Vylúčenie z pracovného kolektívu kvôli nadváhe? Nočná mora zo základky pokračuje

Možno aj Ty si si práve na základnej škole začala uvedomovať, že do kolektívu nezapadáš tak ako ostatní. Žiaľ, deti vedie byť kruté a tak sa mnohým z nás stalo, že na základnej alebo strednej škole boli z kolektívu vylúčení. A netýka sa to len plus size komunity. Komunita detí, ale aj mladých dospelých dokáže vyčleniť takmer každého, kto nezapadá do akéhosi „vzorca“. Časy školských lavíc sú už ale za nami. Zmenilo sa niečo nástupom do práce?

Mobbing a bossing

Trend súčastnosti ukazuje, že aj na pracovisku funguje šikana v podstate rovnako ako tomu bolo v školách. Odborne sa takýto druh šikany rozdeľuje na dve kategórie.

  1. Mobbing – Jedná sa o šikanu zo strany spolupracovníkov na rovnakom stupni vo firemnej štruktúre. Prejavmi mobbingu môžu byť verbálne ale aj fyzické útoky, ohováranie, znemožňovanie výkonu práce v dostatočnej miere, sexuálne obťažovanie a v neposlednom rade aj vylúčenie šikanovaného jednotlivca z kolektívu.
  2. Bossing – V tomto prípade ide o šikanu zo strany nadriadeného. Môže mať formu znevýhodňovania voči ostatným zamestnancom, vyšších nárokov na prácu, alebo aj privlastňovania práce, ktorú vykonal šikanovaný zamestnanec.

Štatistiky hovoria o tom, že so šikanou na pracovisku sa počas svojho života stretne až 20% z nás. Riešenie pri tom nemusí byť vždy jednoduché. Mnohí sa boja o svoju prácu a v snahe udržať si ju, radšej trpia. V prípade, že si sa stala obeťou šikany zo strany kolegov alebo nadriadených, najlepším riešením je takéto správanie nahlásiť. Zákon Ti dokonca umožňuje podať na páchateľov žalobu za porušenie takzvaného Antidiskriminačného zákona. Za takéto správanie môže súd priznať odškodnenie až vo výške niekoľkonásobku mesačného platu.

Aké sú skúsenosti z Xelle komunity?

Téma šikany na pracovisku je veľmi citlivá a individuálna. Pýtali sme sa na ňu aj našich čitateliek. Tu sú niektoré skúsenosti.

Mala si niekedy pocit, že Ťa pracovný kolektív neprijal, kvôli Tvojmu výzoru?

„Ahojte, nedá sa povedať, že išlo o neprijatie, ale často som mala pocit, že akoby hodnota človeka nezávisela od toho čím je a čo robí, ale ako vyzerá. Tiež ma vždy štvú ľudia, ktorí ma stretnú po čase a namiesto toho, aby sa úprimne zaujímali, že ako sa mám, posmešne povedia: ale si pribrala… a to ma hnevá. Napriek tomu, že som vo veľkosti XeLLe tak som hodnotný človek.“

„Ahojte. Mám trošíčku inú skúsenosť. Neviem ako je to teraz na Slovensku, lebo tam už viac ako 7 rokov nežijem, ale mala som dlhoročné skúsenosti s tým, že pri pracovných pohovoroch sa nikdy neriadili tým, kto má akú prax, vzdelanie a čomu naozaj rozumie, ale tým, ako kto vyzerá. Tam bol vždy problém moja postava. No ako som už písala, žijem v Čechách a tu ma milo prekvapilo hneď na začiatku, že zamestnávateľa zaujíma hlavne to, čo ovládate, aké máte skúsenosti a vzdelanie. Som u jedného zamestnávateľa už viac ako 5 rokov, som jediná vo firme s mojou postavou, ale nikdy som sa necítila menej cenná, alebo podobne. Naopak kolegovia a kolegyne chvália ako sa obliekam a podobne. Vždy je to len o ľuďoch a na tých mám asi v posledných rokoch naozaj šťastie.“

„Zdravím vás všechny děvčata a dámy, myslím že jsem nikdy neměla problém s přijetím do kolektivu, v pohodě to vždy dopadlo a zažila jsem to z obou stran , záleží na povaze člověka.“

„Ahojte jelikož sem vždy přečuhovala výškou i kluky tak sem vyloučena byla. Postupem času si ale člověk najde co potřebuje i spravný lidí. A to sem bacule až někdy od 25cca. Teď sem šťastne vdaná, mám skvělýho milujícího chlapa a pár opravdu přátel, dobrou práci a život jde dál.“

Tvoja Mary

P.S: Ak by ťa téma vzhľadu a kariéry zaujímala viac, vypočuj si podcast, ktorý robila naša Katarína s majiteľkou personálnej agentúry s viac ako 20 ročnou praxou, Renatou Šutovskou. Nájdeš ho TU. Okrem iného v ňom nájdeš napríklad tipy, čo v prípade, že ťa do zamestnania nezoberú kvôli tomu ako vyzeráš, ale i to, čo si recruiteri myslia o vzhľade kandidátov. Odporúčam si ho vypočuť – krásne dopĺňa tému tohto článku.

Komentáře