Zdravo a hravo aj v kancelárií

Pozná to väčšina z nás. Naša snaha o zdravý životný štýl stroskotá už po prvom dni v práci. Sedavé zamestnanie, pracovná vyťaženosť a nepravidelná nezdravá strava sú najväčšími nepriateľmi pre každú (nie len plussize) ženu, ktorá sa snaží žiť zdravo. Ale ani toto nemusí byť prekážkou. V tomto článku Ti ukážeme ako na to. 

Zdravá strava je základ

O vyváženom jedálničku by sa dalo písať doslova donekonečna. Základným pravidlom je používať zdravý sedliacky rozum. Nezabudni na zeleninu a zdravé tuky. Spestriť si jedálničiek môžeš aj rôznymi alternatívami používanými namiesto mäsa. Vyskúšať tofu, tempeh alebo sóju by mal z času a čas každý z nás.

Ďalšou možnosťou ako počas pracovného dňa lepšie kontrolovať svoj kalorický príjem je pripravovať si jedlo doma a nosiť si ho do práce. Mnohé reštaurácie v dnešnej dobe ponúkajú aj jedlá, ktoré sú nutrične vyvážené a zapadajú do zdravého životného štýlu. Pripravovať si vlastné jedlo má ale viac výhod ako len kontrolu toho, čo človek počas dňa je. Ďalšou nespornou výhodou je ekonomický aspekt. Cena jednej porcie jedla v reštaurácií je často krát niekoľkonásobne vyššia ako hodnota porcie uvarenej zo základných surovín u Teba doma. No a v neposlednom rade je tu aj ekologický aspekt. Plytvanie jedlom je veľkou eko témou a praktiky v reštauráciách sú žiaľ voči životnému prostrediu veľmi „unfriendly“. Ak si do práce jedlo objednávate a chcete začať žiť ekologickejšie, mali by ste prípravu vlastného jedla zvažovať o to viac. Ušetríte plastový obal aj splodiny z rozvozového auta.

Nezabúdať na pitný režim

Počas dňa by mal dospelý človek vypiť od dva a pol do troch litrov tekutín. Koľko vody vypiť závisí od Tvojej hmotnosti, ale aj od aktivít, ktoré počas dňa vykonávaš. Na internete nájdeš rôzne kalkulačky, ktoré za Teba vyrátajú ideálne množstvo tekutín, ktoré by si za deň mala prijať. Ideálne je samozrejme piť čistú vodu. Ale ak aktívne športuješ, je potrebné telu dodať minerály, ktoré počas cvičenia vypotíš.

Piť treba pravidelne v menších množstvách. Dohodnite sa s kolegyňami, že raz za hodinu si dáte pohár vody. Dôležité je piť aj keď ešte nie si smädná. Pocit smädu je obranný mechanizmus organizmu, ktorým nám telo dáva najavo, že niečo nie je v poriadku.

Kancelária = fitko

Možno sa Ti to nebude zdať na prvý pohľad úplne reálne, ale nie je na tom nič ťažké. Existuje veľké množstvo cvikov, ktoré je možné vykonávať aj v kancelárií. A ver alebo nie, Tvoj pracovný stôl Ti ponúka takmer nekonečné možnosti cvičenia. 

Ak si si teraz predstavila ako sedíš celý deň v kancelárií spotená po cvičení, hneď Ťa upokojíme. Úplne stačí, ak počas prestávky si urobíš krátky stretching, alebo namiesto výťahu pôjdeš po schodoch. Môžete si s kolegyňami dať krátku prechádzku po čerstvom vzduchu. Využiť na cvičenie sa dá v kancelárií množstvo vecí. Chce to len odvahu začať a zapojiť predstavivosť.

Komentáře