Začíname s otužovaním: Čo predchádza prvému ponoru do ľadovej vody?

Určite si aj ty už minimálne v televízií videla šialencov, ktorí sa v zime, obklopení snehom a ľadom, vrhali do studenej vody. Ja osobne som sa vždy čudovala ich slastným výrazom a úsmevom. Už len predstava pobytu v plavkách v mínusových teplotách ma desila. Teraz to však už vnímam úplne inak.

Čo je to otužovanie a ako začať?

Otužilci, ľadové medvede či nadšenci zimného plávania sa úmyselne vystavujú chladnému vzduchu alebo vode.  Táto komunita ctí zdravý životný štýl, jej členovia sú športovci a vyhýbajú sa alkoholu a drogám.

Začať s otužovaním môžeš dvoma spôsobmi. Prvý je u seba doma. Počas sprchovania začneš pomaly znižovať teplotu vody. Nezabudni, že všetko je individuálne a kým niekto môže prejsť od teplej vody na studenú v rámci jediného sprchovanie, inému to môže trvať pokojne aj mesiace. Začať môžeš otužovaním nôh, čo okrem iného pomáha aj proti opúchaniu členkov.  Neskôr začneš sprchovať studenou vodou celé telo. Keď ti voda prestane byť nepríjemná a pod takouto sprchou vydržíš niekoľko minút, si pripravená na presun do jazera či rieky.

Ak vo svojom okolí nemáš vhodné miesto na vonkajšie kúpanie, pokračuj so sprchovaní a postupne znižuj teplotu vody na minimum.

Druhý spôsob spočíva v tom, že na prelome leta a jesene, keď je voda ešte pomerne teplá, začneš pravidelne plávať vo svojej obľúbenej vodnej ploche. Ako sa začne teplota vody znižovať, nebude to pre tvoje telo taký veľký šok a na chlad si zvykne rýchlejšie. Na začiatok stačí, ak v ľadovej vode vydržíš minútu alebo dve. Skúsení otužilci a plavci vo vode s teplotou mierne nad nulou vydržia aj dvadsať minút.

Otužovať okrem toho môžeš aj tým, že začneš pomaly redukovať oblečenie, ktoré nosíš. Ak si bola zvyknutá nosiť v zime tri vrstvy oblečenia, skús jednu vynechať. V obchode sa pozri na ľahšie bundy alebo si niekedy nedaj pod nohavice silonky či pančuchy. Ďalším spôsobom ako dopriať svojmu telu trochu chladu je chôdza naboso. O téme bosej chôdze a barefoot si môžeš prečítať článok Bosou nohou za zdravším telom.

Na stres nie je dôvod

Začať s otužovaním môžeš, samozrejme, aj sama, ale kvôli bezpečnosti (a nielen kvôli nej) ti rozhodne odporúčam nájsť si vo svojom okolí otužilecký klub a pridať sa k nim. Aj napriek tomu, že toto môže byť pre teba viac stresujúce ako samotná ľadová voda, nemáš sa čoho báť. Ľadové medvede sú jednou z najmilších komunít, ktorú som v živote mala možnosť spoznať. Na veľkosť tvojho tela, ani na jeho nedostatky nikto hľadieť nebude. Všetci v klube sa navzájom podporujú a toľko komplimentov ako som dostala na našich akciách, som nikde inde nedostala.

Čo sa deje s tvojím telom v ľadovej vode?

Ako som písala vyššie, najčudnejšia mi vždy prišla dobrá nálada, ktorou otužilci oplývali počas kúpania sa a tesne potom. Ide ale o prirodzenú reakciu tela. To si totižto myslí, že si v ohrození života a tak začne produkovať adrenalín, serotonín, dopamín a kortizol. To spôsobí nielen dobrú náladu, ale aj potlačenie bolesti. Preto sa často stáva, že sa otužilci porežú napríklad o kameň a zistia to až po kúpaní. Zároveň sa začne krv z vrchných vrstiev pokožky presúvať do vnútorných orgánov, aby ich oteplili, čo tiež znižuje citlivosť.

Po vynorení zažíva viac ako polovica ľadových medveďov trasenie celého tela. Je to opäť prirodzené a netreba sa toho obávať. Ak by ale neustalo do niekoľkých hodín, je potrebné vyhľadať lekára. Tesne po otužovaní sa neodporúča sprchovanie teplou vodou. Telu dopraj čas na stabilizáciu teploty a sprchu si môžeš dať po pár hodinách.

Pred tým ako sa vrhneš do ľadovej vody, poraď sa so svojím lekárom. Otužovanie nie je vhodné napríklad pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Prečo otužovať?

Otužovanie má veľa pozitívnych vplyvov. Asi najznámejším je priaznivý vplyv na imunitný systém. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že odkedy holdujem zimnému plávaniu, bývam menej chorá. A ak ma už skolí nejaká choroba, priebeh je rýchlejší a príznaky miernejšie. Okrem iného dokáže otužovanie potlačiť aj prejavy alergií, prispieva k zdravej pružnosti ciev a zlepšuje termoreguláciu. V neposlednom rade je tu lepšie znášanie chladu v bežných situáciách a lepšie prekrvenie pokožky po skončení otužovania, takže po dlhšej dobe môžeš badať zlepšenie pokožky a kvality vlasov. Tie si okrem toho možno začneš umývať menej často, nakoľko studená voda znižuje činnosť mazových žliaz.

A teraz mnohé poteším. Otužovanie ti môže pomôcť pri chudnutí. Pobyt v studenej vode nakopne tvoj metabolizmus a rozprúdi krv, čo rozbehne proces spaľovania tukov. Priaznivý vplyv popisujú otužilci aj v oblasti psychiky. Zlepšuje sa spánok, znižuje výskyt depresií, zmierňuje stres.

Na otužovanie budeš potrebovať:

  • plavky (odporúčam celé, psychologicky ti pomôžu prekonať chlad)
  • topánky do vody (záleží od miesta, kde plánuješ otužovať)
  • teplomer na zmeranie teploty vody
  • uterák
  • vodu na pitie (hydratácia po vyjdení z vody je veľmi dôležitá)

Otužovanie je perfektná forma odreagovania sa po ťažkom dni v práci a zároveň nakopne tvoju imunitu aj sebavedomie. Tak využi ešte jesenné počasie a teploty nad nulou a hor sa do studenej vody.

Tvoja Mary

Ahoj VITAJ v XelleLife – priestore nie len pre plnoštíhle ženy, kde môžeš nájsť inšpiráciu a podporu na Tvojej ceste k sebavedomiu.
Volám sa Mary a ako redaktorka XelleLife Ti prinášam články (nielen) o úspešných plus size ženách, ale aj zaujímavosti z XXL sveta a inšpiratívne témy búrajúce mýty a stereotypy. Milujem spoznávanie nových vecí, no najlepšie mi je doma pod dekou s knihou v ruke. Celý náš život je hľadaním rovnováhy, tak verím, že aj moje články Ti v tom pomáhajú. Veľa pozitívnej energie!

Komentáře