím se, aby moje okolí nezacházelo príliš daleko v rámci mé komfortní zóny.“
Mia v myšlenkách, redaktorka XelleLife

„Myslím si, že každý človek by si mal vedieť zo seba urobiť srandu. A je úplne jedno či sme malí, veľkí, okatí či ušatí. Zmysel pre humor je veľmi dôležitý. Je to dôvod prečo sa nám na tvári dokážu zdvihnúť kútiky našich úst do toho krásneho tvaru. Život je príliš krátky, aby sme všetko brali vážne.“
Veronika „Lady Vivian“, učiteľka Burlesque

„Nebrat se moc vážně je podle mě naprostý základ. Když si dovedu udělat srandu sama se sebe, můžu si pak dovolit dělat si strandu i z ostatních věcí. To by měli umět všichni, bez ohledu na postavu. Na světe je pak o moc líp!“
Kristýna Kohoutová, blog @pisuprotozevino

„Na svých sociálních sítích si dělám často z něčeho srandu. I sama ze sebe. Myslím, že bychom život neměli brát tak vážně. To platí i o hubnutí a našem sebevnímání. Ve chvíli, kdy se bereme moc vážně, většinou nemůžeme být sami se sebou spokojeni. Pokud jsme na sebe přísní a lpíme na vlastní dokonalosti, která stejně neexistuje, zřejmě nikdy nebudeme skutečně šťastní, právě proto, že budeme mít sklony chtít stále víc a nikdy si nebudeme připadat dostatečně dobří. Navíc se nám tak může jednoduše stát, že spadneme do poruch příjmu potravy, ať už to bude mentální anorexie nebo třeba záchvatovité přejídání. Proto vnímám jako skvělé, že si ze sebe umím udělat srandu a netrápím se svými nedostatky, kterém vlastně opět neexistují. Už netoužím po nějaké dokonalosti a vážím si všeho, co mám, možná právě proto nemám problém udělat si srandu ze sebe samé. Je neskutečná úleva neřešit, co si o Vás myslí ostatní a být sama sebou. A jako bonus se u toho pobavit a prodloužit život sobě a nakonec i ostatním.“ Jarmila Ďuríčková, blog @uz_nechci_byt_obezni

Dnešný deň je ideálny na zmenu v tejto oblasti. Ak Ti dnes niekto uštedrí vtip na Tvoju postavu, prekvap ho svojou reakciou. Zasmej sa na tom a žart mu vráť. Veď s humorom ide všetko ľahšie a svet bez smiechu by bol neznesiteľný.

Veľa pozitívnej energie! Tvoja Mary

Ahoj VITAJ v XelleLife – priestore nie len pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na Tvojej ceste k sebavedomiu.
Volám sa Mary a ako redaktorka XelleLife Ti prinášam články (nie len) o úspešných plus size ženách, ale aj zaujímavosti z XXL sveta a inšpiratívne témy búrajúce mýty a stereotypy. Milujem spoznávanie nových vecí, no najlepšie mi je doma pod dekou s knihou v ruke. Celý náš život je hľadaním rovnováhy, tak verím, že aj moje články Ti v tom pomáhajú. Veľa pozitívnej energie!

Komentáře